1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kalsiyum, Magnezyum, Karbonat katkıları Yapımı

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde kupeli tarafından 29 Şubat 2012 başlatılmıştır.

1. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara
    Ev Yapımı Kalsiyum, Magnezyum, Karbonat katkıları son günlerde fazlasıyla aklımı kurcalıyor. Hatırlarsanız Temel hoca kendi katkılarımı elde demişti ve Teoman hocayla bazı çalışmaları olmuştu. Bu çalışmaların sonucunda istenilen verim alınamadı. Bana göre bunun nedenini ana katkıların yanına potasyum, stronsiyum, iyot ve bilimum trans elementler eklenmesi. Yabancı kaynaklardan araştırmalarım sonucu kalsiyum için kalsiyum klorür, magnezyum için magnezyum klorür ve magnezyum sülfat, Karbonat içinse genelde hamur işlerinde kullanılan karbonat yada Sodyum Bikarbonat kullanılıyor. (Hamur işi karbonatının daha verimli olduğu söyleniliyor) Başka hiç bir katkı karışımlara eklenmiyor.

Yukarıdaki video güzel bi referans aslında. Tabi iyi ingilizce olmayınca fazla anlaşılmıyor. Birde günlük kullanım tablosu var.

Tank Türü: _______ Başlangıç Dozu:
    Sadece Balık _________ 0.2 mL/gallon
    Az Mercan ___________ 0.4 mL/gallon
    Düşük İhtiyaçlı Mercan _ 0.6 mL/gallon
    Karışık ______________ 1 mL/gallon
    Yüksek İhtiyaçlı (SPS) __ 2 mL/gallon

Sizlerin bu konuda görüş, öneri, deneyim ve yorumları neler???

2. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara
    Cevap: Ev Yapımı Kalsiyum, Magnezyum, Karbonat katkıları ~ Tartışma

Yokmu fikir beyan edecek. Beni tropic marin in kollarınamı bırakıcaksınız.:por:

3. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Merhaba Hakan,
    Ben bu tarifin orjinalinin sahibi Randy Holme Farley'in Makalelerinin hemen hemen tamamını okudum, çok iyi bir kimyacı -evet kendisi akademik kariyeri olan üst düzey bir kimyacı ve onlarca patenti olan bir insan- ve resif akvaryumları kimyası konusunda dünya çapında bir otorite ve sektöre yön veren bir insan. Tarifin orjinal makalesi burada An Improved Do-it-Yourself Two-Part Calcium and Alkalinity Supplement System by Randy Holmes-Farley - Reefkeeping.com .Doğru yapılırsa piyasa ürünlerinden hiç bir farkı olmayacak bir karışım.

Yalnız yukarda tarifte kullanılan maddeler Amerika'da her gıda ve yapı marketinde bulunabilecek maddeler. Adamların food grade dedikleri bu tür yani gıda katkısı kalitesindeki bu kimyasallar amerikan gıda ve ilaç dairesi uyarınca çok saf halde bulunan ve halka satılan maddeler. Yani piyasada öncelikle bu maddelerin saf hallerini bulmak lazım. Ankara'da bu maddeleri temin etmen oldukça kolay. Özellikle tanınmış markaların ürünlerini kullanırsan -Merck gibi- bence katkı almaya gerek kalmaz.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Aksama konuna dalis yapiyorum. Bir kez denemis ve zartlamis biri olarak bu sefer ucurup, sisirip ve patlatalim diyorum. Allah'in hakki uctur derler.

Sent from Tapatalk

5. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul

Wallahi Randy uçmuş arkadaşlar. Adam kek tarifi verir gibi kotarmış işi. saygılar:gif
    Malzemelerin tam adreslerini bile vermiş.
    Malzemelerin Türkiye fiyatlarını öğrenip ne kadar maliyet avantajı sağladığına bakmak lazım. Malum amerika daki avantajla buradaki aynı olmaz.
    Bu formüllerle 3. de başarılı olacaksın galiba Temel :)

6. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Malzemeler:
    kalsiyum klorür
    magnezyum sülfat (epsom tuzu)
    magnezyum klorür hekza hidrat,
    sodyum bikarbonat, (yemeklik soda)

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 17 Ekim 2016
  7. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Kalsiyum ve Magnezyum için yaklaşık 50 tl + kargo karşılığındada 2 lt. kalsiyum 2 litre magnezyum elde ediliyor.

Eklenti: KH için hamur işi karbonatı tavsiye ediliyor. Minik paketlilerden almak yerine onuda kilo işi satan bi yer bulunur heralde.

8. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Karbonat en kolayı,
    Siz üretim bantını kurun, karbonatlar benden. :D

Tapatalk Mobil

9. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Yahu ben bu hafta iş yoğunluğundan çok şey kaçırmışım.

Bu ingilizce olayını bir şekilde çözmem lazım nereye baksam yabancı makaleler. Hakan abi süper buluş bence bu sefer olacak, Temel abi nin hassas tartısı bozuk çıkmış anlaşılan birde çok farklı malzemeler girince iş karışmış anlaşılan.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Biz de buradan aldık ama yanlış mı aldık bilemiyorum. Teoman abiden alıp kutu üzerlerini tamamen okuyacağım yarın. Kalsiyum klorür aldık biz de ama bir yerde hata mı vardı anlamadım.

Düzenleme: 17 Ekim 2016
  11. akunaki

akunaki

İsim:
    yusuf bozkurt

Evet konuyu bekliyordum açılmış şimdi durum şuki olayın saflıgı pek birşey ifade etmiyor nasıl?saf olmayıp akvaryuma zarar vermeyecek şekilde bir birleşik yapısı varsa hiçbir sorun olmaz bu yüzden merck gibi bir şirketin malzemelerine ihtiyaç duymayız..Zaten 100de yüz saf olarak bir çok şey elde edilemiyor temel bey aldıgınız anhidrat yapısındamı idi acaba bu katkının aktif olabilmesi için başka maddeye gerek yok sadece iyi çözünmesi gerek o kadar..:)

12. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Anhidrat yapıda olup olmama yapım esnasındaki miktarları değiştiriyor, anhidrat kristal tanecikleri su içermeyen toz yapılı madde olup sadece etken maddeyi içerirken. Hidrat formların kristal yapısına su molekülleride giriyor, buda maddeyi katarken miktar düzeltmesi yapmayı gerektiriyor. Genelde söylenen bu maddelerin inşaat, gübre ve bunun gibi sanayi işlemlerinde kullanılan ucuz ve büyük miktarda kullanılan muadilleri haricinde ,mesela yukardaki sitede satılanlar gibi olanlarda ağır metal kontaminasyonu olmayacağı yönünde. Tabi içi rahat etmeyen gidip Merck kullanır. Ama bence gerek hiç gerek yok. Eninde sonunda yediğimiz meyve de, içtiğimiz su da bile belli oranda doğal kontaminasyon var. Çok kaba saba maddeler kullanmadıktan sonra birşey olacağını sanmıyorum.

Sayfayı Paylaş