1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kalkwasser,Yüksek Fosfat ve Aragonit Bazlı Kum İlişkisi Hk.

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Deniz YILDIZ tarafından 28 Mart 2015 başlatılmıştır.

1. Deniz YILDIZ

Deniz YILDIZ

İsim:
    Deniz YILDIZ
    Merhaba Arkadaşlar, herkes çökmeden bahseder. Çökme nasıl olur diye merak eden arkadaşlarımız için bir paylaşım yapayım dedim kendi tankımdan. Tankımda uzun süre kalkwasser kullandım. kH ı hemen hemen 8-9 civarlarında seyretti hep. pH ise 8.4 . Çeşitli durumlar hasıl olunca mercanları vs yi çıkartmak zorunda kaldım. Ve biraz özentisiz davranınca bu süreçte fosfatta yükseldi. Yosun oldu. Ancak ışıkları söndürdüğüm için yosun pek gözükmedi yok oldu. Ancak gel gör ki fosfat nereye gitmiş anlamamıştım.

Şartlar biraz düzelmeye başlayınca hayalimdeki Zeovit sistemle yola devam kararı aldım. Maddi olarak çok iyi durumda olmadığım için bu süreç çok yavaş işliyor. Ama bu süreç başlangıcında bari akvaryumu Zeovite uygun hale getireyim bari dedim. Bu sistemde kum fazla tercih edilen bir şey değil. Hiç bir yerin bir fosfat mezarlığı olmasına izin vermemek gerekiyor bu sistemde.

Biliyordum ki sistemimde fosfat çökmüş ancak bunun boyutlarını çok yaşamadan da bilmek zor, görmek gerekiyordu. İşte aşağıdaki foto sizlere bunu gösterecektir. Bu bir plate kaya değildir :) 2 cm e yakın kalınlığı ve 25*30 cm lik bir alana sahip bir fosfat mezarlığıdır bu :)

nhtkmn, basma tulumba, Fatih BARLAS ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İlginç bir gelişme olmuş, buradaki çökme ile oluşan sert tabaka sadece kalkwasser çökmesiyle de oluşamaz mı? Fosfat mezarlığı ifadesini belli bir bölgede oluşan yer için kullanıyorsunuz sanırım, su hareketi orta ve üstü olan bir tankta bölgesel birikme mümkün mü? Taban genel hatları ile sertleşme eğilimine girmiş gözlemi oldu mu?

3. Deniz YILDIZ

Deniz YILDIZ

İsim:
    Deniz YILDIZ
    Tabanda bu tür yerler çok. Fosfat çökmesi buna neden olmuş diyeyemem ama bu birikimde fosfatın olduğuna eminim diyebilirim. Zaten inorganik fosfat aragonit ile çok çabuk reaksiyona giren bir madde. Bu tankta 3 adet 6045 ve 1 adet 6055 ile NJ4500 geridönüş çalışıyordu. Ben akıntısız yer kaldığına şahit olmadım. Ana sebep Kalkwasser. Bu kesin gibi. Fosfat ise bu çökmelerin olduğu yerlerde GHA özellikle belirmesi şüphelendiriyor.

Tank: 100*50*50 cm

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Genelde olması gerektiğini tahmin ettiğimden yazdım açıkçası, reef akvaryumlarında bölgesel birikme zor gerçekleşir, yani bazı mesajlarda şurada nitrat birikiyor vb gibi söylemler olsa da pek mümkün değil. Kalkwasser kesinlikle çökme eğilimi yüksek bir üründür, zaten büyük oranda kullanımının son bulması da bu yüzden olmuştur, tabanda çok diatoma neden olur, sizin örnekte olduğu gibi katman oluşturur. Aslında çok iyi pH dengeleyicidir ve özellikle soft ve lps türleri çok iyi kullanıldığında olumlu tepkiler verir. Hazırlaması biraz tecrübe ister.

