1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kafa Motoru Ses Sorunu

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde kosonof tarafından 29 Ocak 2018 başlatılmıştır.

1. kosonof

kosonof

Yer:
    Ankara
    İsim:
    cihan
    Herkese selam. ne yaptıysam çözemediğim tek şey bu ses sorunu malesef. newjet 4500 kullandım, hadi motor çok güçlü ondandır dedim. akvaryumu sattım eve huzur geldi. zaman geçti evde su sesi olacak, ev az biraz deniz kokacak dedim hazır sistem nano kurdum, şelale filtrenin motor sesi ondan beter çıktı. ulan hadi girdik dedim bu yola tekrar yine büyüttüm tankı. bu sefer newajet 1700 aldım. altı üstü küçük motor ne olacak ki dedim ve demez olaydım bundaki uğultuyu da yok edemedim. tank yine küçük geldi yine büyüttüm. en sessizini almanlar yapar dedim eheim 3000 aldım. bismillah dedim taktım fişe arkasından yine küfür ettim. ne olur bi yardım edin bana keselim şu sesi. nedir yolları ne değildir? akvaryuma bakıp huzur bulucaz dedim ama hepten eziyet oldu bu iş. şaka maka hanım çekecek bigün fişi.

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  2. Apolim

Apolim

İsim:
    Alpaslan
    Selam
    1 motora takılı hortum veya boru her hangi bir yere değiyor mu ? Temas varsa ses yapar
    2 motor ve bağlandığı yerin arasındaki hortum tipi nedir? Yoksa silikon hortum temin etmenizi öneririm
    3 Veya paraya kıyıp red dargon alın kurtulun son çare

kosonof bunu beğendi.
  3. kosonof

kosonof

Yer:
    Ankara
    İsim:
    cihan
    1 ve 2. maddeler uygulandı ama sonuç yok. çözüm yine mi para?

Apolim bunu beğendi.
  4. Moliro

Moliro

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Cengiz
    çözüm heryerde para :)
    ama burda ses var ses var, siz nasıl bir sesten rahatsız oluyorsunuz birazda konu bu.. Ben hiç ses yok diye düşünürken bir arkadaşım epey sesliymiş dediğimde anladımki bu değişken birşey ;)

Okurt ve kosonof bunu beğendi.
  5. fyont

fyont

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    firat yont
    Selam,
    Arkadaşım aynı sorun bendede vardı new jet 1700 ile sump bölümünüz altta mı ? ben motorum altına dış filtre içinden çıkan mavi süngerlerden koydum ses kesildi :)
    denemediyseniz tavsiye ederim bi denein bakalım.
    bilgi paylaşırsınız.

kosonof bunu beğendi.
  6. kosonof

kosonof

Yer:
    Ankara
    İsim:
    cihan
    Şöyle anlatayım. Tank salonda. Yatak odası ve tank arasında 2o m civarı mesafe vardır.o mesafeden hafif hafif beynin içine işleyen vınlama.

7. kosonof

kosonof

Yer:
    Ankara
    İsim:
    cihan
    Denedim hocam onu da. İşyerimde büyük pipo filtrelerin süngerinden buldum. Oldukça kalın. Akşama onu denicem bakalım.

8. Moliro

Moliro

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Cengiz
    su dışında elindeyken çalışınca da aynı ses çıkıyorsa zaten doğal sesidir boşa uğraşmayın, dışarıda çıkmayan ses suda çıkıyorsa ozaman deneyin bişeyler daha

kosonof bunu beğendi.
  9. kosonof

kosonof

Yer:
    Ankara
    İsim:
    cihan
    Son çare 10 taksitle red dragon o zaman

10. Apolim

Apolim

İsim:
    Alpaslan
    4 motorun silikon hortumunu kısaltıp suda askıda kalmasını sağlayın hiç bir yere değmeyince ses baya azalıyor

kosonof bunu beğendi.
  11. kosonof

kosonof

Yer:
    Ankara
    İsim:
    cihan
    Hocam bağlantı noktaları ona pek müsade etmez sanırım. Su çıkışı tankta biraz sıkıntılı yerde.

12. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Aquabee - Water Blaster bakılabilir.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

13. ZodiJackly

ZodiJackly

İsim:
    Ümit MARAŞLIOĞLU
    Genelde PS sesi kafa motorunu hep bastırmıştır bende. Sizde de öyle olmalı. Sesli bir PS edinin :)) Şaka bir yana, aslında biraz da gerçek ama, Apolim arkadaşımın söylediğine katılıyorum. Askıda kalması uygun olur. Ne yapın edin deneyin derim. Bir de kafa motoru tercihleriniz biraz büyük tabi bunu etkisi de vardır illaki. Tankınız kaç litre?

kosonof bunu beğendi.
  14. Apolim

Apolim

İsim:
    Alpaslan
    Kullandığınız motor büyüklüğüne göre hortum veya boru çapınız küçük geliyorsa oda motorda zorlanmadan dolayı ses yapar

kosonof ve veysel bunu beğendi.
  15. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Ses konusu goreceli demek ki siz baya bir hassassınız bu konuda, kanımca hangi motoru alırsanız alın bu sizi rahatsız edecek. Çünkü her motorda ufak tefek bir vınlama olur. İlk zamanlar olmasa bile zaman gectikce olur.
    Ayrıca motorlar ilk kurulumdan bir ay sonra civarı pervane ve mil yeri alıştıkca sesi azaltır.
    New jet motorlar genelde seslidir.
    Dragon motorlar ise elektrik gelip gitmelerine hassastırlar, bu şekilde motor arayışında bu tip motorun başınada bozulma gibi bir olay gelirse sıkıntı olur.
    Kaldı ki dragon motorları üretici regülagör destekli kullanmayı öneriyor.
    Bence yukarıdaki denildiği gibi askıda bırakmayı deneyin, şartları zorlayın derim.

kosonof ve Apolim bunu beğendi.
  16. kosonof

kosonof

Yer:
    Ankara
    İsim:
    cihan
    Tank sump hariç 300 litre. 3 çeyrek hortumla bağlantı yaptım motorla çıkış arasını. Askıda kullanabilmem için motorla çıkış arasında 180 derecelik açı olması gerek sanırım. Arkadan dursolu bir sistemde alttaki kafa motoruna sizce nasıl bağlantı yapabilirim ki motor askıda kalsın? Var mıdır ki bunun çizimi şeması falan? Ya da çıkıştan motorun üzerine ek bağlantı yapıp tam üstüne getirmek gerek galiba.

17. Moliro

Moliro

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Cengiz
    Hortumu kısaltacaksın motorun alti cama değmemis olacak, böylece suyun icinde askıda kalmıs olacak ;) arkadaslarin dedigi bu ama bende inen pvc boruyu titretiyor zamanla baglantisindan kopartir diye dusunerek ben yapmiyorun bunu... deneyip bir bak bakalim

kosonof bunu beğendi.
  18. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Kancalı vida kullanıp mobilyanın tavanına asabilirsiniz. Forumda var ama yanlış hatırlamıyorsam Tahir abi yapmıştı sanırsam.

ZodiJackly ve kosonof bunu beğendi.
  19. kosonof

kosonof

Yer:
    Ankara
    İsim:
    cihan
    Veysel hoca akvaryum düzenine en uygun bu dediğin oluyor. Yarın bi tane bulup öyle denicem.

veysel bunu beğendi.
  20. kosonof

kosonof

Yer:
    Ankara
    İsim:
    cihan
    Ben de pvc ye sıkıntı yaratmasından tırsıyorum. Veysel hocanın dediği gibi denicem bakalım.

Sayfayı Paylaş