1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kalsiyum Asetat

Başlığı 'İleri Seviye Deniz Akvaryumu Konuları' kategorisinde LostRua tarafından 18 Haziran 2015 başlatılmıştır.

1. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Fosfat testim api abi o nedenle tam fikrim yok ama onda 0 gözüküyor. Ca günlük 2 mg/l düşüyor dozajdan sonra en ufak bir artış olmadı. Kh günlük 0,20 dkh düşüyor. Saat 20:00 gibi tekrar ca ve mg ölçeceğim abi. Bakalım bunun etkisi olacak mı. Ayrıca khda bakayım. Oda dozajdan önce 7,5 dkhtı.

Akvaryumda bazı yosun oluşumları var onlarıda fotoğraflayayım.

İlk iki fotoğraf açık kahve en son fotoğraf koyu kahve yosunlar. Açık kahve yosunlar bana diatom gibi geliyor ama neden tekrar geldi anlamadım. Koyu kahve yosunlarda sadece akvaryumun ön bölgesinde var. Sanıyorum ki onlarda zamanında votka ile oluşan bakteriler yok olduktan sonra bu hale dönüştü.

Sent from my iPhone using Tapatalk

2. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    5857.jpg
    öyle diyorlar...

3. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Bunun meali ne oluyor abi?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Fosfat baglayıcı özelliği var evet.

Alparslan bunu beğendi.
  5. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Ca(CH3COO)2 Kalsiyum asetat formülü......

C2H5OH Votkadaki etanolün formülü......

Bir karşılaştıralım bakalım..... Farkı mantık yürütüp

Alparslan bunu beğendi.
  6. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Bilimi seviyorum...:)

7. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Asedik asit...... Zararlı bir maddedir. Deride yanıklar oluşturur. Kesinlikle suda karbonat, oksit, hidroksit, fosfat gibi bileşiklerden uzak tutulması gereken bir madde.... Fosfor ve Sülfür için iyi bir çözücüdür diyor.... Yanıcı bir madde....

Kalsiyum asetat asedik asidin kalsiyumla bileşik halidir. Ve Cıva Gümüş harici tüm asetatlar suda çözünür.... Hani kalsiyum salınır ortaya Asedik Asit gibi yanıcı ucucu bir kimyasal çıkar. Bu kimyasal sudaki PO4 iyonun çözerek P dönüştürebilir.

Sirkedede asedik asit az miktarda bulunur.... Alkolle temasında etil asetat oluşturur....

Şimdi tankımızda bir ton element var az yada çok Risk değilmidir. Suda çözünen fazla Asedik Asit?????

Alparslan bunu beğendi.
  8. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Tabi kimyager de değilim :)

9. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Sen böyle konuşuyorsun ama ben hiçbir şey anlamıyorum. Bahsettiklerinin Türkçe meali yokmudur acaba?

10. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Abi asetat konusunda bildiklerimi okuduklarımı aktarıyorum. Randy Holmes-Farley amcamız kalsiyum asetatın suya katıldıktan sonra aşağıdaki gibi bikarbonat, karbondioksit ve suya dönüştüğünü yazmış. Denklemide aşağıda.

CH3COO- (asetat) + 2 O2 → HCO3- + CO2 + H2O

Daha sonrada demiş ki ama durun bir ihtimal daha var.

5 CH3COO- (asetat) + 8 NO3- → 10 CO2 + 4 + N2 13 OH- + H2O

Şayet demiş yukarıdaki denklem ortaya çıkarsa yani suda nitrat bulunursa bu seferde karbon kaynağı özelliğini göstererek kayalar ve kumdaki döngüye yardımcı olur demiş. İki denklemde de görüldüğü gibi co2 açığa çıkıyor. Ama şimdiye kadar kullananlardan kimse pH üzerinde bir etkisini görmemiş.

Daha sonra amcamız yüksek dozajda asetat tankta birikebilir demiş. Buradada dönüşüm yavaşsa diye belirtmiş. Yüksek kh'a neden olabileceğini söylemiş. Habib Sekha (salifertin sahibiymiş) kutu üzerindeki dozaja göre yapılırsa sorun olmaz demiş. 250.000 mg/l kalsiyum asetat varmış onlarda da bizimkide 0.25 m kalsiyum asetat içeriyor yani bunları karşılaştırarak bir doz bulabiliriz. En sonda da demiş ki şayet kalsiyum asetat kullanıyor olsaydım kh'a olan etkisini görmek için 1 gün beklerdim. Ca ise bu kadar erken olmayacaktır demiş. Şayet biz bu kimyasalla uygun dozajı bulabilirsek olabilecek sistem şu şekilde işleyecek abi.

Kh ve Ca dozajı yapmadan dengeli bir şekilde sadece kalsiyum asetat dozlanarak ikiside kontrol altına alınacak.
    Akvaryumda nitrat varsa kalsiyum asetat o nitratın sistemden uzaklaşmasına yardım edecek.
    Karbon kaynağı görevi ihtiva edip suda berraklık ve ps performansında artış gösterebilecek.
    Ya yine mi dozaj yapacağız yine mi test diyen bir arkadaş çıkıp iki haftada bir sırf mg için su değişimi yaparsa geri kalanını kalsiyum asetat dozajı ile halledebilecek. Şayet onuda yapmam diyorsa kalsiyum asetat, trace element ve mg dozajları ile akvaryumun iyonik dengesini kurabilecek.

YIKIKTEMO, nhtkmn, Onurs ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  11. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    He şöyle açıklamalı gelin konuya :)

LostRua bunu beğendi.
  12. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Aynen öyle konu başında yazmıştım zaten mg ile birleştirilebilir bu katkı sanırım bir sorun çıkarmaz . ama Trace elementler ile de birleştirebilirsek kendi all in one katkımızı yaratabiliriz ve gerçek anlamda ciddi bir katkı olur.
    Ülkemizde oşinografi diye bir bilimolmadığından dolayısı ile forumlarımızda bu gibi girişimlerde bizi yönlendirebilecek aklı başında kesin bilgi sahibi bir hobicide bulunmuyor yoksa bu forumdaki azimle RC 'in 10 katı kimyasal deneme ve katkı üretilir.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  13. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Abi gerek olacağına sanmıyorum ama neden olmasın. Şu ca ve khı yola soksa aslında 1200 mg yi 1280e cıkartmamı önerir misin abi?

14. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Kh'da artış yok. Nitrat seviyesi düşüyor. Sanırsam nitrat tükendikten sonra bu kh ve ca çalışmaya başlayacak böyle bir şey olabilir mi? Oksijenle bağ kurmaktansa sudaki nitratla bağ kurmaya öncelik verebilir mi? Ps performansında da artış söz konusu.

15. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Nitrat tükenip sıfır olursa deney için hayırlı olmaz bence ama randy başkana görede öyle olmadan kh artmayabilir yeni bölümü sabırsızlıkla bekliyoruz :)
    Acaba skimming perdormansı neden artıyor ?
    Toplama rengi yeşil olursa cevap bellide olmazsa yeni bir soru oluşacak

16. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Abi nitratı sıfırlamak için su değişimi yaptım düşmedi dün 10 ml bugün 15 ml dozaj yaptım nitrat 0 ya yaklaşmış. 2-2,5 ppmden düştü. Rengi görünce şaşıracağım kadar düşmüş.

17. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    2. Denkleme uygun hareket ediyor demekki.
    Ozaman nitrat bitince 1. Denkleme göremi hareket edecek acaba?
    Burada çok sıkıntılı bir ön araştırma bilgisi var aslında benim kafamda salifert aio ve xxl da nitrat fosfat olmadan kh artmıyor oda yukarıdaki denkleme uymuyor bizim deneyde şuanda görünen sadece 2. Denkleme göre bir reaksiyon oluştuğu.
    Zaten yukardaki gibi bir durum olsa bu 2 katkı iyonik dengeyi asla sağlayamazdı ki anlatılan kadarı ile sağlıyorlar.
    Demekki kimyasal reaksiyonlar dışında biyolojik reaksiyonlarıda araştırmamız gerekiyor

18. muradtekin

muradtekin

Yer:
    Gaziantep
    İsim:
    Murat Tekin
    Ps yeşil toplarsa ne oluyor abi fritz 460 kullandım koyu bir yeşil topladı ps askeriye yeşili gibi?

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Süpersiniz.:) Nasıl bir destek verebilirim siz varken diye düşündüm bulamadım, fikri verdin yeter yaslan arkana takip et Yıkık dedim.:)

Kh kesin tamponlanacak, ca artışı beklememek gerek başta yazıştık ama eklenen ca formu ana elementlerin kullanımını ve kendi ca kullanımını kolaylaştırır. Haftada birgün aktif karbon kullanıp çıkarmak çok beğendiğim Randy kardeşimin dikkat çektiği çökme kalıntılarını toplayıp birikmeyi engelleyecektir.

LostRua bunu beğendi.
  20. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Abi ama Randy amcanında dediğine göre zaten 1 gün içerisinde kh oynamıyormuş. Ben 10 ml dozajını 23 haziranda yaptım. Yani onunda kh'a olan etkisi yok. Bu arada hesaplamalarım doğru ise( yani 0.25 M 250.000 mg/l kalsiyum asetata eşitse. M=milyon 0.25=1/4 mantığı ile gittim) katkının 1 ml sinde 8,8 dkh mevcut. Ben 25 ml dozladım. Buda 200 litre su hacmi olan akvaryumda 0,87 dkh arttırması gerekirdi. İlk gün 10 ml dozladım. Ve tam bir gün sonra ölçüm yaptım. 7,7 kh oranım 7,5 olmuş. 0,2 dkh azalma olmuş. Oysa 10 ml katkı 0,34 dkh kh arttırımı yapması gerekiyordu. ya benim günlük 0,54 dkh tüketimi var. Ki bana imkansız geliyor. Yada denklemler nitrat varken farklı işliyor.

YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş