1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kafada Delik Hastalığı

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 18 Ekim 2008 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Hexamita:

  [​IMG]

  [​IMG][​IMG]

  Bu hastalık değerli ve büyük balıklarda görüldüğünden, önemli bir hastalıktır. Özellikle Discus, Melek ve Oskar gibi Güney Amerika Cichlidlerinde görülür. Hastalık iri ve yaşlı balıklarda daha sık ortaya çıkmaktadır. Tek hücreli bir parazitttir. Bağırsak yüzeyine sahip olduğu kamçıları ile, sıkıca tutunur. Bu sayede hayvanın su ve iyon dengesini bozar. Yaşamsal faliyetlerin gerçekleşmesine engel olur.

  İştahsızlık olarak belirtisi görülmeye başlar. Balık gittikçe zayıflar ve ikincil enfeksiyona açık hale gelir. İkincil enfeksiyonların ortaya çıkmasıyla balığın kaybedilme ihtimali yükselir.

  İştahsızlık ve beyaz dışkı olarak ilk belirtiler görülür. Bu hastalığın tedavisinde, Metronidazol etkilidir. Eczanelerdem Flagyl adıyla temin edilebilir. Karantina tangında ilaç tedavisi uygulanması daha doğru olacaktır. Su çok iyi havalandırılmalıdır. İlaç dozunu akvaryum hacmine göre değil, su hacmine göre hesaplamalıyız. İlacı önce bir kap içerisinde eriterek yavaşca karantina tankına dökebiliriz. Ertesi gün %30 su değişimi yaparak ilaç tedavisine devam etmeliyiz. Bu uygulamayı bir hafta boyunca uygulamalıyız. Bu arada balığın yemine sarmısak emdirmek, güçlenmesine faydalı olacaktır.

  Sağlıklı balıklar.
  YIKIKTEMO,
  Saygılar...
   
 2. avşarbeyi

  avşarbeyi

  Mesajlar:
  226
  Ynt: Kafada Delik Hastalığı

  İç parazit hastalığında da mevzu bahis ilacı kullanırken birer gün arayla kullanıyorduk ve dip çekimi yapıyorduk.
   

Sayfayı Paylaş