1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kırma

Başlığı 'Tatlı Su Üretme ve Yetiştirme' kategorisinde Cikletci tarafından 27 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

1. Cikletci

Cikletci

İsim:
    Ömer ADAK
    Arkadaşlar bende sarı prenses, yunus, beyaz prenses balıkları var bu balıklar illa kendi cinsleriyle mi çiftleşir yoksa diğer cinslerlede çiftleşebilir mi? Bir soruda daha sormak istiyorum bu tür balıklar kaç aylıktan yumurta tutmaya başlarlar?

2. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL
    Cevap: Kırma

Beyaz Prenses ve sarı prenses erişkin boya geldiklerinde birbirlerini kırarlar, balıklarınız kaç aylık? Beyaz ve sarı prensesler yunuslar kadar geç yavru almaz.

3. Cikletci

Cikletci

İsim:
    Ömer ADAK

2,5 aylıklar tahminim. Yakında yavru alırım gibime geliyor.

4. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Yakın dediğiniz tarih için yine 6 aya yakın bir süre beklemeniz gerekir.

METİN SUVAR bunu beğendi.
  5. Cikletci

Cikletci

İsim:
    Ömer ADAK

Teşekkürler Bekir bey az sonra balıklardan birkaç resim eklicam.

6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Sarı prensesler,mavi,paslı ve snow prenseslerle çiftleşebilirler.İş burda erkek te bitiyor aslında.Sarı prenseslerin erkeği eğer baskın çıkarsa akvaryumdaki diğer erkeklerle çiftleşmesine izin vermez.Ama diğer türlerin erkekleri baskın çıkarsa tüm dişilerle çiftleşir.

Bu balıklardan yavru almak birazda bakımla alakalıdır.İyi bir bakım ve uygun akvaryum şartları sağlandığında 7-8 aylıkken üremeye başlarlar.

The_ReligiouS bunu beğendi.
  7. Cikletci

Cikletci

İsim:
    Ömer ADAK

Tamam Olcay abi ben balıkların cinsiyetlerini bilmiyorumda az sonra resim koyucam bana cinsiyetlerini söyleyebilir misin?

8. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

2 aylık balıkta cinsiyet çok sağlıklı olmaz, eğer hepsi aynı batım yavrularsa ilk etapta gelişim hızı sergileyen yavrular erkek olasılığı yüksek olanlardır. Balıklar 5-6 cm olduktan sonra daha belirgin cinsiyet ayrımı yapılabilir, tabi bu yunuslar için biraz daha ilerleyen dönemlerde yapılır.

reis bunu beğendi.
  9. Cikletci

Cikletci

İsim:
    Ömer ADAK

Abi balıkların cinsiyetlerini anlayabildiğin kadar söyleyebilir misin?

10. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Bu boyda anlamak çok zor.Biraz daha büyümeleri lazım Ömer.

11. Cikletci

Cikletci

İsim:
    Ömer ADAK

Olcay abi sence kaç aylık bu balıklar ben tam bilmiyorumda.

12. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Geniş bir akvaryumda büyümüşlerse sanırım 3 aylık felanlar. Ama dar bir hacimde büyümüş geç gelişmiş yada yanık kalmışlar ise bilemiyorum.:smiley33:

13. zgrkaralar

zgrkaralar

İsim:
    Özgür KARALAR

Daha bana göre çok zamanı var :( ondan biraz daha beklemeniz gerek. Bende de kırma olarak icemen üretiyorum sarı kuyruklu iceman "dişi bunlar 4 tane" ve beyaz kuyruklu erkek tek başına ürüyorlar 15 günde şuanda ortalama 100 yavru alıyorum daha yeni yeni başladılar 8 ayda
    :=)

14. Cikletci

Cikletci

İsim:
    Ömer ADAK

Saolun arkadaşlar demekki daha zaman var.

15. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Daha zaman var ama ben o tankta mutlu olduklarını düşünemiyorum Ömer. Kızma ama abi tavsiyesi olarak gör bunları, çok kalabalık ve dağınık bir tankın var, Tam bir resim ekleyebilrisen tankını hep bir elden daha yaşanır bir hale getirelim.

16. Cikletci

Cikletci

İsim:
    Ömer ADAK

tamam abi şimdi tam bir resim çekim.

--------

17. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Ömer Tank çok karışık, öncelikle arka fonu sadeleştir ve düz veya derinlik hissi uyandıran mavi fonlardan temin et. Kumu boşalt o taşlar renkler misketler falan hiç hoş olmamış, imkanın varsa mercan kırığı kum al 1-2 mm incelikte olsun. Sadece iç filtremi kullanıyorsun? Eğer öyle ise birtane dış filtre temin et Jebo var 1200 LT debili seni memnun eder fazlasıyla, iç filtreleri dolabına kaldırırsın sanıyorum ayrıca hava motoru kullanıyorusun. Isıtıcı ortada olmamış. kenara bir yere alırsan güzel olur. Canlıların sayısı kaçar tane bilmiyorum ama tür sayısını azalt, hatta mümkünse beyaz prensesleri ve yunusları elinden çıkar demosoni al sarı prenseslerin yanına. Şimdi diyeceksin ki abi maddiyattan haber ver :). Haklısın maddiyatını bilmiyorum ama kaba taslak kum, filtre ve arka fon sana 140 TL gibi bir rakama mal olur. Elindeki fazla balıklar çok bir mebla etmez ama yerine alacağın demosoniler ortalam olarak 10 Tl gibi bir rakama satılır gücün nekadar yeterse o kadar al sınırları zorla 10 - 12 tane alabilirsin. Ama yok balık alamam dersen Yunusları o tanktan çıkar derim. Nedeni ise bir hacim daralıyor, iki yunuslar prenseslerin aksine daha açık alanları sever sen ise mecburi kavgaların önüne geçmek adına prensesler için kayalık alanlar oluşturmalısın. Çok oldun abi der gibisin hissediyorum ama sonuçta hem balık hem senin açından daha iyiy olacaktır.

reis bunu beğendi.
  18. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Bekir yerinde tavsiyelerde bulunmuş sağolsun.

Akvaryum sanki gözüme ufak gibi geldi.Akvaryum kaç litre Ömer?

19. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Abi ben alttaki ölçülerden yola çıkarak tavsiyelerde bulundum eğer 250 Lt. değilse zaten çikletten vaz geçmesi gerekecek. :(

20. Cikletci

Cikletci

İsim:
    Ömer ADAK

250 Litre Olcay abi. Bekir abi tavsiyelerini en kısa zamanda uygulamaya geçiricam zaten dış filtre alıcam bugün.

Sayfayı Paylaş