1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kabuksuz Artemia Çıkarmak

Başlığı 'Canlı Yem Kültürleri ve Diğer Yemler' kategorisinde Montimahir tarafından 13 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Artemia nauplii’ leri tanklarımızda zooplankton yerine kullanabileceğimiz en kolay alternatiflerdendir. Vücut yapıları ve yüzme şekilleri itibarı ile bakımı ve yemlenmesi çok zor olan deniz canlılarının bile ilgisini çekerek, avlanma içgüdülerini tetiklerler. Nauplii bünyesinde olmayan eksik besinleri de zenginleştirme yöntemleri ile kolayca yükleyebilir, bu şekilde resifinizdeki tüm canlılar için ideal bir canlı yem haline getirerek, Florida Cüce denizatı gibi akvaryumda beslenmesi çok zor olan türlere bile bakabilirsiniz.

Artemia kistlerinden nauplii çıkartmak, fazla zorluk gerektirmeyen ve her gün alışkanlık haline getirildiğinde, birkaç dakikada halledilebilecek birkaç basit işlemden ibarettir. Ne yazık ki bu işlemlerde karşımıza; kistlerin açılma oranı ve nauplii’ lerin açılmayan kistlerden, kabuklardan ayrılması gibi problemler çıkmaktadır. Kistler çok ufak olduğundan bunun bir sorun teşkil etmeyebileceği kanısı hâkimse de, ilk açılma esnasında kistlerde oluşan çatlaklar yavru balıklar için oldukça keskin yüzeylere sahiptir ve hassas larvaların sindirim sistemlerine zarar verebilir. Bu yaralanmalar sonucunda oluşan iltihaplanmalar bağırsak tıkanmalarına yol açabilmektedir.

Bu risk, özellikle nauplii’ lerin kistten ayrılmadan önce kabuğa asılı kaldıkları ilk birkaç saatte artmaktadır. Bu aşamada larva tarafından alınan kist kabukları direkt olarak sindirim sistemlerine geçmekte, aynı zamanda kist üzerinde bulunan muhtemel bakteri ve virüslerin tanklarımıza girme tehlikesini de beraberinde getirmektedir.

Bunun önlenmesinin en pratik yolu, kist kabuklarının önceden açılarak nauplii aşamasından önce tank dışında ayrılmasıdır.

Bu yöntemi alışkanlık haline getirerek;

Kistlerin üzerinde, ya da nauplii embriyosu ile kabuk arasında barınan bakteri ve virüslerin sistemlerinize girmesinin önlenmesini,

Düşük kaliteli kistler için, nauplii çıkış süresinin kısalmasını,

Yine düşük kaliteli kistler için, nauplii çıkma oranının önemli miktarda yükselmesini,

Nauplii’ ler çıkmak için daha az enerji harcayacaklarından, yaşadıkları besin değeri kaybının %20 oranında önlenmesini,

Değerli larvalarınızın olası sindirim sistemi sorunlarından uzak kalmasını sağlayabilirsiniz.

Gerekli malzemeler:

Plastik çerçeveli artemia eleği,
    Artemia kisti,
    Ölçü kabı,
    Sirke,
    Katkısız çamaşır suyu,
    500ml. cam şişeler,
    Naylon filtre süngeri,
    Hava hortumu, pipeti, motoru,
    Banyo için ısıtıcılı bir kap,
    Zamanlayıcı, zaman sayacı, saat,
    Şırınga veya deney pipeti,

Kist açmak:
    1.500 ml. ‘ lik şişeye 200ml. çeşme suyu koyun, yarım tatlı kaşığı kist ekleyin. Hava pipetini şişeye ekleyin ve şişenin ağzını filtre süngeri ile tıkayın(kaynama sesini azaltacaktır). Bir saat boyunca yoğun şekilde kaynar halde havalandırın. Bu işlem kistlerin iyi şekilde nemlendirilerek çıkış oranının arttırılması için uygulanmaktadır.

