1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kanserde zebradan yardım

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde ft25 tarafından 29 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

1. ft25

ft25

İsim:
    Furkan TEMEL
    Çoğumuzun akvaryum süsü olarak bildiğimiz zebra balıkları, aslında genetik ve tıp araştırmacıları için büyük bir dost.Nedeni, bu balıkların insan genomundaki yakın sayıda, 30.000 kadar gene sahip olması ve genlerin çoğunun işlevlerinin örtüşmesi.Balıkların bir özelliği de bedenlerinde insanlarınkine benzer tümörler oluşabilmesi ve şeffaf oldukları için de kanserlerin seyrinin kolaylıkla izlenebilmesi.Amerikalı tıp araştırmacıları , insanlarda ve özelliklede çocuklarda öldürücü bir kanset türü olan lösemi tedavisinde yardımcı olmaları için bir grup zebra biraz daha değiştirilmiştir.Amaç, tedavi yöntemlerinin izlenebileceği bir yol oluşturmak.Bunun için araştırmacılar, insan lösemi ve lenf kanserinde önemli rol oynayan Myc genini zebraların yanlızca lenf hücrelerinde işlev gören bir genle birleştirmişler.Daha sonra bu gene lösemi hücrelerinin floresan ışığı altındaki yeşil renkte parlamasını sağlayarak bir gen daha eklemişler.Amaç, kanserin bedeni üzerindeki gelişimi izlemek.Daha sonra üçlü karışım zebra embriyosuna aşılanarak gelişen balığın tüm hücrelerine yayılması sağlanmış.Sonuçta işlevsen bir Myc geninin bulunduğu tüm balıklarda kanserin başladığı gözlemlenmiş.Araştırmacılar hayvanda kanserin önce bağışıklık sisteminin gelişmesinde rol oynayan timus bezinde başladığını, daha sonra solungaçlara, göz altındaki dokuya ve giderek iskelet kaslarıyla karın organlarına yayıldığı gözlenmiş.Lösemi geliştirmek üzere genetik olarak proglanmış balıkların çeşitli genleri mühendislik yöntemiyle işlevsizleştirilerek veya çıklarılarak hangi genlerin lösemiyi tetiklediği bulunacak.Ayrıca, lösemiye karşı geliştirilen ilaçların etkinliği de bu model balıklar üzerinde ölçülebilecek.

NOT:BU BİLGİLERİN ÇOĞU BİLİM KURGU DERGİSİ VE ESEN YAYINLARI 8.SINIF KONU ANLATIMLI SORU BANKASINDAN ALINMIŞTIR.ÇOK HOŞUMA GİTTİĞİ İÇİN PAYLAŞMAK İSTEDİM.

Saygılarımla..............

ogiler ve YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş