1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kaldığımız yerden tekrar başladık

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde rappier tarafından 7 Şubat 2011 başlatılmıştır.

1. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Bildiğiniz üzere 2-3 ay önce akvaryumum patlamış ve oldukça üzücü sonuçlar ortaya çıkartmıştı. Akvaryumun patlamasından sonra belirli bir süre camın kırılan kısmını bantlayarak bir çeşit palidaryum ile devam etmiştim. Bu süre içerisnden akvaryumda tehdit edilmeden gelişen kiraz karidesler baya bir çoğalmıştı. Geçtiğimiz günlerde yine aynı ölçülerde bir akvaryum aldım. Elimde kapak olmasa akvaryum ölçülerini küçültecektim ama hazırda kapak varken uğraşmak istemedim.

Tabiiki hatunu yeni akvaryum konusunda ikna etmek epeyce bir zamanımı aldı. Sağolsun kendisi beni üzmedi ve oluşan tüm olumsuzluklara rağmen yeni akvaryum konusunda problem çıkartmadı. Ve nihayetinde geçen ay yeni akvaryumumu aldım.

Peki o kadar süredir neden yoksun diye soran arkadaşlarımın olduğuna eminim. Sebebi ise basit... üzülerek söylüyorum hobiden azda olsa soğudum. Hal böyle olunca foruma ancak yazabildim.

Tabiiki akvaryumun patladığı günden beri forumu takip ediyorum. Sadece mesaj yazmadım. Renkli muhabbetleri falan hep takip ettim. Volkanın akvaryumunun gelişimini mutlu bir tebessümle izledim. Hobide tür değiştiren arkadaşların yaptığı yeni dizaynlara baktım. Yani mesajlarım olmasada ben hep buradaydım.
    Neyse konumuza geri dönelim.

Yeni akvaryumu aldığımda kafamda pek fazla bir düşünce yoktu. Sadece ramirezi konusu kafamda netti. Aslına bakarsanız güzel bir tabanda yapmayı düşünüyordum ama maddi imkansızlıklarda o konuyu ileriki bir tarihe atmak zorunda kaldım. Sonuçta eskisinden fazla bir fark olmadan yeni akvaryumumu kurmaya başladım.

Öncelikle eski akvaryumdaki vatoz, çöpçü ve karidesleri çıkarttım. Kırık akvaryum içindeki kumu yıkadım ve yeni akvaryuma aktardım. Bu iş çok yorucu oldu. Özellikle akvaryumun bulunduğu odayı batırmadan bu işi yapmak epeyce zamanımı aldı ve beni çok yordu. Sonrasında eski tanktaki bitkileri söktüm ve yeni akvaryuma yerleştirdim. Daha sonra eski akvaryumdan bir miktar su ile aşılama yaptım ve kalan kısmı çeşme suyu ile takviye ettim.

Tüm bu işlemler sonrasında iki gün süre ile tankı boş çalıştırdım ve sonrasında vatoz, çöpçü ve karidesleri tanka saldım. 1 hafta süre ile 3 vatoz 3 çöpçü ve sayısız karides tankta mutlu mesut yaşadılar. Canlı kaybı olmadığını gördüşünde balık alma zamanı geldi dedim ve doğruca Eminönünün yolunu tuttum.

6 Ramirezi, 2 Golden ramirezi, 10 neon tetra, 5 red nose tetra aldım.
    Red nose bulmak baya bir sorundu. Nedense rednose uzun süredir ithal edilmiyormuş. Ramirezilerden birinin durumu iyi değildi. Sadece 6 ramirezi olduğu için 5 tane parası vererek tüm ramirezileri aldım. Hasta balığı neden aldın demeyin, zaten hasta balık kim bilir kaç gündür diğerleri ile aynı tanktaydı.

İlk kayıplarımı rednose'larda yaşadım. peşi sıra iki rednose hakkın rahmetine kavuştu. Hasta ramirezi 1 haftadan uzun süre yaşadı ama bir türlü yem almasını sağlayamadım ve oda gitti.

3. hafta sonunda %30luk bir su değişikliği yaptım. Su değişikliğini takiben 2 ramirezi ve 2 neon tetra daha öldü.

Şu anda 3 ramirezi 2 golden ramirezi 8 neon 3 rednose ile tankım devam ediyor.

Bitki olarak ise yeni tek bitki tanka eklediğim tek kök burgulu saz oldu. Şu anda diğer bitkilerle birlikte yavaşta olsa gelişimlerini sürdürüyorlar.

Tankta eski kumu fazla temizleyemeden kullandığım için yosun problemi devam ediyor ama bitki sayısı arttıkça bu sorunda azalma eğilimi başladı.

Şimdilik anlatacaklarım bu kadar sanırım. Fırsat bulupta tankın fotoğraflarını çekemedim. Fotoğrafları çekince resimde ekleyeceğim.

Umarım sizleri sıkmamışımdır. :)

grafikdelisi bunu beğendi.
  2. suskunkral_21

suskunkral_21

İsim:
    Dijvar ışık
    Cevap: KaldiĞimiz yerden tekrar baŞladik

Mecit bey gerçektende çok hoş bir geliş oldu ama malesef remirezi ve neonlara yazığım geldi :(

3. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Cevap: Kaldığımız yerden tekrar başladık

Valla Mecit abi çok ama çok erken balık eklemişsin.. Şu musluktan direk su koyma fantezinizi hala anlamadım.. :) Daha tank oturmamış etmemiş.. Birden balık dolduruyosun yetmedi musluk suyuyla direk tank kuruyosun.. Aşılama yapsanda bu şekildeki bir kurulumda o kadar etkili olmaz ki.. Benim evde ki tankımı kurduğumda başıma gelenler kimseye örnek olmamış demekki.. Hele ki o aralar benim konuyu çok konuşuyorduk.. Kendime fazla özgüven duyup bazı normları gözardı ettiğim için ne balıklar kaybetmiştim.. Neyse artık yapacak bişey yok ama senin tankında nitrit zehirlenmesinden kaynaklanacak daha çok ölüm olacak söylemedi deme.. Nitrivec takviyesi yapmadan o tankı adam edemezsin.. İstediğin kadar su değişimi yap.. Döngü yerine oturmadığı için balık ve yem yükün nitrit ve nitratın tırmanmasına sebep olacak.. Bunlarda balık ölümlerine..

Dost acı söyler.. saygılar:gif

hasanaytekin bunu beğendi.
  4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Cevap: Kaldığımız yerden tekrar başladık

Hoşgeldin aramıza tekrardan Mecit hocam, özlettin kendini.

Soğudum diyorsun ama, gene de kurmuşsun akvaryumu, zehir gibi bu meret insan bırakamıyorda.:F

Sayfayı Paylaş