2.Sonra aynı şişeye 50 ml. çamaşır suyu ekleyerek aynı şekilde 25 dakika daha havalanmalarını sağlayın. Kistler önce kahverengiden beyaza, daha sonra beyazdan turuncu renge döneceklerdir. Turuncu renkten sonra tüm şişeyi artemia eleğine dökün, şişeyi çeşme suyu ile birkaç defa durulayın, durulama suyunu eleğin üstünden dökerek şişe içinde yumurta kalmamasını ve elek içindeki yumurtaların da çamaşır suyundan kısmen durulanmasını sağlayın.

3.Geri kalan çamaşır suyunu etkisizleştirmek için şişeyi önce sirke, sonra çeşme suyu ile iyice durulayın. Kistlerin arınmaları için de yumurtaların bulunduğu eleği bir banyo kabına alın ve tüm turuncu yumurtalar içinde kalacak şekilde sirke ekleyin, bu şekilde 1-2 dakika bekleyin.

4.Şimdi de kistleri sirkeden iyice arındırmak için aynı işlemi çeşme suyu ile tekrarlayın. Tuzlu su kullanarak, şırınga ya da deney pipeti ile yumurtaları elekten durulanmış şişeye aktarın.

5.Şişeye 400ml. Tuzlu su ekleyin, mevsim soğuk ise ısıtıcılı bir kapta 28C°’ de havalandırmaya devam ederek açılmaya bırakın. Kistin kalitesine göre en kısa 12 saat içinde tümü açılacaktır.

Şişede olası bakteri oluşumu ve patlamasına karşı, ufak miktarda DesamarB100 ya da piyasadaki bakteri, mantar, yosun, virüs önleyici ürünlerden kullanabilirsiniz. Bunun için isterseniz önceden elinizin altında her daim bulunabilecek bir çözelti hazırlayabilirsiniz. Desamar kullanacaksanız 1 litre RO suya 30 ml. ilaç eklemeniz yeterlidir. Bu çözeltiden çıkartma şişesindeki her 100ml. su için 0.1 ml. çözelti ekleyebilirsiniz. Alternatif olarak “Seachem paraguard” ürünü kullanılabilir.

Bu şekilde suyunuz temiz ve bakterilerden büyük oranda arınmış olacaktır.

Açılan kistleri tuzlu su içinde olmak kaydı ile açılmaya hazır halde buzdolabında birkaç gün bekletebilirsiniz. Piyasada bu şekilde kabuktan arındırılmış hazır kistler de bulabilirsiniz.

Kaynak: CORAL The reef and Marine Aquarium Magazine, May/June 2013, Karin Helwig.

ka2n, TencoMelih, YIKIKTEMO ve diğer 12 kişi bunu beğendi.
  2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Mahir abi ellerine sağlık,gerçekten çok güzel ve açıklayıcı bir yazı olmuş...:)

Montimahir bunu beğendi.
  3. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Uygulama videonu bekliyoruz artık Alparslan :)

Alparslan bunu beğendi.
  4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Mahir çok güzel bir kaynak daha olmuş. Artemia yemini kabuksuz alabilmek çok açıdan pratik ve rahat olur sanırım. Alparslan bekliyoruz gelişmeleri.:)

Montimahir ve Alparslan bunu beğendi.
  5. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Yakında bir video hazırlarım abi...:)

6. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Mahir abi ellerine sağlık yine döktürmüşsün süper olmuş. en kısa zamanda deneyelim bence.

Montimahir bunu beğendi.
  7. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Denemeyi düşünüyorum, kabuk ve açılmamış kist derdine son. Açılma süresi daha kısa, dolapta saklanabiliyor, virüs bakteri sıfır, larvalar denizatları rahat, daha ne :)

8. Oceanic

Oceanic

Mahir bey ellerine sağlık, yine çok faydalı bir paylaşım olmuş. Bu aşamaları tamamladıktan sonra büyütmek ve çoğaltmak için hazırlayacağımız suyun tuz oranı ne olmalıdır acaba ve genel olarak dip çekimi veya su değişimi yapmanın kolay bir yolu var mıdır?

