1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

(Kafada Delik Hastalığı)

Başlığı 'Forum Arşivi' kategorisinde lacooos tarafından 13 Haziran 2009 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. lacooos

  lacooos

  Mesajlar:
  36
  Chiclidlerde görülen bu hastalık aslında bir beslenme problemidir.
  Balıklar, yaşamları boyunca bağırsaklarında ,sindirilmemiş proteinlerle beslenen parazitlerle beraber yaşarlar.Balığın genel sağlık durumu ve su şartları uygun olduğu sürece bu parazitleri (çoğunlukla Hexamita) tolere edebilir.Ancak,stres,yanlış beslenme,yoğun kimyasallara maruz kalma,yanlış türlerle birarada beslenme gibi nedenlerle balık strese girer ve iştahsızlık görülür.Bu dönemde bağırsak parazitleri hızla artarak yoğun bir istilaya neden olurlar.Bağırsak parazitleri,balık için son derece rahatsız edici bir stres kaynağıdır.Balık giderek yemden kesilmeye,renkleri kararmaya,çekingen davranmaya,zayıflamaya ve beyaz-sümükümsü jel şeklinde dışkı çıkarmaya başlar.
  Bu dönemden sonra balık yem almadığı için,bünyesinin ihtiyaç duyduğu minerallerin eksikliğini,kafatası bölgesindeki kıkırdak dokusundan karşılamaya başlar.Kıkırdak yapısı giderek zayıflar.İlerlemiş vakalarda,deri açılır,kıkırdak dokusu ortaya çıkar ve bu doku üzerindeki delikler rahatlıkla görülebilir.
  Benzer durum sürekli mineral açısından çok zayıf R/O (reverse/osmosis-ters ozmoz) suyu kullanımı sonucu da ortaya çıkabilir.Bu vakalarda su mineral katkılarıyla zenginleştirilmelidir.
  Bağırsak parazitlerinin neden olduğu durumlarda antibiyotik tedavisi gereklidir.Bu amaçla en sık kulanılan madde "Metranidazol" dür.Piyasada (tüm eczanelerde) Flagyl,Nidazol v.b. ticari isimlerle bulunabilir.
  Tedavi süresince balık,bir karantina akvaryumuna alınmalı,dış etkenlerin neden olduğu stres faktörlerinden uzak tutulmalıdır.
  Tedavi için; her 40 litre akvaryum suyu için 500 mg metranidazol içeren tablet,iyice ezilip ılık akvaryum suyunda eritilp,karantina akvaryumuna ilave edilir.Havalandırmaya ve su değişimlerine çok dikkat edilerek tedavi 10-14 gün kadar sürdürülür.Değişimler sırasında aynı oranda metranidazol ilave edilmelidir.
  İri cüsseli balıklarda (örneğin yetişkin discuslarda) uygulama enjektöre çekilen metranidazol çözeltisinin direk balığın ağzından uygulanması şeklinde de yapılabilir.Bu amaçla balık ıslak bir havluya yatırılarak (iğnesi çıkarılmış) enjektörle ilaç uygulanır.günde iki defa 7 gün boyunca uygulamaya devam edilir.
  Tedavide esas;balığın dışkısı normale dönene ve yem kabul etmeye başlayana kadar sürdürmektir.Yem alımı başladıktan sonra genel tablosu iyice düzelene kadar karantina akvaryumunda gözlemlenmeli ve yemlerine vitamin katkısı yapılarak direncinin arttırılması sağlanmalıdır
  Forum kodları ve simge butonları gösterilmemesine karşın, hala kullanılabilirler. kaynak: www.balıkseverler.com
   
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş