1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kafam Bozuldu 163 Lira Su Parası Gelince

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 11 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Selam arkadaşlar,

Kısa keseceğim. Bir esnaf arkadaşım benim RO takıntımı bildiğinden bana bir Ro cihazı önermişti ve denemem için vermişti. Yaklaşık 2 ay kullandım. Fena değil yani sorun yaşamadım. Fakat 60 Lira su parası gelirken bu ay 163 Lira geldi. Ben su çıkışını çok açtım sanırım temiz suyu daha az vererek sıfır su alaırım diye. Yakacık su istasyonuna devam, damacanası 800 Kuruş. saat:gif

Sonuç olarak kaldırdım attım.portal4.gif

Fakat Ro kabını rektöre çevireceğim daha sonra, içini boşalttım. Silikat ve fosfat reçinesi vardı üzerinde bir de süresi dolmamış. Ben bunu aşağıdaki gibi akvaryuma direk bağladım. Yani küçük bir motor içine suyu basıyor ve su akvaryuma direk dönüyor.

Çalışır mı bu şekilde, iş yapar mı acaba ? Çok fazla tutmayı düşünmüyorum çünkü magnezyum vs toplayabilir.;)

Direk reçineyi bağladım bu şekilde.

Kafamı bozan su faturası.

Bundan çok güzel bir reaktör olacak tabii gerekirse eğer. Fosfat, silikat, karbon kullanılabilecek. Silikat filtresini koyduğum yere takacağım.

grafikdelisi, Heliak ve ozgun_cyprus bunu beğendi.
  2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Cevap: Kafam Bozuldu 163 Lira Su Parası Gelince

Abi sana dokunurmu 163 lira su parası yaa.:F Benim öyle akvaryumum olsun ayda 200 lira fatura gelsin.temel2:

3. Blue tang

Blue tang

İsim:
    ahmet aykut

Bendede 100 tl den aşağı gelmeyen elektrik faturaları mevcut.Sırf bu yüzden akvaryumu kaldırmayı düşünüyorum.

4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Babamada biri osmos alın filan demiş, yoksa deniz akvaryumu olmaz falan filan. Buharlaşan suyun yerine damacana eklediğinizde değerler değişir, eklediğiniz suda herşeyin sıfır olması gerekli filan demiş. Aldırmadım bende.

Bu arada bizim elektrik faturası kabarmış :) 60 TL gelen fatura bu ay 100 TL gelmiş :)

5. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Başka bir şey vadır o kadar gelmemesi lazım, ben iki senedir kullanıyorum 40-45 TL yi geçmiyor....

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Murat başka sebebi yok bence. TDS sıfır olsun diye kısılması lazım su çıkışı yani dışarı ne kadar çok su atarsa o kadar sıfır su veriyor. Dışarı yani akara saatlerce harıl harıl su atıyor bir damacanayı doldurmak için. Bir damcana bir günde doluyor, hesapla artık. Yazık giden suya, yemişim RO cihazını hiç işim olmaz. Yılardır damacana veya Yakacık su istasyonundan su kullanırım hiç sorun yaşamadım aynen devam ederim.

Fatih, babana onları söyleyene kızmıyorum zira sıfır su daha iyi doğrudur ama Ro olmadan hayal mayal gibi ifadeleri alsın gargara yapsın. Çok bilenlerden birinin klasik kepçeden atmasından başka bir şey değil.

Müdürün evine bağlanmıştı Coway marka sanırım hatırlarsınız. TDS çıkışı 1 ve tatlandırıcı var. Bu cihazın deposu var ve istediğimde su alabilirim. Ordan da kullanmayı düşünüyorum. Tatlandırıcı olması ne ifade eder diye merak etmiyor değilim hani. Buna da olmaz diyen yığınla insan var ama ne bilirler onu da ben bilmem.

fth-94 bunu beğendi.
  7. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Abicim benim cihazda sendeki gibi vanada yok, direk gidere gidiyor. Sobn çıkışa verilir tatlandırıcı, buda hihdistan cevizi torfundan imal ediliyor diye biliyorum, sıkıntı olacağını hiç zannetmiyorum..

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  8. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Temel Abi biliyorsun bende de osmoz cihazı var, çift çıkışı var. Birini içmek için kullanıyorum diğeri direk akvaryuma şamandırayla bağlı.Benim akvaryumda 700 LT biliyorsun,sendeki buharlaşmanın iki katı olur otomatıkmen. Benim su faturam da 60 TL geçmiyor. Senin osmozda bir problem omasın :)

zgrkaralar bunu beğendi.
  9. methapor

methapor

İsim:
    Polat

Arkadaşlar bende direk kullanıyorum,ama kuyudan geliyo yani beleş :D

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Nasıl bir sorun olabilir bilmiyorum. Fakat akara giden suyun sesini evdekiler saatlerce duydukça çoluk çocuk saldırıya geçiyordu bana.:D Bakalım bu ay ne kadar gelecek. Çok fazla açtım atık su çıkışını sanırım, bu yüzden olmuş olabilir.

11. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Abi atık su çıkışı cok fazla ise şenebekeye bağla geri dönüşüm olur:) Bu işin şakası, ama anlıyorum seni, boşa su akınca saldırı normal. Aslında bu suda değerlendirilebilir ama biraz fikir yürütmek lazım...

12. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Yeni gördüm konuyu.Bencede siz atık su gideri ile oynarken yanlış bir şey yapmış olmalısınız.Benim RO cihazının atık su giderinde Flow Limitör denilen bir aparat var, böylece atık suyu daha az bırakıyor.Yani suyu membrana doğru zorluyor.Bu şekilde silikat filtre TDS değerim 0, silikatsız tatlandırıcıdan çıkış maksimum 10 görmekle birlikte 5-7 arası değişiyor.

Ben herşeyini inceden inceye ve fazlası ile hesapladığımda dahi ( atık su gideri, filtre ve membran değişimleri vs dahil ) 1 damacana RO suyun bana maliyeti 1,5 TL oluyor. Ayrıca vanalardan ayarlamak sureti ile içme suyunada ayrıca para vermediğim için RO suyu sevdim açıkcası... Ama sizin için çok kötü olmuş gerçektende.Umarım yakın zamanda tekrar barışırsınız:cicek:

murer ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Gökhan teşekkürler, Ben de hesap yaptım açıkcası ve yöntemi belirledim. Her sabah gittiğim patronun evinde Ro cihazı var ve suyu damacanalarla oradan alıyorum, evde çalışan bayan doldurup hazırlıyor ve biz gece döndüğümüzde ben eve gelirken alıyorum. Tamamen beleş. :) Diğer yöntem ise Yakacık su istasyonundan su alıyorum, damacanası 800 kuruş. Ro var ve su bir de kömürden geçiriliyor sorun yok. Zaten uzun yıllar o suyu kullanmıştım aynen devam ara sıra.

Ro bağlamak hayal benim için, yeni Mebranı reaktöre çevirdim kullanıyorum.

14. Eser

Eser

İsim:
    Eser Atalas

Merhaba;

Ben tuzlu suya Discus' dan geçtim ve onda da herkes RO su kullanırdı, ben mümkün olduğunca doğallıktan yana olduğum için oturduğum yere yakın Kurtköy Ömerli Barajı' ndan veya oraya yakın bir köydeki çeşmeden dağdan gelen sudan kullanırdım. Bunun nedeni bana RO suda büyüyen balıkların ve yavruların küvezde yaşayan ve dış etkilere çok kapalı, bağışıklığı gelişmemiş, hemen hastalık kapabilecek bebekler gibi görünmesiydi. Tamamen kendi tarzım ve düşüncem. Çok da güzel ve sağlıklı balıklar büyüttüm, yavrular aldım o dönemlerde...

Tuzlu suda da aynısını yapıyorum ve klorsuz köy çeşmesi suyu kullanıyorum 4-5 aydır. Şimdilik bir sorunum yok. SPS, LPS ve kolay sert mercanlarım var. Umarım tuzlu suyu da RO olmadan yapabileceğim. Mantığım düz mantık: Dünyanın her yerinde denizlere karışan su dağlardan geliyor ve içinde milyon türlü şey var ve bu denizlerde mercan yetişiyor...??? Yeter ki temiz su olsun. Bakalım düşüncem tuzlu suda da doğru çıkacak mı.

Bunları anlattıktan sonra RO sistemlerini hiç bilmediğim için sormak istiyorum: Ben zamanında RO da araştırmıştım, 250-350TL lere 5 aşamalı ve son aşaması mixbed reçine olan deniz akvaryumlarında 0 TDS yapan cihazlar satılıyordu. İlk alımdan sonra ilave masrafı da 6 ayda bir değişen filtreleriydi. Yani aşırı pahalı birşey değil aslında, sadece benim doğallık yaklaşımıma aykırı diye kullanmıyorum. Onların hepsinde incecik bir boruyla su girişi ve bu 5 aşamadan teker teker geçtikten sonra da yine incecik bir boruyla çıkış vardı. Öyle boşa akan bir su yoktu. Ben mi yanlış görmüş ve anlamışım, bu RO larda arıtılan suyun bilmem kaç katı da çöpe gitmek mi zorunda?

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Çöpe ciddi oranda su atıyor. Fakat bizim Murat bu suyu tekrar şebeye vermek mümkün demişti yanlış hatırlamıyorsam ma genel olarak kullananlar bir damacana doldurduğunda 2-3 damacana suyu çöpe atıyor.

Aynen senin gibi düşünüyorum...düşünmekle kalmıyor yıllarca da bu şekilde akvaryum yürüttüm. Yakacık Aydos Ormanı'ndan çıkan suyu istasyondan doldurduk bazen veya bazen direk orman çeşmesinden aldık. Hiç sorun yaşamadım, şimdi pek kullanmıyorum SPS akvaryumu olduğu için bu yüzden bu tür akvaryum etkisini bilemiyorum.

16. Eser

Eser

İsim:
    Eser Atalas

Ben o zaman RO ya karşı çıkmaya devam edeyim, düşündüğümden daha zahmetli ve pahalıymış...

Sayfayı Paylaş