Montimahir bunu beğendi.
  9. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    En iyisi deneye deneye bir sistem oturtmak. En kolay yol kendinizinkidir.

10. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    ''Katkısız çamaşır suyu'' bildiğimiz çamaşır suyundan farkı ne?

11. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Parfümsüz vs.

12. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Aşağıdaki videodan esinlenerek bir deneme yaptım.

1 silme çorba kaşığı kisti çeşme suyunda (300- 500 ml.) 10 dakika nemlendirdim.

Daha sonra uygun bir filtre ile süzdüm, aynı kaba göz kararı sadece çamaşır suyu koyarak, 6-7 dakika çevirdim. Burada kistlerin hafif turuncu renge dönmesini bekliyorsunuz, çamaşır suyunuzun etkisine bağlı olarak bu süre 4 - 10 dakika arası değişebilir. Aşağıda nemlenme sonrası süzülmüş kistler.

Aşağıda 7 dakika sonra kistlerin aldıkları renk.

Bu aşamada dikkatli olmak lazım saf, çamaşır suyu ile uğraşıyorsunuz. Tercihen lavaboda, lavabo yoksa geniş bir kabın üzerinde tekrar aynı süzgeçten süzüyoruz ve çeşmenin altında hafif suda, ya da sürekli çeşme suyu dolu bir şişe yardımı ile çamaşır suyunun kokusu gidene dek kistleri iyice, güzelce duruluyoruz.

Kistleri çıkartmak için aynı kabı kullanacaksanız, onu da güzelce duruluyoruz. Hiç bir malzemede çamaşır suyu kalmamalı. Açmak için 500ml. çeşme suyuna 1 silme kaşığı iyotsuz tuz ve bir tutam karbonat ekledim (pH' ı yükseltmek için). Kistleri bu kaba aldım.

Ben ayrı bir yerde 24 saat oda ışığında bekledim. Sonuç çok az açılmayan yumurta kalsa da kabuksuz temiz, besin değeri daha yüksek artemia. Bu aşamada hala açılmamış kist görmeniz, çamaşır suyunda bekletme sürenize ve kistin kalitesine göre değişmektedir.

Yabancı forumlarda, kabuksuz kistleri yoğun ışıkla birlikte açarak, açılma süresini 6 saate kadar düşrüdüklerini yazanlar var. Ben ek bir ışık kaynağı kullanmadım ve 24 saatte açıldılar.

İlk denemede tatmin edici bir sonuç aldım diyebilirim. İlk makaleden farklı olarak bu uygulamada çamaşır suyunu nötürlemek için sirke ile durulama yok ve işlem süresi çok daha kısa.

Saygılar,

TencoMelih, yekim, YIKIKTEMO ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  13. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Mahir abi çok güzel bir yöntem çok teşekkür ederim...temo4

Montimahir bunu beğendi.
  14. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Ben teşekkür ederim umarım işinize yarar :)

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Harika olmuş Mahir. Kabuksuz artemia kolay ve kullanışlı, benimde çok işime yarayacak. Kaynak süper olmuş tebrik ederim.:)

Montimahir bunu beğendi.
  16. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Eline sağlık güzel anlatım. Sanki sirke ile çamaşır suyunu nötralize etmek daha güvenli.

Montimahir bunu beğendi.
  17. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Dün bir deneme daha yaptım, bu sefer; şebeke suyunda 10 dakika, çamaşır suyunda 8 dakika tuttum. Sonuç daha iyi gibi geldi, hiç açılmamış kist ya da kabuğu yok.

