1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kızıl deniz ve reef akvaryumlarında sıcaklık stresi ve tuzluluk

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde Okurt tarafından 13 Aralık 2011 başlatılmıştır.

1. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Merhaba arkadaşlar,

hepimizin bildiği gibi tüm akvaryumlarda, su sıcaklıklarının yaz dönemlerinde artması gerçektende büyük bir problem, bu bazen bize zor ve maliyetli çözümler bulmamızı gerektirebiliyor. Özellikle deniz canlılarında ve mercanlarda durum daha da ciddi sorunlara sebep olabiliyor.

Tropikal Deniz akvaryumlarında genel su değerleri açısından her zaman belirtilen değerler 25 derece sıcaklık, 1025-24 tuzluluk değeri. Bu değerlerin neden böyle olması gerektiği konusunda hepimizin bildiği açıklama: Bu canlıların geldiği hint ve pasifik okyanusunda 30 derece kuzey ve güney enlemlerinde su yüzey sıcaklıklarının tüm yıl boyunca bu derece sınırları içinde kalmasıdır. Peki gene bu okyanuslarla bağlantılı ve çok sağlıklı bir mercan ve sualtı yaşamı ile bilinen kızıl denizde durum niye farklı. Kızıl deniz örneğine bakınca su sıcaklıklarının ağustos ortalarında 30 derecelere vardığını ve yine bu denizin yapısından dolayı tuzluluğun 1029-1030 gibi değerlere de ulaştığı bilinmekte.

Bu bilgiler ışığında Kızıldeniz örneğinden yola çıkarak akvaryumlarımız hakkında bazı konuları tartışmaya açmak istiyorum:

Reef canlıları belirli bir periyotta yüksek sıcaklıklara ve tuzluluğa alıştırılabilir mi?

Bu dayanıklılık Kızıldeniz canlılarının (kızıl denizde tüm türlerin endemik canlı olmadığını belirteyim bir çok balık ve mercan bilindik pasifik türleri) pasifik türlerinden genetik bir farklığından mı gelmektedir?

Yani meydana gelen adaptasyon kısa bir süre ve o jenerasyonda değil, kuşaklar boyunca ortaya çıkmış doğal seçilimle dayanıklı bireylerin hayatta kalması ile mi ortaya çıkmıştır?

Eğer böyleyse Kızıldeniz kökenli canlıları akvaryumda tutarak akvaryumdaki sıcaklık sorunlarını azaltabilir miyiz?

Bunu özellikle gözleyen akvaryumunda kızıldenizden geldiğini bildiği mercan türü bakan var mı? varsa gözlemleri nelerdir?

2. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Cevap: Kızıl deniz ve reef akvaryumlarında sıcaklık stresi ve tuzluluk

Güzel bir konu,

Bence asıl sorun şu belkide bizim beslediğimiz canlılarda o sıcaklık ve tuzluluğu tölere edebilir ama asıl sebep orası kızıl deniz bizimki 100-1000 litre arası bir akvaryum yani içine ne kadar da kaliteli ekipman ve malzeme koysak ta denizi %100 taklit edemeyiz o sebepten dolayı bizim canlılar aşırı ısıyı ve tuzu kaldıramıyor diye düşünüyorum.

3. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Bu dayanıklılık meselesi canlıdan canlıya değişiklik gösterir.Tam alıştı dersiniz ölüverir vs.. Şimdiye kadar gördüğüm kadarı ile bildiğimiz yumuşak mercanların çoğu 30 dereceye dayanabiliyor, anemonların bir kısmı küçülerek tepki veriyor.Yine aynı şekilde tuzluluk arttığında küçülme yaşanabilir. Kademeli olarak yükselen sıcaklık ve tuzlulukta nadir türler ve SPS ağırlıklı bir tank olmadığı sürece çok fazla olumsuz bir etki görüleceğini sanmıyorum.

Küçülme, üreme ve büyümenin durmasını olumsuzluk olarak görmezseniz. :)

4. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Benim akvaryumda su sıcaklığı 27'nin altına da düşmüyor üstüne de çıkmıyor. Açıkçası yaza girerken bunun benim için büyük bir sorun olacağı kanaatindeyim. Portal olarak şöyle güzel bir soğutucu üretebilmenin yollarını araştırıyorum.

Ucuz, kullanılışlı ve basit bir ürün tasarlayabilmek.. Sanırım bütün üreticilerin tek derdi bu, bizi de sardı..

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

27 derecenin üstüne çıkmıyorsa çok şanslısın demektir. Birçok mercan bu aralıkta rahat eder. Ben bu konuda aslında canlıların adaptasyon kabiliyetinin biraz hafife alındığını düşünüyorum.

Yani Kızıldeniz'de yazın sığ alanlarda 30 dereceye çıkıyor olabilir ama birçok canlının da sığ alanlardan aşağılara doğru inerek ısının uygun olduğu yerlere ilerlediğini unutuyoruz. Akvaryumlar karma canlı barındırır ve bu yüzden ya çok titiz canlı seçimi yapılacak veya ortalama sınır değer belirleyip yani 1023-24 tuz yoğunluğu ve 26-28 ısı aralığında idame ettirilecek sanırım.

Sayfayı Paylaş