1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kalsiyumsülfat-Magnezyumsülfat-Sodyumbikarbonat Üçlüsü

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde chaos tarafından 21 Haziran 2014 başlatılmıştır.

1. chaos

chaos

İsim:
    Taşkın ZAİM
    Geçenlerde Utrecht teki bir mercan deposuna gitmiştim. Beton tanklarda bulunan mercanlardaki büyümeyi ve renklenmeyi görmeniz lazım! Firmanın sahibi,işin sırrının konu başlığında bulunan kimyasallarla yaptığı çözeltileri suya dozlamak olduğunu söyledi. Reçeteyi istediğimde ise, tipik Hollandalı davranışı gösterip veremeyeceğini söyledi. Kaç haftadır araştırıyorum ama yüzeysel bilgilerden başka bi'şeye ulaşamadım.
    Kalsiyum klorid, magnezyum klorid ve sodyum bikarbonat kullanarak yapılan çözeltilerle ilgili elimde reçeteler mevcut.
    Forumdaki kimyager ve kimya ile arası iyi olan arkadaşlara soruyorum;
    Sodyum bikarbonat hariç diğer iki kimyasalla yapılabilecek çözeltiler ile ilgili bir bilginiz var mı?
    Bu iki kimyasalın ph üzerinde yoğun bir etki oluşturacağını düşünüyorum, ne dersiniz?
    Hazırlanacak çözeltilerde kullanılacak miktarlar ne olmalı?
    Kalsiyum sülfat denilen alçı taşı( jips) değil mi, bu da bildiğimiz kalkwasser'e tekabül etmiyor mu?
    Peki, bu iki ana elementin sülfat ile klorid bileşikleri arasındaki fark nedir? Bildiğim kadarı ile kalsiyumsülfat sülfirik asitten meydana geliyor ve doğal bir mineral ve illa ki deniz suyunda da belli oranda bulunuyordur..!?

Cevaplar ve yorumlar için şimdiden teşekkürler

Discus TV bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş