1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kaç saat?

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde ozcan13 tarafından 12 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Sa arkadaşlar
    Malumunuz bitkili tanka giriştik bay bay:gif
    Ve bitkiler için olmazsa olmaz ışığımızı günde kaç saat yakcaz.Floresan normal elektrikçiden alcam beyaz 30cm boyunda.
    Yorumlarınızı ve önerileriniz için şimdiden teşekkürler saygılar:gif

2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Kaç saat?

Aralıklı olarak 8- 10 saat, senin bitkilerine 6 saatte yeter Özcan abi.

3. taygun

taygun Guest

Kaç saat?

Ben 6 saat 15 dakika diyorum. bay bay:gif

4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Kaç saat?

Bu saatler gün içerisinde değişiyormu. Yani 10:00 ile 16:00 arasında yakma ile 16 :00 ile 22:00 saatleri arasında yakmanın farkı varmı ? Sabah azda olsa gün ışığı aldığı için akşam yakmamız gerekir ? Yoksa doğada olduğu gibi sabah yakarız akşam mı kapalı kalır ?

5. taygun

taygun Guest

Kaç saat?

Bence olabildiğince doğayı takip etmek de fayda var. Ama ne yazık ki ben de akvaryumlarımın ışıkları kademeli olarak saat 21:00 kapatmaya başlıyorum. Sonra odanın aydınlatma ışığına kalıyorlar. Odanın ışığı kapanınca da onlar da yatıyorlar. haha:

6. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Kaç saat?

Aklıma birşey daha geldi günde 6 saat 2 adet 15 watt yani toplamda 30 watt florasan aylık kaç TL 'lik elektrik harcar ?

7. taygun

taygun Guest

Kaç saat?

6*2*15=180 watt günlük sarfiyat. Yani 1 kw bile değil.

1 kw saat birim fiyatı 0,178203 lira Yani 18 kuruş gibi birşey.

Kısacası, hesaplamaya değmez.

8. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Kaç saat?

Hımm bugun 2 florasan bağlayacağım diyince evdekilere kızdılar :) Bunu söylemem gerek. Sanırım elektrik faturasunu kabartan dış filtre ve ısıtıcı.

9. taygun

taygun Guest

Kaç saat?

Bence onlar da değildir. Isıtıcı 24 saat çalışmıyor ki. Aralıklı çalışıyor. Saydıklarının arasında dış filtre çekiyorsa çekiyordur elektiriği. Esas elektrik katili varsa plazmadır. Sonrasında diğer beyaz eşyalar çok çeker. Beğenmediğiniz ütü bile 2500 watt'dır. 15*2=30 watt floresanın lafı mı olur. montz:

10. HeRo_57

HeRo_57

Kaç saat?

Özcan bey ben günde 10 saat yakıyorum bitkilerimin gelişimi gayet güzel ama biraz yosun problemi yaşıyorum sanırım 6-8 saat ideal

11. Kubilay*

Kubilay*

Yer:
    Bahçeşehir / İST
    İsim:
    Kubilay Atik
    Kaç saat?

Ben sabah 8de okula giderken yatıyorum gece 12 gibi kapatıyorum.Toplu florasanlardan küçük 2 tane.Hiç yosun problemi olmadı nedense.Biri beyaz biri sarı ışığın.

12. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Kaç saat?

Hakılısın Tamer abi dinletemiyorumki ben. Akvaryumun sayısı 2 olunca böyle diyorlar işte. Plazmamız yok tüplü televizyona devam :) Bunları aynen aileme ileticem Tamer abi bilgilendirdiğin için sağol.

13. taygun

taygun Guest

Kaç saat?

Aman benim ismimi verme sakın. Başkasını ver. Volkan de mesela. haha: haha:

14. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Kaç saat?

İsim veyemeyeceğim :) Sizin isminiz internetteki bir abi :)

15. Aguila Negra

Aguila Negra

İsim:
    Serdar MUMCU
    Kaç saat?

Bence evdeki her elektrikli aleti tek tek inceleme zararlı çıkabilirsin,
    Mesela,masaüstü bir bilgisayarın güç kaynağı en az 350W

16. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Kaç saat?

Bugün hiç floresansız güneş ışığıyla fotosentezi yakaladım çok güzeldi ama kabarcıklar çok küçüktü.Saz ve eledoa yakaladım.Floresanı alınca nasıl olcak çok merak ediyom.Fotosentezi hiç co2 vermeden yakaladım. super:gif
    6saat 15dk da karar kıldım.Ne de olsa tamer abi yolladı bitkileri biliyodur.Ama sırf fotosentezi çok görmek için mayalı co2 vercem...

17. taygun

taygun Guest

Kaç saat?

Ahan da bir Co2 uzmanı daha. Abdullah kulakların çınlasın. foto: haydi bakalım Özcan hocam. Kim tutar seni. Bir gün seni görmek iöçin atlayıp arabaya oralara geleceğim. Bu arada Gerede'ye bir uğrarım. Annemin memleketi de. bay bay:gif

Sayfayı Paylaş