Düzenleme: 29 Mart 2015
    Deniz YILDIZ bunu beğendi.
  5. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    İlginç.Konuyu okumadan gördüğümde kum zannettim.Fosfat çökelmesi ile kumun kayalaştığını söylüyorsunuz değil mi?

6. Deniz YILDIZ

Deniz YILDIZ

İsim:
    Deniz YILDIZ
    Hayır, kalkwasser nedeni ile çökelmenin olduğunu ama fosfatın bu çökelmede bulunduğunu söylüyorum. Fosfat salmasa da sertleşmesi üzerinde yosun oluşumuna (GHA) sebep olmakta.

7. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Humm.Şimdi anladım.Doğanın dengesini tutturmak gerçekten çok zor ama biz hala bozmaya çalışıyoruz değil mi?Farklı bir paylaşım olmuş Deniz bey.

8. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Gerçekten ilginç bir kütle içinde gerçekten ne var merak ediyorum.

9. Deniz YILDIZ

Deniz YILDIZ

İsim:
    Deniz YILDIZ
    Bir şey farkedildi benim akvaryumumda kum yavaş yavaş çıkarılınca. O da yosun inanılmaz şekilde yok olmaya başladı. Kişilere tavsiyem eğer kumunuz çok yüksek değilse ve yeterli kum karıştırıcı canlınız yok ise su değişimlerinizde mutlaka kum sifonlayınız. Bu tankta akıntı dediğim gibi 3 tane 6045 ve 1 tane 6055 ve 4500 lük newjetle sağlanıyordu. Yani akıntının kumun altına ulaşmama şansı yok gibiydi. Ama maalesef atık birikimi üst seviyede idi.

Montimahir bunu beğendi.
  10. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Ben olayı tam olarak anlamadım, kum katılaşıp kaya gibi olmuş ve buna neden olan da kalk.
    Peki fosfat bunun neresinde dahil olup çöküyor ve bu çöküntünün sakıncası nedir?(suya fosfat mı salıyor)

11. Deniz YILDIZ

Deniz YILDIZ

İsim:
    Deniz YILDIZ
    Bu çökme olayının ana aktörü kalsiyum karbonat. Bu da Kalkwasser den kaynaklanıyor. Aragonit kum ise bu çökelme için en ideal ortamı yaratıyor ve kalsiyum karbonat aragonit kumun üzerine çöküyor.
    Gelelim fosfata. İnorganik fosfat akvaryumda varlduğunda en hızlı etkileşimi aragonit ile sağlıyor. Yani kimi bilimsel incelemeler bunun 5 dk gibi bir sürede rahatça olabileceğinden bahseder. Dolayısı ile fotoda görülen kayalaşmış kumun içeriğinde mutlaka fosfat bulunuyor. Ancak bu oluşuma sebep olan fosfat değil. Fosfatın ortamdan uzaklaşmamasının ana kaynaklarından biri sadece. Yani bu yapı dağılmadan , ki bu pH larda çok zor, fosfatın çeşitli materyallerle akvaryumdan uzaklaştırılması mümkün olmuyor. Bu da bu çökmelerin hasıl olduğu kum veya canlı kayalarda yosun oluşumuna neden olmakta. Testlerinde sıfır fosfat ölçmesine rağmen ve balıklarını az besleyip 0 TDS ile su değiştirse bile ortamda yosun gören hobici bundan şüphelenmeli (BEN :) ) diyebiliriz.

harfuzmani bunu beğendi.
  12. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Belli bir oranda dip çekimine katılıyorum.

13. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Fosfor döngüsü incelenirse bu daha iyi anlaşılır. Fosfor hava hariç kayalarda bulunur ordan toprağa geçer hayvanlar tüketir oradan suya hiçbir şekilde havaya ulaşmadığına göre kaya yapısıda genelde kalsiyum bazla oluşur. Ağırlığı mutlak suretle var demektir.

14. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    At higher pH the equilibrium shifts toward more PO4— and less HPO4–. For a variety of reasons, especially including the ion pairing and consequent stabilization of PO4— by calcium and magnesium, there is far more PO4— in seawater than in freshwater at the same pH. This shift in phosphate species distribution with pH may seem esoteric, but it actually has important implications for such things as the binding of phosphate to calcium carbonate rock and sand, because the different forms bind to different extents.

http://www.reef2reef.com/blog/phosphate-in-the-reef-aquarium-by-randy-holmes-farley/

One mechanism for phosphate reduction in reef aquaria may simply be the precipitation of calcium phosphate, Ca3(PO4)2. The water in many reef aquaria is supersaturated with respect to this material, as its equilibrium saturation concentration in normal seawater is only 0.002 ppm phosphate. As with CaCO3, the precipitation of Ca3(PO4)2 in seawater may be limited more by kinetic factors than by equilibrium factors, so it is impossible to say how much will precipitate under reef-aquarium conditions (without, of course, somehow determining it experimentally). This precipitation may be especially likely where calcium and high pH additives (such as limewater/kalkwasser) enter the aquarium water. The locally high pH converts much of the HPO4– to PO4—. Combined with the locally high calcium level (also from the limewater), the locally high PO4— level may push the supersaturation of Ca3(PO4)2 to unstable levels, causing precipitation. If these calcium phosphate crystals are formed in the water column, e.g., if they form at the local area where limewater hits the aquarium water, then they may become coated with organics and be skimmed out of the aquarium.

One possible mechanism could be through calcium phosphate precipitation, as outlined above. A second mechanism for potential phosphate reduction when using high pH additives is the binding of phosphate to calcium carbonate surfaces. The absorption of phosphate from seawater onto aragonite is pH dependent, with the binding maximized at around pH 8.4 and with less binding occurring at lower and higher pH values. Habib Sekha (owner of Salifert) has pointed out that limewater additions may lead to substantial precipitation of calcium carbonate in reef aquaria. This idea makes perfect sense. After all, it is certainly not the case that large numbers of reef aquaria exactly balance calcification needs by replacing all evaporated water with saturated limewater. And yet, many aquarists find that calcium and alkalinity levels are stable over long time periods with just that scenario. One way this can be true is if the excess calcium and alkalinity, which such additions typically add to the aquarium, are subsequently removed by precipitation of calcium carbonate (such as on heaters, pumps, sand, live rock). It is this ongoing precipitation of calcium carbonate, then, that may reduce the phosphate levels; phosphate binds to these growing surfaces and becomes part of the solid precipitate.

If the calcium carbonate crystal is static (not growing), then this process is reversible, and the aragonite can act as a reservoir for phosphate. This reservoir can inhibit the complete removal of excess phosphate from a reef aquarium that has experienced very high phosphate levels, and may permit algae to continue to thrive despite all external phosphate sources having been cut off. In such extreme cases, removal of the substrate may even be required.

If the calcium carbonate deposits are growing, then phosphate may become buried in the growing crystal, which can act as a sink for phosphate, at least until that CaCO3 is somehow dissolved. Additionally, if these crystals are in the water column, e.g., if they form at the local area where limewater hits the aquarium water, then they may become coated with organics and skimmed out of the aquarium.

If phosphate binds to calcium carbonate surfaces to a significant extent in reef aquaria, then this mechanism may be attained with other high pH additive systems (such as some of the two-part additives, including Recipe #1 of my DIY system). However, this potential precipitation of phosphate on growing calcium carbonate surfaces will not be as readily attained with low pH systems, such as those using calcium carbonate/carbon dioxide reactors or those where the pH is low due to excessive atmospheric carbon dioxide, because the low pH inhibits the precipitation of excess calcium and alkalinity as calcium carbonate, as well as inhibiting the binding of phosphate to calcium carbonate.

Düzenleme: 17 Nisan 2015

Sayfayı Paylaş