1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kafa Motoru Muadili

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde Toygar NİRON tarafından 28 Eylül 2011 başlatılmıştır.

1. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Merhabalar,

Elimde Ekol marka 2500L kapasiteli bir dış filtre mevcut.Bunu sump içerisine içi boş olarak yerleştirip kafa motoru niyetine kullanabilir miyim düşüncesindeyim.Fikrimi sizlere açmak istedim.İdare edebileceğini düşündüm beni.Canlı yükü kayalardan ibaret bir akvaryumda kullanacağım.Canlı eklemelerin de yetersiz kalırsa elbet de değişikliğe gideceğim.

2. BassKiller

BassKiller

İsim:
    mehmet yılmaz
    Cevap: Kafa Motoru Muadili

Bu konuyu bende bu hafta sonu açıcaktım hem sump hemde dış filtreyi kullansak saha iyi olur bence hemde sump için kafa motoru kullanmaktan kurtulmuş oluruz hemde ekstra filtrasyon olur..

3. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Tatlı su gereçlerinden çok anlamam; ama ben olmaz diyorum. Mili uygun olmayabilir, dipte tortu biriktirir ve siz temizleyene kadar sistem kapalı kalmak zorunda olur vs.. Yani dış filtreye güvenerek yola çıkılmaz. Güzel bir tavsiye olmasa da protein skimmer temin edene kadar, sisteme destek olabilir. Kafa motoru şart diyorum tabi daha bilgili arkadaşları da dinlemek lazım

ozgun_cyprus ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  4. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Filtre kısmı uygun olmayacaktır.İçeriğinin sürekli değişmesi gerektiğinden,zahmetli bir durum yaratabiliyormuş.Ben sadece sirkülasyon için kullanacağım.İçinde hiçbir şey olmayacak. Sumpdan suyu alıp akvaryuma verecek.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Pervane mili çok sıkıntı yaratmaz ama dış filtre içinde de malzeme kullanılamaz. Yani boş olursa suyu çevirir sorun yok. Tabii dış filtrenin içi boş bile olsa tortu tutar zamanla uzun vadede. Ara sıra temizlerim deniyorsa ve debisi yeterli olacaksa kullanılabilir.

6. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Bunu bir deneyeyim o zaman sump ve taşırma sistemi bittiğinde.Yapabilirsem bir de video ile aynı başlık altından fikirlerinizi alırım.Tatlı su ile gerçekleştiririm denemeyi ki kafa motoru şart haline gelecekse sıkıntı yaşa mıyım.

Bir çok tuzlu suya geçme sevdasındaki tatlı su akvaryum sahiplerine de örnek teşkil edebilir düşüncesindeyim.Gerçi benim bir avantajım dış filtrenin suyu alış veriş yeri.Suyu aldığı yerinde kırık olması.Dip de inanılmaz bir sirkülasyon olacaktır.Tortunun pek barınacağını sanmıyorum.

7. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Benim bir fikrim var, dış filitrenin motor kısmını sök yani üst kapağı hazneden ayır ve sadece üst bölgeyi sumpa koy.

8. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

İçine matrix yada substrat cinsi bakteri yapıcı koyup akvaryumun dışında kullanılabilir yada sık sık değiştirmek kaydıyla sadece elyaf koyup kullanılabilir ,fosfat tutucu ,karbon konularakta kullanılabilir zira ben yıllar önce ilk tuzlusu akvaryumuna yaklaşık 6-7 ay sadece iki dış filitre ile vede askılı ps ile başlamıştım birtanesinde elyaf diğerinde ise yaklaşık 10 lt matrix vardı .:heyo:

9. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Bunu düşündüm Halil Bey.Lakin kafa kısmı elektronik aksamı da içeriyor.Gerçi su alması imkansız üzeri kalın bir tabaka ile sızdırmaz hale getirilmiş.Yinede suyu çektiği bölüm asimetrik.Muhakkak birşeylerin üzerinde durmalı.Şöyle olabilir; Dış filtrenin kabı ile anı ebatta bir silindir hazırlanabilir ve kafa kısmı onun üzerine konabilir.Ama bu durumda da sabitlemek gerek. Sabit leyince vibrasyon süre gelecektir.Sorun üstüne sorun maliyet üstüne maliyet demek.Düşünmüştüm bu fikirleri ama sonunda içi boş olarak kullanmaya karar verdim.Gerçi işe yarayıp yaramayacağı meçhul.Amaç suyu öyle yada böyle bir kaç ay canlı eklenene kadar çevirebilmesi.

10. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Dış filtre fikrim gayet mantıklıymış. Sorunsuz bir devridaim mümkün.Motor kısmı su için izole edilmiş olduğundan Halil Bey'in fikrini de test etme şansım oldu.Kafa kısmı gövdeden ayrıldığında debide de bir hayli artış oluyor.Yalnız kafa kısmı gövdeden ayrılacak ise kesinlikle zemine değmemeli çünkü o kadar kuvvetli çekiyor ki kafa zemine yapışıp kalıyor ve debide düşüyor.

Tatlı sudan tuzlu suya geçmek isteyenlerin ellerindeki dış filtre ile bunu rahatlıkla yapabileceklerini söyleyebilirm. Elbedde debi yeterli gelecek ise.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Evet mantıken böyle bir değerlendirme mümkün görünüyor.

12. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Bende de cillop gibi Tetra Tec Ex 700 var. Bi türlü satamadım. Bari kafa motoru olarak kullanmayı deneyim.

13. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

bende de var bi tane dış filtre satamadık bi türlü, sıfır olmasına rağmen. bu yazılanlar benim de aklıma geldi. Denemek için fırsat bulamadım, deniyecektim fakat sump uymadığı için öyle beklemede. Bu arada kafa motoru da almış bulundum. Fakat aklıma şu geliyor, sump çalışan bir akvaryumda dış filtre tortuları toplasın diye kumun hemen üstünden çekecek şekilde kurgulanabilir mi?

14. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Debi yeterliyse içi boş halde sumptan suyu alıp akvaryuma verebilir. Ama saatte 2000 lt çeviren bir kafa motoru ile saatte 2000 litre çeviren dış filtrenin bastığı suda aynı olmaz.

15. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Aynı debiyi vermeyeceklerse aynı iş için kullanılmasının bir anlamı kalmıyor tabii. Ancak ikinci bir motor olarak belki dipten tortu toplaması için kurgulanabilir, onun da ne kadar fayda sağlayacağı, gürültü ve görüntü kirliliği gibi dezavantajlarını tartıp ölçmek lazım.

16. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Reaktör olarak da kullanılabilinir.

Sayfayı Paylaş