1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kahverengi lekeler yada yosunlar

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde Bjkolik tarafından 9 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

1. Bjkolik

Bjkolik

İsim:
    Tolgahan
    Merhaba arkadaşlar forumdan biraz uzak kaldım doru. :)

Annemin memleketine gittik orada bir bağımız vardı biraz uzak kaldık forumdan ama gerin döndüm artık. :)
    Balıklarıma yine karne hediyesiyle otomatik yem atıcı aldım. :D

Fakat arkadaşlar bu havalar ısındığından beri bir sorunum var,adını tam koyamadım fakat bir yosun sanırım internette biraz araştırdım fakat kesin bir bilgiye ulaşamadım.Yosun olduğundan da açıkçası pek emin değilim.Ben yinede yosun diye devam edeyim.Bu yosun cama yapışkan bir şekilde kumun altında kalan camda bile var.Kayalarda her yerde var.Hatta o kadar çok fazlaki 1 gün önce temizliyorum yarın yine çıkıyorlar balıkların dengesi bozuluyor.Akvaryumu yarıya kadar suyu indirip temizleyim desem korkuyorum.Mavi prenseslerim çiftleşme hazırlığı içerisindeler onların dengesinide bozmak istemiyorum.Bu yosun kahverengi bir renkte suyunu bayağı bir zamandır değiştirmedim şimdi dinlenmiş su koydum bidonlara.:) 1-2 gün sonra suyunu değiştirmeyi deneyeceğim.Sorunuma yardımcı olursanız çok sevinirim arkadaşlar.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Kahverengi lekeler yada yosunlar

Tolgahan oluşumdan fotoğraf eklersen çok faydalı olacak. Görmeden fikir beyan etmek gerekirse anlattığına göre bence cyanobacteria mevcut eğer diatom değilse. Kolay dağılan alınan bir yapıdır ve hafif parlaktır. Fotoğraf eklersen fikirler daha net yazılabilir. Su değişimi her koşulda faydalı olur ama cyanobacteria ise değişimdeki suyu da sorgulamak gerekir.

3. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu

Merhaba tolgahan kardeşim sanırım aydınlatma yüzünden oluşuyo bu yosunlar ışık sistemini yazarmısın varsa birde bu bir anubias bitkisi ve senin dediğin yosun üstünde var böyle birşeymi?.

4. Bjkolik

Bjkolik

İsim:
    Tolgahan

Işığın markasını bilmiyorum fakat isimi sanırım DGEB-1540-S-C diye bir yazı buldum üstünde.

Vat miktarı: 10w
    Volyaj:220-240 v
    Frekans:50Hz
    Bu yazıları adabtörünün üstünde buldum umarım bunlar yeterlidir.
    Evet bu resimde gösterdiğiniz lekeler benim akvaryumdakinin aynısı fakat bu bitkiden yok.

5. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu

Yosun gün ışığı ve güneş ışığının çok alınmasından dolayı olur.Veya akvaryum ışığının çok yanmasından olur. Problemin nedeni florasanlar ve fazla ışıklandırma , çözüm ise su değişiminden sonra suya atacağımız kaya tuzunu yosunların üzerine doğru atmak ve aydınlatmayı süresini kısaltmak olacaktır. Vatoz varsa Tuz kullanmayın öldürürsünüz.

6. Bjkolik

Bjkolik

İsim:
    Tolgahan

Yok vatozum yok.Kaya tuzunu su değiştirmeden denemiştim fakat olmamıştı ama üstüne değil su üstünden doğru tuzlu suyu akıtmıştım.Akvaryum ışığını pek fazla kullanmıyorum sadece yem atarken balıklarım yemi daha iyi görsün diye açıyorum sonrada kapaltıyorum.Kaya tuzunu eritmedenmi yosunların üzerine doğru atacağım? Bu arada yardımların için çok teşekkür ederim Murat abi :):)

7. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu

Rica ederim bilgi sayibiysem neden etmiyim. Sanırım malawi ciklet besliyosun? Kaya tuzunu su değişiminden sonra atıcaksın suyu değişmezsen zaten bir anlamı yok su değişimini sıklaştır biraz ,her değişimde kaya tuzunu 25 litreye 3 çay kaşığı gelicek şekilde ayarla hacimine göre ayarı yaparsın. Eritmeden atarsan daha iyi olur genelde kaya tuzunu vatoz besliyorsak eritip kullanıyoruz, bunlarla uğraşamam diyosan cüce vatoz alabilirsin yosunları yiyiceklerdir ama dediğim şekilde uygulama yaparsan azaldığını görüceksin tecrübeyle sabittir kolay gelsin..

8. harun_99

harun_99

Yer:
    Van
    İsim:
    harun

Benim akvaryumumdada vardı bu yosundan taşları aşırı derece sıcak (100-110 C) suya atıp 1 saat kadar bekledim sonra hepsi yok oldu.Bi dene istersen saygılar:gif

9. Bjkolik

Bjkolik

İsim:
    Tolgahan

Benim sorunum yok olması değilki keşke öyle olsa yeniden çıkıyor bunun kökünü kesmem lazım.Ama yinede bu bilgi için teşekkür ederiç.Murat abi şimdi yeni balık koymayayım akvaryuma onun ortama alışması lazım birde balıklarım şimdi vatozu büyük ihtimalle kovalayacaklardır.Buda belki üreme hazırlıklarını bozar diye düşünüyorum.Sarı prenseslerde çiftleşme hazırlığındalar.Yarın Murat abinin dediğini bir uygulayacağım yarın socunu göreriz. :)

10. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Bu arada otomatik yemlemenin ayarınıda bi kontrol et fazla yemlemedende yosunlanma olabilir.

cuma bunu beğendi.
  11. Bjkolik

Bjkolik

İsim:
    Tolgahan

Yok artık kullanmıyorum zaten otomatik yemlemeyi.

Arkadaşlar öncelikle akvaryumumdaki yosunu göstermek amaçlı resimi göstereyim.

İşte bu benim akvaryumumdaki yosun.
    ImageShack® - Online Photo and Video Hosting

Murat abi dediklerini uyguladım ve kaya tuzunu aldım.
    ImageShack® - Online Photo and Video Hosting

20 lt kadar su değiştirdim ve bu kaya tuzlarını yosun oluşan yerlere serptim.Şuan durum düzelecekmi diye bekliyorum.Ayrıyetten şuan yapmam gereken bir şey varmı ?

cuma bunu beğendi.
  12. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Tolgahan, Tuz çok faydalı olmayacaktır, onları belli periyotlarda kazıyacaksın, yapacak birşey yok. Aynı durum bende de var, ben sadece ön camı temizliyorum.

cuma bunu beğendi.
  13. Bjkolik

Bjkolik

İsim:
    Tolgahan

Ozaman bu yosun hiç akvaryumumdan gitmeyecekmi.Bugün baktım yosunda hiç bir değişiklik yok.Cüce vatoz alırsam problemim düzelirmi acaba? Birde cüce vatoz alırsam balıklarımın dengesi bozulur diye korkuyorum.Dün akşam balığımı su üstünde gördüm bir an çok korktum öldü diye.Allahtan dış filtre borularının oraya sıkışmış bir an öldü sandım bu yosunlar yüzünden.Bu yosunların ölümcül bir tehlikesi varmı peki? :(

cuma bunu beğendi.
  14. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Yok Yosun öldürmez balığı, Vatoz hassas balık, ancak su değişimlerinde suyun iyi dinlenmiş olmasına ısı farklılıklarının olmamasına özen gösterirsen sıkıntı olacak bir durum olmaz.

cuma bunu beğendi.
  15. Bjkolik

Bjkolik

İsim:
    Tolgahan

Hmm ozaman ben hiç vatoz işine girmeyim.Sıcaklık pek sabit durmuyor benim akvaryumda:) Yosun öldürmüyorsa sorun yok ozaman sürekli temizliyecez artık napalım.Çok teşekkür ederim Bekir abi.

cuma bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş