1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kafa Motorları - Debi düşüşü

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Saruman tarafından 27 Mart 2011 başlatılmıştır.

1. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    Merhaba arkadaşlar,sump kurma arafesinde olduğum için, nihayet benimde PS ve kafa motoru arayışlarım başladı:bilmem:

Net su hacmim 110 litre, sump ile beraber 150 litre kadar olacak. Kafa motoru olarak Sicce 800 veya Aquabee UP 1000 düşünüyorum. Fakat sorun şu ki, zamanla veya ilk alındığında bile kafa motorlarının belirtilen debileri sağlayamadıkları söyleniyor.

Benim sistemde kafa motoru 120 cmye basacak, hortum kıvrımlarından vs, 130cm diyelim. Sicce 800 verilerine rastlayamadım ama Aquabee 1000, 130cm ye bastığını yazıyor.Fakat fiyatı Sicce fiyatının 3 katı.

Sizce kafa motorlarının debi düşüşleri % kaç oranında? Yani Sicce 800Lt/h lık bir motoru aldığımda 1 ay sonra bu debi 500lt/h' a kadar düşermi? Gereksiz yere fazla debili bir kafa motoru almak istemiyorum.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Kafa Motorları - Debi düşüşü

Bence o güçteki motorlar zayıf güçte kalırlar. Saatte 2000 litre debili bir motor daha iyi olur. Aquabee kaliteli motordur debisi kolay kolay düşmez. Sicce kullandım uzun yıllar ve pek debi düşüşü hissetmedim onda da. Bu iki markayı da kullanabilirsin tercih olarak.

Saruman bunu beğendi.
  3. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Toplamda 150 litrelik akvaryum için 2000 litre fazla olmaz mı? Ben sump motoru seçilirken akvaryum litresinin 6 katı olarak seçilmeli olarak biliyordum.O yüzden 800 yada 1000 lik bir sump motorunun bana yeteceğini düşünüyordum.Yani siz en az 2000 lik bir motor mu almamı tavsiye ediyorsunuz ?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Evet aynen; Bence saatte 2000 litre su basan bir motor daha iyi olur. 6 katı da olmaz değil 10 katıda. Burada önemli olan 130 cm yüksekliğe suyu basmasından dolayı düşecek debisinden ziyede akıntıya destek olmasını sağlamaktır. Bunun faydalarını sıralamaya kalkarsak, Nano sayılacak bir akvaryumda çok sırıtacak olan akıntı motorunu sayı olarak azaltmak, güç olarak düşürmek veya veya bilmeden, maddiyattan yetersiz akıntı motoru ve sayısını tolere edebilecek olmasıdır, devam edersek nano akvaryum olmasından dolayı düşük debide yağlanacak olan su yüzeyine eldeki akıntı motorunu çevirmek zorunda kalmamaya da yarar. Bitmedi bir de fazla motor fazla ısı demektir, burda da hafif faydası olur. Başka yerler veya yazılar tecrübeleri veya okudukları doğrultusunda duyduğunu yazabilir ama gerçekler bazen acı ve farklıdır.:ay:

Saruman bunu beğendi.
  5. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Bu açıdan düşünmemiştim iyi oldu.Sıra Ps seçiminde:em:

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Gökhan kardeşim bu açıdan herkes düşünseydi zaten tecrübe kavramı ve yazışmaların faydası olmazdı. :em:

can24, Saruman ve fth-94 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş