1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

kafalı yunus

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde kingsnake tarafından 18 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. kingsnake

kingsnake

Ad-Soyad:
    sinan önal
    Yunus balığı eğer kafalı olacaksa kaçıncı aydan sonra belirmeye başlar ? Satan herkez kafalı olacak diye satıyor çünkü.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO Editör Üye

Ad-Soyad:
    Temel Sert
    kafalı yunus

Aslında o kadar karmaşık bir konu ki cevapların doğru çıkmaması olasılığı bile var. Satın alınan balıkların satın alındıklarındaki boyu çok önemli. Kavruk kalmış olmaları, satın alınan yunusların dişi çıkması ve nispeten kafa yapmaması ve ya küçük yapması, balıklara nasıl bakılacağına kadar geniş bir konu ama genel anlamda 6 aydan itibaren belirginleşme görülür.

Son zamanlarda yunus satanlar bazı yeni duyduğumuz ifadeler kullanmaya başladılar. Bu konu hakkında yorum geldiğinde linkini ekleyeceğim. 6-7 cm Yunus balığı satan bir hobici ilanına şu ibareyi eklemiş; ' 400-500 litre akvaryum isteyen büyüyen yunus balığı yerine benim minyon yunusları alıp 100 litrede bakabilirsiniz '

Yunusların büyümeyen minyon modeli var mı ?
  3. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Ad-Soyad:
    Yavuz Kaçar
    kafalı yunus

Temel abi sanırsam minyon yunus diye bir tür yunus yok. .8. Bendeki yunuslar 4-5-6 cm idi kafa yapıları baya bir ilerlemişti ve çok güzel kafa almaya başlamışlardı. Kim bilir büyüyünce kafa yapısı ne olucak. Öncede'de bir adet yunus yavrusu vardı, 3 cm'di boyu, acayip kafa yapısı vardı. Şimdi ne oldu bilmiyorum. :) Bence 3-4-5-6 cm'ken kafa yapısı meydana çıkmaya başlar safkan yunuslarda.
  4. reis

reis

Ad-Soyad:
    Olcay Aksu
    kafalı yunus

Peki Yavuz kafa yapmayan her yunus sence safkan değilmidir ? Yada şöyle sorayım,yunuslarda safkan ayrımını neye dayanarak yapıyorsun ?

Temel abi,geçenlerde hatırlarsın Hasan hocanın yazısını? Ne demiş akvaryumcu '' bunlar cüce yunus,yunusların en tutulanı bunlardır ve fazla büyümezler'' Resmen koptum yaa. Meğerse yunusun nekadar çok çeşidi varmışta biz bilmiyormuşuz. :D :D
  5. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Ad-Soyad:
    Yavuz Kaçar
    kafalı yunus

Olcay hocam Yunusların renginden kafa yapısından ve dudaklarından anlarım safkanlığını, safkanların dudakları öpücük gibi olur, kafaları baya bir şiştir, renkleride mavi'dir. Ve üzerlerinden 2 ve 3 ten fazla leke olmaz.

Örnek:

6. reis

reis

Ad-Soyad:
    Olcay Aksu
    kafalı yunus

Valla Yavuz aslına bakarsak seninle bu saatten sonra üstelik bu yorgunluğumla yunuslarda safkan ayrımı nasıl yapılır polemiğine girmek istemiyorum ama beni epey bir heyecanlandırdın. :)

Yunusların kafa ve dudaklarından anlarım diyorsun safkanlığını.Yani yanlış anlamadıysam,çıkıntılı dudak olmayacak,(öpücük dudak nasıl olur onuda anlamadım ) çekiç gibi hörgüçlü bir kafa yapısı olacak ( bazıları bufalo kafa diyor her ne anlama geliyorsa? dön:gif) doğrumu ? Yada yanlış anladığım bir nokta varsa düzelt.

Ben bugüne kadar hiç mavinin dışında sarı,kırmızı,yeşil,siyah,kahverengi vs başka renklerde yunus görmedim. Senin bu tespitin karşısında şok oldum resmen. haha:

Diyorsunki üzerinde 2-3 taneden fazla leke olmaz. saat:gif Peki benim yunusumun üzerinde farz edelimki 30 küsür tane leke var. Peki bu durumda benim yunusumun safkan olmadığınımı demek istiyorsun ? Yada şöyle sorayım,bu lekeler neden oluşur ? Yada oluşmaması mı gerekir ? Yada leke varsa o balık safkan değilde kırmamıdır? Bir soru daha,yunus kafa yapmıyorsa karga gibi kafası,sivri dudakları varsa budamı safkan değil ? Zamanla kırılıış bir ırkmıdır?

Yavuz sen kaşındın hadi şimdi bu işin içinden çık bakalım.Benim gibi Türkiyede ilk yunus besleyen ve üreten (1996 sensesinde) ve bu balığın kılçığına kadar tanıyan memlekette ilk 2-3 kişiden birisinin olduğu platformda bu balıklar hakkında konuşurken 500 kere düşünüp 1500 kere araştırıp bir kere yazman lazımdı. : can:gif
  7. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Ad-Soyad:
    Mesut YILLAR
    kafalı yunus

İşin özü adamın yunusları yanık kalmış o da yazmış hikayeyi bunlar minyon yunus hesabı 100 ltrede beslenebir diye millete yutturmaya çalışıyor doğrumudur Olcay hocam :heyo:
  8. reis

reis

Ad-Soyad:
    Olcay Aksu
    kafalı yunus

Mesut hayranım senin bu keskin zekana. :helalolsun: Biliyorsun bunlar klasik kurnaz akvaryumcu taktikleri. ;)
  9. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Ad-Soyad:
    Yavuz Kaçar
    kafalı yunus

Evet Olcay hocam, kafa ve dudaklarındn anlarım. :) Evet alt çene çıkıntı olmayacak, çekiç gibi ve hörgüçlü kafa yapısı olucak, dediğin doğru abi kimisi buffalo diyor, bende anlamış diğilim neden dediklerini.

Mavi derken yani masmavi renge sahip olduğunu belirtmek manasında ilk foto'daki gibi. Gerçi o ilk fotodaki yunus türünün en güzel örneklerinden diyebilirim. :)

Ve son olarak lekelere gelirsek benim bildiğim safkan yunuslarda 2-3 ten fazla leke olmaz, 30 tane leke var diyorsun, ve safkan olmadığınımı gösterir sorusuna kırmada olabilir olmayadabilir. :)

Yunus kafa yapmıyorsa karga gibi kafası,sivri dudakları varsa budamı safkan değil ? Zamanla kırılıış bir ırkmıdır?

Bu soru biraz zor ama sanırım içinden çıkabilirim. :) Böyle bir yapı çıkarsa F türüne bağlı yani F0'dan F22 gibitürde olabilir. Yani bu tarz balık meydana çıkarsa F0, f1, f2,f3'ten ileri F'lerden F 15 F20'den çıkan yunus olabilir.

Yavuz sen kaşındın hadi şimdi bu işin içinden çık bakalım.Benim gibi Türkiyede ilk yunus besleyen ve üreten (1996 sensesinde) ve bu balığın kılçığına kadar tanıyan memlekette ilk 2-3 kişiden birisinin olduğu platformda bu balıklar hakkında konuşurken 500 kere düşünüp 1500 kere araştırıp bir kere yazman lazımdı. can:gif

Doğrudur Olcay hocam ben size birşey demedim. :)
  10. reis

reis

Ad-Soyad:
    Olcay Aksu
    kafalı yunus

Peki Yavuz ozaman senin tecrübene göre bu balık kırmamı ? Yada değilse bunun cinsi nedir ? .8.
  11. Muzikopat

Muzikopat

Ad-Soyad:
    Hüseyin ÇELİK
    kafalı yunus

Olcay abi yazdıkların fıkra gibi geliyor insana yemin ederim. :D Bilgilerin doğruluğ tartışılmaz ama Yavuz'a ben hayatımda sarı , kahverengi yunus görmedim çok güzel bir tespit bu tespidin karşısında şok oldum demen öldürdü beni. :D :D :D
  12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO Editör Üye

Ad-Soyad:
    Temel Sert
    kafalı yunus

http://www.sahibinden.com/minyatur_yunus_chiclid_kolonisi-17WQQaXQQ17776083WQQpXQQdisplayitem

13. reis

reis

Ad-Soyad:
    Olcay Aksu
    kafalı yunus

Temel abi farkındaysan bu sıralar herkesin ağzında bir minyatür lafı dolanıyor. Minyatür yunus,minyatür sarı prenses,minyatür ahli,minyatür vs. Yaaa adamlar resmen yanık kalmış balıklarını safkan diye çakmaya uğraşıyorya deli oluyorum. montz:
  14. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Ad-Soyad:
    Yavuz Kaçar
    kafalı yunus

