1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kalsiyum Karbonatlı Kum

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 27 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Kalsiyum karbonatlı kum ( CO ,CO2) olarak ifade edilen ve deniz akvaryumu kurulumunda kullanılan kumlar bazı markalar altında farklı fiyatlarla satılıyor. Tercih edenlerin nedenleri başında kısmen tam bilgi sahibi olunmadığından dolayı suya kalsiyum, karbonat tamponu yaptığı ve pH değerine tampon görevi göreceği düşüncesinden gelir. Bu pek doğru bir kavram değil, ph değeri deniz akvaryumu için çok tehlikeli düşük değerlere inmemek zorunda ve bu değerlere tuzlu suyun düşmesi neredeyse imkansızdır. Bu nedenle sözü edilen kalsiyum karbonatlı kum çözünmez. Ancak yine de belli bir erime zaman içinde gerçekleşir ve belli bir süre sonra ilave yapmak gerekebilir. Piyasada kovalanmış şekilde ve farklı markalarda 20-25 kg şeklinde 78-80 TL civarına satıldığı görülür. Laboratuvar testine sokulsa da birebir aynı çıkacak olan dolomit tabanlı kalsiyum karbonatlı kum türlerini illa ki kullanmak isteyenler birçok yerden 25 kg çuvalını 11,80 TL olarak alabilirler. Farklı tür kum düşünenler deniz akvaryumu kum seçimi konusuna göz atabilir.

  Aşağıdaki linkte bulunan dolomit kalsiyum karbonatlı kum türünün boyut ve görüntüsü;

  http://dogaltasci.com.tr/index.php?route=product/product&path=65&product_id=164

  kalsiyum karbonatlı kum.jpg

  Kalsiyum Karbonatlı Kum ve bazı kumların genel Yapısı

  • Dolomit su ile son derece reaktif bir kum türüdür. Tatlı su balık tankları için daha çok önerilir, ancak deniz akvaryumu, tuzlu su veya tatlı suda (örneğin bazı Afrika türleri gibi) yüksek pH ihtiyacı olan akvaryumlar için yeterli gelmez.

  • Silika (quartz) kumlar, tatlı suda en yaygın kum türlerinden. Çünkü kimyasal bozulmaya karşı dayanıklıdır. İnce taneli seçilmiş ise anaerobik alanlar oluşturabilir ve içinde bakteri alt-tabakası oluşturabilir. Tatlı su tankları için çok iyi bir seçim olacaktır.

  • Esaslı Barit kum türlerine bakacak olursak; biraz su ile reaktan olduğunu görüyoruz. Çünkü bu kumların içinde kükürt içeriği oldukça yüksektir. Bu açıdan akvaryum kullanımı için tavsiye edilmezler.

  • Alüminyum tabanlı kum türleri mika ailesi içinde yer alır. Su ile ılımlı reaksiyon gösterir ve bu yüzden bu kum türü de akvaryum kullanımı için tavsiye edilmez.

  • Mercan kırığı kum türleri deniz akvaryumunun ilk yıllarında tek seçenek olarak kullanıldı, tuzlu su ile aynı doğal alan içinde yer almasıyla doğal akvaryum kumları arasında görülür, suya çözünme olarak tıpkı dolomit gibi belli ph aralığında etki edebilir.

  • Canlı kum türleri zaten yapısı gereği aragonit mercan kumu içerikli kum türüdür ve gerçek deniz ortamından toplandığı için tercihe bağlı olarak kullanılır. Canlı kum türleri de kalsiyum karbonatlı kum türleri gibi çözünme konusunda ph değerine bağımlıdır.

  Akvaryum Portalı
   
  csrerol, veysel, TencoMelih ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
 2. csrerol

  csrerol

  Mesajlar:
  40
  İsim:
  Cesur
  Cok acıklayıcı bir yazı olmus simdi bana bedava gelen kalsiyum karbonatlı kumu marine akbaryuma boca etsem iyidir sanırım :)


  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
   

Sayfayı Paylaş