1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kalsiyum, Baziklik ve Magnezyum dozlama kanunları.

Başlığı 'İleri Seviye Deniz Akvaryumu Konuları' kategorisinde LostRua tarafından 29 Haziran 2015 başlatılmıştır.

1. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Abi test sonuçları geldi, Salifertten Allah razı olsun.

Ca 445 ( Neredeyse suyu sıfırladım yapmasam kaç çıkardı tahmin edebiliyorum. )
    Kh 7,7
    Mg 1260

Ca ve Kh kabul edilir değerlerde birbirleri arasında uyum yok ama ona dokunmayacağım. Mg ise günlük 20 mg/l arttırarak 1350 bulana kadar devam ediyim diyorum. Onay çıkarsa başlayacağım. Sizlerden cevap bekliyorum.

2. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    20 mg çok yüksek değil mi toz olarak?

3. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Abi yüksek olacağını düşünmüyorum aslında. Çünkü mgnin sisteme etkisini göremedim. Şu şekilde mesela ca dozluyorum ph düşüyor. Kh dozluyorum ph yükseliyor. Ama mg dozlayınca ph'a etkisi yok. Zaten katı olduğu için suda erime süresi var. Birden çözünmüyor suda. Mesela ca suda çözünürken suyu ısıtıyor. Ama mgde böyle bir şeyde görmedim ben. Bence bugün bir 20 mg/l ekleme yapayım abi bir gözlemleyelim. Bence sorun olmayacak.

4. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Önce bir kaba aldığın suda eritip öyle eklesen daha mantıklı olur bence
    tozeklemelerin canlılarca sistemine alındığında sıkıntılar çıktığını okumuştum reef2reef de.

5. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Abi ca ve kh'ı sıvı çözelti yaptım. Ca 4 ml 1 ppm arttıracak şekilde seyrek. Khıda 0,1 dkh için 2 ml şeklinde ayarladım. Zaten kalsiyum asetat girince 15 mlde 4 ppm ca 0,5 dkh artis sağlıyorum. Tabi bunlar testlerde okunan değerler değil moleküler bazda hesaplanan olması gereken değerler. Mgyi durso kutusuna atıyorum katı olduğu için dibe çöküp yavaş yavaş eriyordu ama bundan sonra hafif eriterek ilave edeyim abi.

Sent from my iPhone using Tapatalk

6. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Doğuş mgyi de sıvı olarak yapsan ne zararı var?

7. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Bir zararı yok abi 5 ml siringa ile cek bas cek cak zor oluyor

Birde sise bulur yaparim sayet sivi daha iyi olacaksa oranlar belli zaten abi

Mesela kalsiyum dibe cokuyor abi karistirmak lazim kullanmadan önce

Ama khda hic cokelme yok o nedenle mg de cokelir hesaplar karisir diye de korkuyorum

8. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Hepsini karıştır dert olmaz merak etme sen 1 litreye koyduğun gramları da, Kaç litre için kaç ml katkı girip kaç dkh artış sağlıyorusun. Onları yaz ki hobiyi bilimsel yapalım. :D

9. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Onların hepsi belli abi yani kac gram koydum unuttum ama hesabi belli balik yemeyi degil balik tutmayi ögretmek lazim

10. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Hazırladığın katkıda çökelti olmaması gerekir!
    Saf su gibi görünmeliler, aksi halde aşırı doygun çözelti hazırlanmış demektir.
    Tanka katkıları toz halinde eklememelisin, önceden ro suda karıştırarak akıntının bol olduğu yerden, sadece kh ve ca katkılarına minimum 10 dk ara vererek eklemelisin.Mg katkısını molar hesabı yaparak ca katkısının içerisine ekleyerekte verebilirsin.
    Katkıları girerken anlık değişimler söz konusu olmasa da zamanla sıkıntılar baş gösterebilir, o yüzden dikkatli girmek gerekir.Nihayetinde adı üstünde kimyasal katkılar.

Pennywise ve nhtkmn bunu beğendi.
  11. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Abi kullandiğim kalsiyum katkısı 60 C 1345 gram çözünebilir denmiş bir litrede ben bir litreye 300 kusur geam koydum belkide sıcaklıktandır ro suyu ısıtıp tekrar denerim ben bunları toz kullanacağım için erime durumlarına bakmadan aldım. İlerde ürünü değiştirip daha kolay çözünen bir madde ile daha rahat hazırlayabilirim. Ama çökeltide olsa karıştırınca aynı değeri vermesi gerektiğini düşünüyorum. Ama bir dahaki sefere daha bilinçli katkı siparişleri ile daha rahat ederiz. Bu arada bağlı olduğu bileşik klorür dıy katkılar içerisinde akvaryumda en az birikme yapacak madde. O nedenle tercih eden sayısı fazla.

12. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Ca katkı ne marka ve ne kalite?
    Teknik tiplerde bu tip sorunlar oluyor malasef, gıda tipi kullanmak gerekiyor o yüzden.

13. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Tekkim calsiyum chloride dihydrate (food grade) abi yani üründe diydhrat olması dışında sıkıntı yok. Bu şekilde 5-6 ₺ diye tercihim bu oldu anhydrate alsam bu sıkıntı çıkmazdı.

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    nhtkmn ve LostRua bunu beğendi.
  15. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Abi konuya duygusal (₺) yaklaştım ben biraz o nedenle bunu aldım. Bu bitince duygusal düşünme gücünü bırakırım.

nhtkmn bunu beğendi.
  16. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Ben hiç yapısına bakmamıştım bile. :)
    Doğuş tankı toparlamak için yüksek su değişimleri yapmaya başlayınca hangisi ekonomik diye sorarım, hiç kullanma bence.

17. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Abi tuzumda kilosu 4₺

Bende her şey duygusal abi.

18. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    O nasıl tuz öyle

19. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Instant Ocean abi. Bugün bir abartı yaparak bir dakikada 2 dkh arttirdim 10 mg/l de mg. Yani sodyum karbonatında 1 dkh anında dozlanmasında bir sakınca görmedim abi.

20. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Balıklarda sorun çıkabilir. sen yine de 1 dkh artışı geçme

Sayfayı Paylaş