1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kafa Motoru Sorunu [Tecrübeli arkadaşlar, Yardım Lütfen]

Başlığı 'Akvaryum Filtre Yapımları' kategorisinde Frontoza tarafından 10 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

1. Frontoza

Frontoza

İsim:
    Bahadır Aydemir
    Öncelikle merabalar.Tecrübelerinizden faydalanmak için bi sorunumu sizlerle paylaşmak istedim.Yardımlarınızı bekliyorum.

Kendi yaptığım tepe filtremde kullandığım eski kafa motoru(12W) bozuldu.Bende yeni bir kafa motoru aramaya başladım.Tek satılan kafa motoru pek yok piyasada varsada çok güçlü ve pahalılar.Bende bir iç filtre alıp onun kafa motorunu kullanırım diye düşündüm.Çok uygun fiyata çok güçlü bir iç filtre buldum.200 lt'lik akvaryumum için bu iç filtre bile yeterli geldi bana, çok güçlü çünkü(45W).25 tl gibi çok uygun bi fiyata aldım getirdim eve.Akvaryma taktım akvaryumun içindeki herşeyi darma duman ediyo motor, o derece güçlü yani.Buda fazla geldi bana haliyle bunun gücünü nasıl düşürebilirim.Değiştirme şansım yok.Bir şekilde gücünü azaltmam lazım ayarı yok. Tavsiyelerinizi acilen bekliyorum çünkü filtreyi çalıştıramıyorum şuan aşırı sülkilasyondan dolayı.

Şimdiden Teşekkürler...

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Kafa Motoru Sorunu [Tecrübeli arkadaşlar, Yardım Lütfen]

Tepe filtrede kullanırsan sorun olmaz, tabii tepe filtrenin hacmi ve su çıkış deliği nedir bilemiyorum. Bunun dışında ayarını kısıp akvaryum içinde kullanmak güç, yapılan işler motoru zorlar ve yakabilir.

3. Frontoza

Frontoza

İsim:
    Bahadır Aydemir

Elimdeki tepe filtre imkanı yok yetmez bu kafa motoruna :) Denemedim ama hiç sanmıyorum. Delik sayısını artırıp delikleri büyütsem olurmu acaba.Yoksa yeni ve daha büyük bi tepe filtre yapmanın zamanı geldimi...

4. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Tepe filtrede ısrarcı değilseniz kendinize bir dış filtre de yapabilrisiniz. Ben de bir arkadaşımızda aynı sıkıntıyı yaşadığımızda turşu bidonu ile 5 lt lik bir dış filtre yapmıştık.

5. Frontoza

Frontoza

İsim:
    Bahadır Aydemir

Ayrıca filtre marka ve modeli şöyle ;

HaiYang
    HY-1800F
    Hmax:2,5m
    Flmax:1800L/H
    Watt: 45w (Kutuda 33w yazıyo ama motorun üzerinde 45w)

6. Frontoza

Frontoza

İsim:
    Bahadır Aydemir

Uğraşır yaparım o problem değil elim yatkın fakat tam olarak görsel bi şekilde varmı elinde yada çizim şeklinde bana yardımcı olabilir misin? Bir de dış filtre aşağıda bi yerde duracak bildiğim kadarıyla suyu tekrar tanka basmak için bi kafa motoru daha gerekmezmi? Sadece elimdeki bu 1800L/H 45 Watt kafa motoru ile yapabileceğim bi dış filtre modeli önerebilirseniz paylaşımlarınızı beklerim... Teşekkür ederim şimdiden.

7. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı

Dimmer dediğimiz triyaklı kontrol devreleri var. Karaköyde bulabilirsiniz bunu motora bağlayarak çalışmasını istediğiniz devire ayarlayarak istediğiniz sertlikte sirkülasyon yaptırmanız mümkün. Eğer elektronikten biraz anlıyor iseniz size şemasını çizip mail yolu ile gönderebilirim o devreyi yaptığınızda kesin çözüm olur. Yada dediğim gibi hazırını almak daha kolay olur. Elektrik malzemeleri satan yerlerdede bulabilirsiniz. Bunu daha ayrıntılı nereden bulabileceğinizi Halil koçan dan öğrene bilirsiniz o size bu konuda yardımcı olur.

8. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Mustafa abi dimmer mıknatıslı motorlarda devri çok düşürmüyor ama biraz faydası olur,kömürlü motorlarda baya kısılıyor...

9. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı

yokyok olur olur ben daha önce sallama cihazları imal ettim işe yarar mutlaka yalnız biraz tork düşer o kadar. Aslında PWM ile sürsek torkta canavargibi olur ama gerek yok okadarına sadece dimmer bu işi çöze gibime geliyor denemekte yarar var sonuçta ucuz bir çözüm.

10. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Alparslan Kömürlü veya kutuplu fark etmez Motor DC ise dimmer süper iş yapar ama AC motorlarda sürücü gerekli o da motora giden frekansı düşürür yükseltir ama pahalıdır. akvaryumlarda kullanılan motorları denedim devir düşürmek için ama başarısız oluyor dimmer le anca frekansı ile oynayan birşey yapmak lazım o da yeni motor parasını kat kat geçer.

11. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Doğru diyorsun abi Ps nin motorlarına ses yapıyor diye Babam taktı hata Temel abi gördü ve beğendi olur tabi yalnız çok kısılmaması lazım,
    enerji kesildiğinde durup geldiğinde çalışmıyor,onun için az kısmak lazım...

12. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Evet çok az kıstığında olabilir ama enerji kesildiğinde kalkamaz.

13. Frontoza

Frontoza

İsim:
    Bahadır Aydemir

Elektronik öğretmenliği okuyorum etkili ve basit bi çözümse uygulayabilirim devre şemasını göndrebilirsen bakmak isterim.Teşekkürler

14. Frontoza

Frontoza

İsim:
    Bahadır Aydemir

Peki kartuş yuvasının üst kısmına filtrenin kendi süngerini çıkarıp sık gözenekli bir sünger koysam bir faydası olur mu?
    Bir diğeride motorun su çıkış kısmına elektrik hotumu vb. bi parça takıp onada delikler açıp akışı farklı yönlere dağıtma gibi bişe olabilir mi?
    Aklıma gelen basit yöntemler ama işe yarar mı emin değilim bu konular üzerinde tartışabilir miyiz.

Teşekkür ederim şimdiden.

15. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Bahadır elektronik öğretmenliği okuyorsan o zaman basit bir sürücü yap 50HZ i 30HZ lere düşürebilirsen motor şahane çalışır ve süper olur.

Elektronik bilgim olsa hiç durmam tristörle falan galiba frekans değişikliği yapılıyor ama tam bilmiyorum mosfet te olabilir.

16. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Halil abi az kısıldığı zaman çalışıyor onu diyorum...

17. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Evet olabilir motordan motora da fark edebilir. Ben denediğimde 160v ta kalkaıyordu 155v indiğinde zaten dönmesi duruyordu.

18. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Doğrudur Abi motordan motora fark edebilir

19. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı

Mademki elektronik öğretmenliği okuyorsunuz ozaman işin teknik yönüne birazdaha inebiliriz. Elinizdeki motor Asenkron motor olarak adı geçer bunlar iki şeşit olarak üretilirler.
    1) Kısadevre Rotorlu olanlar yani Sincap kafesli dediğimiz motorlar.
    2) Rotoru üzerinde sargısı olan motorlar yani bunlarada Bilezikli motorlar denir.

Her iki motordada hız kontrolünü tam manası ile yapmak istiyorsak eğer :

Statora uyguladığımız V/F oranı sabit olarak gerilim ve frekans düşürülmelidir birazdaha derine iner isek
    Us=K*F1* teta bu formülden voltaj ve frekansın aynı oranda düşürülmesi gerektiği açığa çıkar.

Size en uygun devreyi Googlda Asenkron motor devir kontrolü yazıp aratırsanız tabi bunu görsellerde aratın karşınıza ilk sayfada güzel bir devre gelicek Derinelektronik.com adresinde oradaki devreyi yaptığınızda mükemmel bir devir kontrolü yaptırabilirsiniz. Kolay gelsin.

Link aşağıda : derinelektronik.com-AC MOTOR HIZ KONTROL DEVRESİ

20. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Yaktım devreyi.... :) :)

Sayfayı Paylaş