Hocam Resim ufak ama bu türü ilk kez görüyorum bu yüzden birşey diyemiyeceğim. :) Ama yunus türüne benziyor. :)
  15. myillar

Ad-Soyad:
    Mesut YILLAR
    kafalı yunus

Bunlarmı minyatür yunus şimdi :F :F :F :F :F :F bu yunuslara ancak minyatür paralar verilir haha:

Minyatür akvaryma koyarsan minyatür kalırlar tabiki ...
    Hocam işten anlayanlar ne demek istediğimi anlar demiş. Ha pardon işten anlayanlar niyetimin ne olduğunu anlarmı demek istemiş acaba burda:gif
  16. reis

reis

Ad-Soyad:
    Olcay Aksu
    kafalı yunus

Yavuz yukardaki balık cyrtocara morii chilumba dır ve son derece safkan olup türünün en güzel varyetelerinden biridir.Şimdi sonuç olarak yola çıkarsak senin dediğin gibi olsaydı,yok 3-5 leke,kafa yapısı,dudak yapısı vs ve göz önüne alınsaydı ozaman bu balık kırma değil, 1500 kere kırma olurdu değilmi ? Forumlarda bangır bangır yazdık çizdik,sabahlara kadar bu balığın varyetelerini tanıttık ama sanırım sen hiç denk gelmedin? Belliki bu türü ya hiç beslememişsin yada beslemişsende afaki bir şekilde balığı tanımadan beslemişsin. saat:gif Senin yukardaki yazılarından anladığım kadarıyla sen bu yorumları forumlardan edindiğin bilgilere göre yazmışsın? Ama hatırlarsan sana geçenlerde birşey nasihat etmiştim abin olarak. Demiştimki Yavuz forumların diliyle değil kendi dilinle yaz. burda:gif

Herşeyi bilmek zorunda değiliz,ama tam bilmediğimiz konuda da yazmak zorunda değiliz. ;)
  17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO Editör Üye

Ad-Soyad:
    Temel Sert
    kafalı yunus

Aslına bakarsanız ben kendisinin de inanmış olduğu bir yanlışlığı bilmeden başkalarına empoze eden biri olduğunu düşünüyorum. Son zamanlarda çoğalıyorlar çünkü gerçek bilgilenme yollarını seçmeyip alakasız yerlerde bu konuları alakasız kişilerden duymayı tercih ediyorlar.

Ne diyelim bu konu hakkında yazılabilecek o kadar çokşey var ki en iyisi yazmamak ve bu konularla alakalı yazmış bulunduğumuz yüzlerce uzun saatler süren makaleleri okusunlar. :bilmem:

Murat 124 alacak olsalar ortalığı tarımar ederler ama sonuçta yunus balığı ne olacak ki ? :hasta:
  18. myillar

Ad-Soyad:
    Mesut YILLAR
    kafalı yunus

Murat 124 alacak olsalar ortalığı tarımar ederler ama sonuçta yunus balığı ne olacak ki ?

Eyvahhh buyrun cenaze namazına :heyo:
  19. reis

reis

Ad-Soyad:
    Olcay Aksu
    kafalı yunus

Hocam bak ciddi anlamda kırıcı oluyorsun demedi deme. :uyari: (Bu parmağıda uzun zamandır kullanmıyordum sana nasipmiş demek) Beni ayar etmek içinmi yazıyorsun anlamadım yaa. huh:
  20. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Ad-Soyad:
    Yavuz Kaçar
    kafalı yunus

Yok Olcay hocam bu türü ilk kez görüyorum. :) Belirttiğin için teşekkü ederim. Doğrusunu söylemeke gerekirse bu türü hiç beslemedim ve görmedim. :) Bu yunus'un ile alakalı bir konuya denk gelmedim :) Şimdi bakarım ama, yukarda yazdıklarım tamamen bana ait ve bbana ait bilgileri yazdım. Ama bir kaçı forumdan öğredindiğim ama öğreneli baya bir yıl oldu. :) Evet Olcay abi nasihatını hatırlıyorum, ve onu dedikten sonra bir daha forumdan öğrendiklerimi yazmadım. :) Teşekkürler. :hepiniziseviyorum:

Sayfayı Paylaş