1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kaç litre Kaç balık

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 16 Ekim 2008 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Selam,
  Sık tartışılan ve üzerinde tam bir fikir alış verişine varılamayan bir konudur. Sizlere öncelikle anlatılan bir çok hesaplamalardan birini paylaşarak başlamak isterim. İlk önce akvaryumunuzun en, yükseklik ve ara kısmını ölçmeniz ve bunları çarpmanız gerekmekte. Çıkan sonuçtan 3 sıfır veya hane atmanız gerekmektedir. Örneğin akvaryumunuzun boyutları 40 cm en, yükseklik 35 , ara kısım 29 cm. Bunları çarptığımızda sonuç 40600 yani, 40,6 litre çıkmaktadır.

  Elbette akvaryumun alacağı litreyi hesaplamak, tek başına yeterli değildir. Bulunan su hacminde beslenecek balığın boyutları, beslenme şekli ve sıklığı göz önüne alınarak balık eklenebilir. Konu yakın takip edilirse, aslında bir çok hesaplama yöntemi olduğunu görebiliriz. Ancak yaşanmış tecrübeler doğrultusunda farklı hesaplama şekli ve cm litre ilişkisi akvaristler tarafında çok çeşitli olarak kaleme alınıyor. Akvaryumlarımızda hacim ve litre hesabına göre balık sayısına karar verirken, elbette bir çok faktör göz önünde bulundurulmalıdır. Platformlar içerisinde bir cm başına ortalama iki litre hacim gerektiği belirtilebildiği gibi, çok sağlıklı balık beslemek için, cm başına tür ve beslenme şekli hesaba katılarak beş ile 8 litre arasında hacim önerilebilir.

  Tuzlu su akvaryumlarında bu oran, kesinlikle beslenen balığın beslenme şekli, sayısı ile yakından alakalı olarak, daha fazla hacime ihtiyaç duyacaktır.

  Bakımı çok çok iyi yapılan akvaryumlarda, akvaryum içerisine adepte edilen balık türlerinin ağız yapısına bakılarak, akvaryumun tün katmanlarından faydalanmak mümkündür.

  Yukarı dönük ağız yapısı bulunan türler su yüzeyine yakın gezinirken, ağız yapısı öne bakan türler orta ve alt katmanlarda daha fazla gezinir. Buna aşağı dönük ağızlı türleri eklersek, akvaryum içerisini üç bölgeye ve üç gurup balık ekleyerek, daha fazla balık eklemek mümkündür. Elbette bu sayının sınırını bilerek, akvaryumun bakımını mükemmel yaparak ve gerekli ekipmanını eksiksiz kullanarak mümkündür.

  YIKIKTEMO,
  Saygılar...
   
  mecaz bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş