1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kablo Kanalı ile Led Armatür

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde zgrkaralar tarafından 11 Ekim 2010 başlatılmıştır.

1. zgrkaralar

zgrkaralar

İsim:
    Özgür KARALAR
    Merhabalar;

Ufak bir akvaryumum var sizlerin değişi ile Nano. Forumda konusunda var bu linkten ulaşabilirsiniz. Geçtiğimiz günlerde konuşurken aynı konuda
    Mesajın linki

Dedi ve aklıma girdi led armatur yapımında. Bende biraz araştırdım nasıl yapabilirim diye ne ucuz ve en sağlam nasıl cıkabilirdiye şimdilik ilk olarak LED leri neyin üzerine dizeceğim konusunda bir bilgi ve düşünce yapayım dedim.

Aklımda bazı seçenekler vardı bunlar;
    1-) Tahta üzerine
    2-) Strafor üzerine
    3-) Kablo kanalı üzerine

Bu fikirleri biraz araştırtıktan sonra Tahta üzerine yapamayacağımı çok zorlayacağını fark ettim beni elimde ona uygun alet edevat yoktu birde maddi olarakta beni zorlayacak gibi görünüyordu bende bu kararımdan vazgeçtim.

Strafor düşündüm sonra çok kolay eriyebilen bir madde birde estetiğini bozacağını düşündüm birde üstüne onu kaplamak için maddi bir kayıbım olacaktı bu şekildede bundan vazgeçtim.

Kablo kanalı:=)
    2970.gif
    Yukarda görselde gördüğünüz temsili kablo kutusu üzerine dizmeyi düşünüyorum ledleri ancak daha karaköy e gidip led fiyatlarını araştırmadım birde led sistemi nasıl yapılır diye bir makale okudum araya iyot da bağlamak gerekiyor muhtemene daha iyi performans verebilmesi için ayırca led ve ampul teknolojilerinide buradaki makaleden okudum tıklayıp bakabilirsiniz.

Bunları araştırtıktan sonra benım akvaryumum üstü için 27 cm lik kanallar kullanmam gerektiğini fark ettim akvaryumun boyunu orçmemiştim daha :). Herneyse bunları geçelim 27 cmlik kablo kanalının 3.5 sağdan 3.5 cm soldan pay bırakarak aralarında 2 cm boşluk olacak şekilde 10 led yerleştirmeyi düşünüyorum.

led sistemimde şu şekilde olacak akvaryumdaki Java Mosstun daha iyi gelişmesi ve büyümesi için.

1.sıra sistemim
    Parlak Beyaz Led.

2.sıra sistemim
    Mor Led.

3.sıra sistemim içinse
    Kırmızı Led.

Yukarda belirttiğim renkleri ise şuna göre belirledim. Bitkilerin en fazla fotosentez yaptığı ışık mor ve buna değişken olarak kırmızı bu yüzden mor ve kırmızıyı seçtim beyazı ise akvaryumun renkleri bozulması diye yerleştirdim.

Hangi renktek daha fazla fotosentez olur diyorsanız aşağıda görselde belirtmiş
    fotosentezrenk.jpg

Bu şekilde planlıyorum yarın mühtemelen görselleri eklerım bu konuda :)
    daha neler yapabilirim konusunda sizlerin bilgilerini bekliyorum

ps: mavi ledte seçebilirim kırmızı yerine :)

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Ledleri sanırım mantar led diye bilenen tipten alacaksınız, bu ledleri düzmek sizi uğraştıracak ve astarı yüzünden fazlaya gelecektir.
    Mantar led yerine, şerit led kullanabilirsiniz. Hem montajı daha kolay, led sayınız fazla ve daha hesaplı olacaktır. Bu durumda size 3 metre şerit led 25 cm den 12 sıra ve 180 led yapacaktır.
    Kombinasyon olarakta 1 metre parlak beyaz, 2 metre gün ışığı yeterli olacaktır. Mavi ve kırmızı led yosun yapar, gün ışığı ve parlak beyazın renk sıcaklıklarında, istenilen oranda mavi ve kırmızı bulunuyor zaten.

zgrkaralar bunu beğendi.
  3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Şerit led bence de en güzeli. Kararınız çok doğru bana göre. Murat zaten armatür konunuza mesaj yazmış takibe almış valla şahsıma izlemek düşer artık. Takip edip başarınızı gözlemleyeceğiz.

Kolay gelsin...

murer bunu beğendi.
  4. zgrkaralar

zgrkaralar

İsim:
    Özgür KARALAR
    Şarit ledleri araştırdım biraz ancak fiyatları bir öğrencinin belini kıracak şekilde :( metresıne 25 lira gibi bir fiyatla konuşuyorlar 3 metre ise 75 lira yapıyor. Birde adaptorde düşününce toplamda 85-90 lira arası oluyor bu şekilde.

Ancak tek led olarak geçtiğimiz yıllarda bir proje için bakmıştım tanesı 25kuruş bir led 180 ledi alıp tek tek dizsem 45 lira tutar ancak bunu şebeke elektriğine bağlayamayacağım için muhtemelen pil ile bağlantı yapacağım uzun vadede buda astarı yüzünü gecebilir ancak metrelik şeritleri araştıracağım karaköyde yarın bakalım eğer yakın cevremden daha ucuza bulursam ledlerden almayı düşünebilirim.

ilginiz için teşekkürler.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Olcay ledleri bilgisayar power kutusuyla yakıyor bildiğim kadarıyla. Led temini konusunda yer gösterip destek olabilir. Açıkcası Olcay'ın tek tek led dizip leğimlemesini gördükten sonra aradaki 40 lira farkı düşünmeden veririm, tabi kendime göre düşüncem.

zgrkaralar bunu beğendi.
  6. zgrkaralar

zgrkaralar

İsim:
    Özgür KARALAR
    Doğrudur Temel bey ancak şuanda biraz daha araştırmam gerekecek ama dediğim gibi eğer şerit burada gördüklerim kadar pahalı değilse şerit alıp kolayınada kaçabilirim :)

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  7. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Karaköy'de selanik pasajına gideceksin, girdiğin katta tam karşına gelen dükkanda, 7 TL metresi, ve metre ile veriyor, başka yerlerde 5 metrelik paketleri kesmiyorlar.

Normal şerit led alacaksınız, SMD üç çipli ledlerin metresi 12-15 TL, gerek yok sizin kullanmanıza, çünkü akvaryumunuzda derinlik söz konusu değil, bu yüzden tayf hiç bir işinize yaramayacaktır.
    Başka yerden alırsanız, bunlar, SMD led filan, laflara kanmayın, hepsi aynı.

3 amper 12 volt adaptör yeterlidir, bu ledleri beslemeniz için, 7,5- 9 TL arasında bulabilirsin.

reis, Erman Pehlivan, zgrkaralar ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  8. zgrkaralar

zgrkaralar

İsim:
    Özgür KARALAR
    Teşekkürler bugün biraz yağmurlu gidemedim :( ancak gidip öyle bir olay varsa ki diyoranız vardır oradan alırım 3 metre. Teşekkürler yarın muhtemelen gidemem Doğum günüm :) bir sonraki günlerde gidebilirim bakalım :)

9. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Aydınlatma işinizi hallettikten sonra, akvaryuma kademeli olarak aydınlatma sağlamanız gerekiyor, bitkileri ışık manyağı yapmayın bir anda.:F

Üç haftaya yayarak kademe kademe ledleri devreye alın ki yosun problemi yaşamayın.

zgrkaralar bunu beğendi.
  10. zgrkaralar

zgrkaralar

İsim:
    Özgür KARALAR
    yosunu karidesler yemezmı :) öyle birşey yapsam sağlıklı beslenseler :p

11. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Şİmdiden doğum gününüz kutlu olsun özgür bey.

zgrkaralar bunu beğendi.
  12. zgrkaralar

zgrkaralar

İsim:
    Özgür KARALAR
    Çok teşekkürler çok sağolun :)

13. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Karidesler yiyecek yosunu bulacaklardır zaten, aşırı oluşum sizi üzecektir....

zgrkaralar bunu beğendi.
  14. zgrkaralar

zgrkaralar

İsim:
    Özgür KARALAR
    Teşekkürler Murat Bey dediğiniz gibi aşırı oluşumdan kacacağım

15. zgrkaralar

zgrkaralar

İsim:
    Özgür KARALAR
    Tavsiyeleri dinleyerek hazır led aldım ve 3 sıra gün ışığı 20 cm topladma 60 cm kullandım resimlerınıde yükleyeceğim ilerleyen zamanlarda baya güzel oldu

16. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Merakla bekliyorum resimleri. Hemen çekip koysanız ne olcak yahu ne ilerleyen zamanı :sopa: :F

17. zgrkaralar

zgrkaralar

İsim:
    Özgür KARALAR
    Telefonum ile cektim ancak aktarabileceğim bir sistem yok şuanda olsa hemen yayınlayacağım :)

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İmkan olduğunda bekliyoruz fotoğrfafları.

19. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Özgür bahsettiğin ledlerin 1000 tanesi( kırmızı,sarı 45 tl.Mavi,yeşil,beyaz 55 tl):ay: Ama bunları kablo kanalına tek tek dizemezsin. Bunları ilk önce pleksiklas,forex yada benzeri bir malzemeye dizip sonradan kanalın içine sürebilirsin. Fakat birde bunları neme karşı izole etmen lazım. Ayrıca kırzmızı,sarı ledlere 5 ledde bir direnç,mavi,yeşil ve beyaz ledlere 3 led te 1 direnç bağlayıp (dc12 v ile çalıştıracaksan ) akabindede tüm direnç ve artı uçlarını paralel bağlaman lazım ( gerektiğinde kullanacağın dirençlerin omaj değerlerinide yazarım ) Yani baya bir meşaketli bir iş.:der: Bence tek tek led dizmeyle uğraşma. Murat abininde söylediği gibi hazır şerit ledler var metresi 7-8 tl ye. Bu ledlerden alıp kullan ama ledleri alırken eğer kapağın suya çok yakınsa neme karşı ledleri slikonlu al,kapağın suya biraz uzaksa slikonsuz al.( slikonlu ledler suyun içinde bile çalışıp kesinlikle nemden vs etkilenmez. Slikonsuz ledler ise ışığı daha kuvvetlidir fakat neme suya vs dayanmaz ) :ay:

Güç kaynağına gelince, orası kolay.Pille felan uğraşmana gerek yok. Zaten okadar ledi pille uzun süre pille çalıştırmayı düşünürsen maaşını pillere yatırırsın.:) 12 v 2 ah lık bir adaptör ( swiçmod tavsiye ederim) 15 tl. Bundan bir tane alır kullanırsın. Oda pahalı geldi dersen,herhangi bir pc tamircisine gidip çıkma bir PC_Power_Supply i 5 tl ye alabilirsin.:ay: (Nasıl bağalanacağını ben tarif ederim gerekirse.)

YIKIKTEMO ve Erman Pehlivan bunu beğendi.
  20. zgrkaralar

zgrkaralar

İsim:
    Özgür KARALAR
    İnşallah bakalım

Zaten seri olarak aldım vazgeçtim :) 12 v 2 ah olarak adaptörle bağladım şimdilik 60 cm lik serit kullandım iyi yanıyor bakalım göreceğiz ilerleyen zamanlarda

sudan korumak için
    yarın cam kestireceğim cam ekleyeceğim bakalım şimdilik camsız

Sayfayı Paylaş