TencoMelih ve KGEYGS bunu beğendi.
  18. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Dekapsülasyondan sonra aydınlatma kullanmanın amacını anlayamadım açıkcası. Ayrıca açılmayan yumurtamı dibe çöküyo, açılan kabuklarmı dibe çöküyor anlamadı. Hafta sonu bir deneme daha yapacağım bakalım ne çıkacak.
    -Salı akşamı yoğunlaştırılmış çamaşır suyunda 6 dak beklettiğim yumurtaları, sirke ile nötralize ve bol su ile duruladıkdan sonra çıkarma setinde yaklaşık 36 saat havalandırdıkdan sonra istediğim kalitede sonuç elde edemedim. Şöyle bir durumda söz konusu, setin dibi yoğun kalabalık ve orta seviyede artemialar fakat üst seviyede herhangi bir şey yoktu.
    -Isıtıcı ve aydınlatma kullanmadım.
    -Tuzluluk 1025 de redsea coral pro tuz kullandım.

19. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Artemia ‘nın kolay açılması için herhangi bir ışık kaynağı gereklidir. Sudaki kistler ışığa maruz kaldıklarında, içinde bulunan ışığa duyarlı enzimler, trehaloz maddesini gliserine dönüştürürler. Gliserin higroskopiktir, dış ortamdaki suyu sert kabuk çeperinden kist içine geçirerek, kabuğun bu su basıncı ile çatlamasını sağlar. Normal lambalardan, oda ışığına kadar her türlü ışık kaynağı kist açmak için yeterlidir. Kabuksuz artemialarda da ekstra güçlü ışık kaynağı kullanıp 6-12 saatte açılmasını sağladıklarını okumuştum.

Açılma süresinin kısaltılması için gereken bir diğer etken de sıcaklık’ tır. Kullandığınız ışık kaynağı yeterli sıcaklığı sağlamaktadır, ancak yine de ısı 27 C° ‘yi geçmemelidir.

Artemialar, açılmak için yüksek pH, tuzluluk ve kH tercih ederler. Verimli bir kist açılımı için; pH 9.00, tuzluluk sg1030 ve kH’ ta 10 dkH’ tan yüksek olmalıdır. Daha düşük değerlerde de açılmaktadır, fakat yapılan karşılaştırmalar üstteki değerlerin daha verimli olduğunu ispatlamıştır. pH ve kH arttırmak için iki litre suya, bir tatlı kaşığı karbonat ekleyebilirsiniz.

Açılan nauplii’ leri en kısa sürede balıklarınıza ulaştırmalısınız. Normal koşullarda ortalama açılma süresi 18 saattir. Nauplii’ ler açılır açılmaz, kendilerine turuncu renklerini veren yağ keselerinden beslenmeye başlamaktadır. Bu yağ keseleri aynı zamanda besleyeceğiniz balık yavruları için de çok değerli bir besin kaynağıdır. Bu nedenle mümkünse açılır açılmaz balıklara verilmelidir.

Nauplii ‘lerin ağız ve sindirim yapıları oluşmamıştır, bu nedenle açılır açılmaz beslemeye ya da zenginleştirmeye kalkmak gereksizdir. Beslemeye açıldıktan bir gün sonra, tüm sindirim ve beslenme organları oluştuktan sonra başlayabilirsiniz.

Olgun artemialar zenginleştirilirse, balıklarımız için çok daha önemli bir besin kaynağı haline gelirler. Zenginleştirme işlemi maksimum 6-8 saat sürmelidir ve iyice durulanarak yemleme yapılmalıdır, bu yoğun yükleme zaten artemiaların iç organlarının çalışmasını bozar ve 36 saat içinde ölürler.

Kaynak: seahorse.org - Artemia Tips

Yusuf bey ben de ilk denemede başarısız oldum, fakat daha sonradan kistlerin bayatlamış olduğu ortaya çıktı (sıfır nauplii), son iki deneydir açılma oranı yüksek kaliteli bir kist denemekteyim.

yekim ve harfuzmani bunu beğendi.
  20. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Bu bilgiler iyi oldu. Birde fitoplankton üretebilir isem artemialarıda beslerim artık önce artemiaları çıkartayımda.

Sayfayı Paylaş