1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kafamdaki Tilkiler (Bakalım ne çıkacak)

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 30 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Selam arkadaşlar,

  Bildiğiniz gibi işimiz hobiyi uçurmak, şişirmek ve patlatmaktır. Farklı fikirler ile hobiyi daha güvenli ve kolay hale getirmek biraz da çaba ve araştırma ile olur. Aşağıdaki paylaşım tatlı su hobicileri için elbette çok faydalı ancak tuzlu su hobicileri için çok daha ilginç olacak ve elbette fikri ilk kez portala ait olacak. Toleransı oksijensizliğe daha zayıf olan tuzlu su akvaryumlarına ilaç gibi gelecek. Ekipman zotyak ve bot şişirme pompasıdır. Bakalım yazışalım ne çıkacak. Olumsuz ve olumlu yanlarıyla olur veya olmaz karar verelim. :smiley33:

  Ekipmanın fiyatı 20 liradan başlıyor...:ay:

  Kafamdaki proje açıkcası şudur; elektirikler gittiğinde aşağıdaki alet ile sisteme hatırı sayılır bir oksijen pompalaması yanında ben bu alet ile protein skimmeri de elektirik yokken çalıştırmayı düşünüyorum.

  Hava taşlı güçlü bir ps düşünün. Sistem kesildiğinde alet devereye girecek çünkü alet şarzlı ve 3-4 saat çok güçlü oksijen pompalıyor. Protein skimmer içine yollanan kabarcıklar toplama işlemi yaparken ps vana kısmından eksilen su girecek. Tıpkı basit bir hava taşlı ps prensibiyle çalışacak.

  [​IMG]

  Tabi bununla sınırlı değil düşüncem bu ekipmandan ps motoru yapılabileceği kanaatine vardım. Gücü hatırı sayılır oranda ve seçenekleri ile güçleri belirlenebiliyor.

  [​IMG]

  Tipik çok güçlü bir hava taşlı ps yapabiliriz. Elektirik kesintilerinde akvaryumun oksijeninde kesinti çok az ve ps işini yapmaya devam edecek. Yahut isteyen normal durumlarda da ps motoru olarak kullanabilecek.

  Ne düşünüyorsunuz ? :aha: Vallahi sonunda furacaklar. aliye:gif

  www.akvaryumportali.com
   
  lepistes ve reis bunu beğendi.
 2. cirol

  cirol

  Mesajlar:
  4.090
  Yer:
  Avcılar-İSTANBUL
  İsim:
  İsmail ATEŞ
  Temel hocam bomba gibi dıy'la açılış yaptım:helalolsun:.Şimdiden kafamda tatlı suda bizim için nasıl artısı olur düşüncesi sardı.Elektrik kesildiğinde devreye girmesi ve oksijen sağlaması çok iyi normal şartlarda şarzlı hava motoru 95 tl'den başlıyor.Sistemde oksijen kuvveti yüksek olacak ayarlı yapıldığında tank içine istenilen hava verilecek özellikle tropheuslarda pH değerinin istenilen derecede kalmasında en önemli faktör oksijen.
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 3. reis

  reis

  Mesajlar:
  6.009
  İsim:
  Olcay Aksu
  Temel abi fikir olarak alında kafama çok yattı fakat tabi senin kafandaki tilkiler gibi benimkilerde rahat durmuyor. Yani biraz muhalefet yapayım.:D

  Şimdi tabi bu motorların çok farklı çeşitleri vardır eminim fakat benimde bir zodiac ım var ve motoru enfazla iki kere şişirmeye yetiyor. Tabi sıfırken 5-6 kere şişiriyordu. Bu motorların debisi gerçekten çok kuvvetli fakat saatlerce gidecek bir şarzı olduğunu düşünmüyorum. Zira botu şişirmesi 5-6 dakikayı buluyordu. Buda 30-35 dakika demek. Tabi bu botu şişirirken belli bir basınç olduğundan zorlanıyor olabilir. Yani özgür çalışmış olsa 1 saat çalışır diye düşünüyorum. Tabi bu yorumum benim botun pompası için. Muhakkak benimkinden çok daha kuvvetlileri vardır senin önerdiğinde bunlardan birisidir bu bağlamda sonuç olarak 3-4 saatlik bir randıman almak mümkün. Tabi sessiz çalışan bir motor tercih edilmeli.

  Ancak anlamadığım birşey var abi. Diyelimki elektirikler kesildi. Tüm kafa motorları durdu ve dolayısıyla sumptan akvaryuma su taşıyan kafa motoruda durdu. Peki bu durumda ps nin çalışmaya devam etmesi neye yarayacakki ? Sonuçta sumptaki su akvaryuma ulaşmıyor ? :smiley33:
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 4. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Kutlarım Olcay mükemmel bir tespit. :smiley33: Bu durumda işe yaraması için protein skimmerin akvaryuma askılı olması gerekir. Sanırım elektirikler kesildiğinde akvaryum içine oksijen vermede kullanılabilir ama ps için akvaryumda askılı ps olması şart. Asıl hedefimizi normal durumlarda dahi ps motoru olarak kullanıp kullanamayacağımız yönünde ele almak gerek. Ne kadar süre durmadan çalışabilir bu yönde endişem var aslında.
   
