1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kalsiyum Çökelmesi Nasıl Düzelir?

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde ersin tarafından 21 Nisan 2014 başlatılmıştır.

1. ersin

ersin

Yer:
    Elazığ
    İsim:
    yalçın
    Merhaba,
    Akvaryumdaki kalsiyum çökelmesinden dolayı baya sıkıldım. Akvaryum 1 Haftalık ama 2 sefer bunun yüzünden camları sılmek zorunda kaldım. Jiletle ben sildikçe tekrarlıyor sump 1 kere komle sildim. Bazı yerlerı taş gibi olmus bu gidişle bir daha silecem. Lütfen bu konuda yardım ne yapmam gerek? Birde suya temiz elle ara bir temizlik için elimi daldırıyorum sakıncası olur mu?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kalsiyum çökelmesi olduğunu nasıl anladınız?

Tuz markası, kum, hacim ps, akıntı ve genel bir fotoğraf bilgileri iyi olur.

ersin bunu beğendi.
  3. ersin

ersin

Yer:
    Elazığ
    İsim:
    yalçın
    BAşka bi açıklamsı varmı bişmiyorum ama araştırdım kalsiyum değeri yuksek olunca kireç taşı meydana gelıyormus kullandığım
    tuz h2O oceans pro dd
    kum mercan kırığı seranın
    Hacim 350lt
    Ps curve 9
    akıntı motoru hydor koralıa 4000

4. ersin

ersin

Yer:
    Elazığ
    İsim:
    yalçın
    Resimler bunlar tabi temizlenmiş hali, köşelere jilet girmediği için alamadım oraları.

Ekli Dosyalar:

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kayalar canlı kaya mı, yoksa ölü mercan kayaları mı?

ersin bunu beğendi.
  6. ersin

ersin

Yer:
    Elazığ
    İsim:
    yalçın
    Kayalar ölü kaya ama bu olusum kaya eklenmeden olmustu

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kayalar tam olarak nedir? Sump içinde beyaz kütle şeklinde mi? Kayaların önemli ne olduğu?

ersin bunu beğendi.
  8. ersin

ersin

Yer:
    Elazığ
    İsim:
    yalçın
    Hemen resim atayım

9. ersin

ersin

Yer:
    Elazığ
    İsim:
    yalçın
    Natures Ocean - Natural Coral Reef Rock 40 LBS

Ekli Dosyalar:

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tam düşündüğüm gibi, neden kayalar bence. Zamanla düzeliyor, mg katkısı eklersen zaman zaman daha hafif anlatır. Kayalar çözünüyor sanırım.

ersin ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
  11. ersin

ersin

Yer:
    Elazığ
    İsim:
    yalçın
    Yok hocam kayala alakası yok kaya yokkende böleydi

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kaya yokken gördüklerin başka sump içinde gordüklerin başka. Bülent ile Edirne'de bir arkadaşın tankında yaşadık bunu. Kayalar bence. :) Mg ilavesi yaparak gözlemle bir süre. Zamanla düzeliyor.

ersin bunu beğendi.
  13. ersin

ersin

Yer:
    Elazığ
    İsim:
    yalçın
    Anlatamıyorum herhalde hocam, kaya yokken de kireç gibi camlarda leke vardı sumpta da vardı. Akvaryum bütun olduğu için sumpta da olması bu olayın normal akvaryumun içindekı su sumpda gidiyor. Orada da oluşum oluyor oraya müdahele olmadığı icın orda daha fazla bu olsum dersenız sump foto çekip yollayaym.

Akvaryum camındakı kireç benzeri oluşumu temızlediğim icin pek belli etmıyor, köşe kısımlar hariç köşeleri temizleyemedim.

14. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Kum olsun tuz olsun kaya olsun bu şekil hepsinin bir araya gelmesi bu işi hızlandırmış anladığım kadarıyla, kaya yokken de kum ve tuzunuz vardı. Kullandığın su nedir ro veya damacana.

ersin bunu beğendi.
  15. ersin

ersin

Yer:
    Elazığ
    İsim:
    yalçın
    Damacana su.

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tuzu bir anda akvaryum sumpuna veya cama cam bir tabana döküp eritmeye çalıştığında tabanda kalan sert beyaz oluşumlar olur bazen, bunun gibi bir şey olabilir. Oldukça zor çıkar, bunu da tuz yapar ve tabii bir anda o bölümde tuzun topak kalması yüzünden olur ama dışarıda kovada vb eritilip akvaryuma eklenen suda oluştuğunu görmedim.

ersin bunu beğendi.
  17. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Bence de sabır edip bekleyin bazı sular sert olabiliyor ve çökme yapabiliyor. Hepsi bir araya gelincede dediğim gibi bu artıyor bence suyu da sorgulayın.

18. ersin

ersin

Yer:
    Elazığ
    İsim:
    yalçın
    Hocam Olayı sole anlatayım akvaryumun kumunu güzelce serdim sonra suyunu koydum 1 gün su kendi halınde döndü sonra tuzunu koydum bardak hesabı herhangi bi kovada eritmedim hersey guzel tuz cabucak eridi ve 2 .ci gün camlarda bu kıreç gibi olusumlar başlamıs hemde akvaryumun taban kısımlarında ust kısımlarda daha çok benek benek olusumlar vardı alt kısımlar daha çok camın yuzeyı kaplanmıstı bu kireçle taşlar daha sonradan girdi ve suan olusum bıraz daha az oncekıne göre

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Denk gelmedim o şekilde böyle bir şeye, ölçüm veya testlerde ca düşük mü çıkıyor? Mg testi yaptın mı hiç? Tuzunu değiştirip birkaç değişimi farklı tuzla yap bakalım ne olacak.

ersin bunu beğendi.
  20. ersin

ersin

Yer:
    Elazığ
    İsim:
    yalçın
    Var ısıtıcının uzeri bembeyaz suan test kıtım yok kireç gıbı toz halınde dagıldı kazıdıgım yerler

Sumptan bi resim

Ekli Dosyalar:

Sayfayı Paylaş