1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kabuksuz Artemia Çıkarma-Yömtem ve Hazır Kabuksuz Artemia

Başlığı 'Akvaryum Yemi Araştırma Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 25 Aralık 2011 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Bazı hobiciler Artemia konusunda Kabuksuz Artemia Çıkarma üzerine eğilmektedir. Burada amaç pratik oluşu ve akvaryuma daha temiz bir Artemia girişi sağlamaktır. Bazı kaynaklara göre bu Artemia larvalarının daha besleyici olduğu bildirilmektedir. AslındaArtemia Zenginleştirme Yöntemleri-Nasıl Zenginleşir ve Besleyici Olur? | Akvaryum Bilgi Portalı ve Forumu konusunda farklı taktiklerde bulunmaktadır. Kabuksuz Artemia çıkarılmasında hazır tuzu eklenmiş paketler pek tercih edilmez. Yöntem aslında oldukça basittir. Fakat bu yöntem biraz Artemia yumurtalarına yakıcı madde uygulamasına dayanır. Pet şişeye 40 ila 60 ml hava taşı da ekleyerek klorlu çamaşır suyu ilave edilir. 15 dakika kadar hava taşı ile oksijen vermeye devam ederek şişe karıştırılır. Bu işlem sonrasında Artemia yumurtalarının renk değiştiğini göreceksiniz. Kirli beyaza dönen renk ardından açılarak beyaz olur ve daha sonra pembe renk alır. Bu işlemler sonrası yumurtaları hemen balıklara veya balık yavrularına vermek risklidir. Bu riski bertaraf etmek için ince mikron Rotifer süzgeci veya ince delikli bir standart süzgeç kullanarak Artemia yumartalarını tatlı su altında iyice durulamak gerekir. Durulama işlemi sonrası sirkeli suya yumurtaları batırıp hafif çalkalayıp tekrar durulanması ardından kullanıma hazır hale gelir.

  Elbette çok daha risksiz yöntemler de bulunmaktadır platforumumuz içerisinde. Kabuksuz Artemia çıkarmak aslında Artemia çıkarmanın farklı yolu | Akvaryum Bilgi Portalı ve Forumu demektir. Çünkü Artemia çıkarmak konusunda birçok yöntem mevcuttur.

  [​IMG] [​IMG]

  Bu yöntem Yumurtadan çıkan Artemia larvalarının sünger içinden süzülmesine dayanır. Üstteki linkte gereklilikleri aktarılmıştır.

  Hazır Ticari Ürünler;

  Her ne kadar uğraşmadan pratik elde ediliyor olsa da üretim üzerine ağırlık vermiş hobiciler için pahalı bir yöntemdir. Ancak üretim üzerine eğilmeyen belli ölçüde satın alınan yavru balıklara kullanımı uygundur.

  UTAH, Salt Lake Artemia. Bu ürün yumurtalarının kabukları eritilerek elde ediliyor.

  Direk olarak yavru ve yetişkin balıklara kuru yem olarak verilebilir.
  Akvaryuma atılmadan önce 5 dakika kadar akvaryum içerisinden alınan bir bardak su içerisinde bekletilerek hidrasyon işlemine tabi tutulması önerilir.
  PROTEİN : % 56 (Min)
  Yağ : % 13 (Min)
  Kül : % 4 (Max)

  Sevgiler...
   

Sayfayı Paylaş