 5. reis

  reis

  Mesajlar:
  6.009
  İsim:
  Olcay Aksu

  Yani ozaman bu sistemi mevcut sump içindeki ps mizde kullanamayacağız ? Bunun için askılı bir bir ps olması gerekiyor ? :smiley33:

  Abi onun kolayı var bir ara deneriz. Gerekirse o motora ilave akü bile bağlarız. Burası akvaryumportalı atölyesi. Burda yok yok.:ay:
   
 6. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Olcay sanırım sen bu motor için sadece elektirikler gittiğinde fikir yürütüyorsun. Fakat ben normal şartlarda da bundan ps motoru yapabilirmiyizin üzerindeyim.

  Çok farklı modelleri var araştırıyorum şu anda halen.

  [​IMG]
   
 7. reis

  reis

  Mesajlar:
  6.009
  İsim:
  Olcay Aksu
  Abi sen ona kafayı taktıysan onun hiçbir kaçarı kalmamış demektir şimdiden.:D
   
 8. cimlikaya

  cimlikaya

  Mesajlar:
  2.268
  Yer:
  İST.
  İsim:
  Teoman Çimlikaya
  Temelim yine bombayı patlatmışsın ,bu motorların 7/24 çalışabileceğini zannetmiyorum ama alıp denemekte fayda var
   
 9. murer

  murer Kıdemli Üye

  Mesajlar:
  4.174
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Murat ERCAN
  Moralinizi bozmak gibi olmasın ama, birkaç açıklama yapayım.

  Bu tip mototlar yüksek devirli mototrlardır, bu demek oluyorki, endüvi ve kömür ile çalışırlarki yüksek devirli olsun, ki motor şarjlı diyorsunuz, DC akım ile çalıştığından dolayı, kesinlikle bu tip motordur. (Matkap motoru gibi) 7/24 çalışmaz, çalışsa dahi uzun ömürlü olmayıp, ısınır ve yanar.

  [​IMG]

  Eğer motor AC akım ile çalışıyorsa, eğer endüvili olmayıp, rotorlu ise buda yüksek devirli olmaz, kullanım gücü arttıkça motor ebatı büyür, bu büklükteki bir motorun HP gücü az olduğundan dolayı , durur. (Çamaşır makinesi su pompasını gibi)

  [​IMG]
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 10. reis

  reis

  Mesajlar:
  6.009
  İsim:
  Olcay Aksu
  Murat abi,bu hava motorunuda termoplastikle kaplayıp akvaryumun içine atsak olmazmı ? Aynı çamaşır makinasının su pompasına yaptığımız gibi.:D:D:D Böyle birşey yapsak harbiden dünyada bir ilk olur.:D
   
 11. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Murat teşekkürler, ellerine sağlık gayet güzel moralimizi bozdun arkadaşım. :D Zaten 7/24 çalışmaz diye düşünüyorduk tescilledin. Olcay sen kaplarsan elimi sürerim yok ben veya başkası kaplarsa ellemem yeter çarpıldığım. :F

  Motorlar dayanıklı olsaydı iş çıkardı ama neyse ben araştırmaya devam edeyim en iyisi.
   
  murer bunu beğendi.
 12. reis

  reis

  Mesajlar:
  6.009
  İsim:
  Olcay Aksu
  Abi bunlar 12 V DC olduğundan çarpılmazsın korkacak birşey yok.:D
   
 13. myillar

  myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

  Mesajlar:
  1.204
  Yer:
  istanbul-pendik
  İsim:
  Mesut YILLAR
  DC AC motor konusunda Murat abi gereğini yapmış tüh ben yetişemedim ama bende şunu ekleyeyim gürültü yüzünden ya akvaryumsuz yada komşusuz kalabilirsin:D
   
 14. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Geceleri ses yüzünden karakolluk olmuştuk ve sigortalarımız kapatılıyordu ve bunlar yetmez gibi çevre Bakanlığı ses dinlemeye gelmişti. Bu sefer artık eve operasyon düzenlerdiler sanırım. :D
   
 15. reis

  reis

  Mesajlar:
  6.009
  İsim:
  Olcay Aksu
  Bu motorların çok sesli çalıştığını söylemiştim ama Temel abi gördüğü motorun çok sessiz olduğunu söylemişti.:bilmem:
   
 16. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Sessiz çalışıyor gördüğüm motor aslında ama hafif bir titreme var sesten ziyade. Bir nevi bildiğimiz hava motoru titremesi gibi. Bu sump içinde ses yapabilir. Tilkileri biraz daha gezdirelim bakalım neler olacak.
   

Sayfayı Paylaş