1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kaplumbağalar icin Paludaryum

Başlığı 'Paludaryum ve Amfibyum' kategorisinde Batuhan Taşlı tarafından 15 Ekim 2011 başlatılmıştır.

1. Batuhan Taşlı

Batuhan Taşlı

İsim:
    Batuhan Tasli
    Herkese iyi günler,

2 tane su kaplumbagam var. Eski sahipleri kedi aldiklari icin bana verdiler. Su anda plastik bir yuvadalar. Bundan daha iyi bir yasam ortami sunabilecegimden emin oldugum icin ufak bir arastirma yaptim ve onlar icin bir paludaryum kurmaya karar verdim. Foruma biraz gözattim, cok güzel örnekler mevcut. Ancak mümkünse isin biraz daha detayini ögrenmek istiyorum. Bu arada bu konuda balik beslemek dahil hic bir deneyimim yok. Tabi internet sagolsun, az biraz bir seyler ogrenebildim.

Öncelikle alacagim ya da yapacagim akvaryumun/tankin ideal boyutlari nedir? Her ne kadar simdilik canli bitki düsünmesem de kisa bir zaman icinde bunu da gerceklestirmek istiyorum. Kaplumbagalarin kabuk boyutlari 4-5 cm. Hatta biri biraz daha kücük. Bir kere olsun, tam olsun mantigiyla 50x40x30h gibi bir sey düsündüm. Ada bölümü bir kenarda olacak. Sizce bu boyutlar yeterli midir? Karasal bölümü hangi maddeden yapabilirim ve bu maddeyi nereden edinebilirim? Daha sonralari canli bitki de yetistirecegimi ya da en azindan yetistirmeye calisacagimi da göz önünde bulundurursaniz sevinirim. Tabana akvaryumlarda kullanilan kumlardan döksem uygun mudur? Ögrendigim kadariyla hem sularinin, hem de karasal ortamlarinin sicak olmasi gerekli. Suyu isitmak icin su isiticilarina göz attim ve Atman markasinin 50W'lik kristal camli modeli ilgimi cekti, bu konuda düsünceleriniz neler? Karasal bölümün isitilmasi icin yaklasik olarak kac watt'lik bir ampül gereklidir? Bunlarin disinda, suyu ne kadar sürede bir degistirmem gerecek?

Cevaplariniz ve ilginiz icin simdiden cok tesekkür ederim.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Kaplumbağalar icin Paludaryum

50x40x30h ölçüleri ideal ölçüler. Suyu ısıtmak zor olmaz zira kışın hareketsiz oluyorlar. Atman ısıtıcı işini görecektir. Aydınlatma aslında bir ısıtma aracı olarak kullanılıyor çoğu kaplumbağa akvaryumlarında. güç sonuçta ısıyı belirler bildiğimiz ampullerde ve 20 wat ve 40 wat arası kullanılabilir. Bence filtre olarak kesinlikle şelale filtre alınmalıdır ve su akışı Paludaryum içine şelale şeklinde kayalar üzerinden verilirse güzel olur.

Kaya dekorunu eğer kendi zevkime göre yapacağım dersen beyaz porland çimentoyu kumla karıştırarak yapabilirsin.

3. Batuhan Taşlı

Batuhan Taşlı

İsim:
    Batuhan Tasli

Tesekkür ederim, bir cok soruma cevap alabildim. Bu arada biraz önce rastladigim akvaryum kumlariyla ilgili bir makalede su kaplumbagalari icin yutamayacaklari boyutlarda cakillarin kullanilmasi gerektigini ögrendim. Ince kum veya cakillari yutuyorlarmis, bu da ölümlerine sebep oluyormus. Daha sonradan bu konuyu okuyan ve su kaplumbagalari icin paludaryum kuracak arkadaslara ufak bir bilgi olarak ekleyeyim dedim. Bu bahsettiginiz selale filtrelere gözattim. Bunlar motorlari dahil mi satiliyorlar? Yoksa suyu cekip geri verme islemi icin biz mi bir motor ayarliyoruz? Bunun disinda, anladigim kadariyla bu kaya dekorlari hazir olarak da satiliyor, dogru mudur?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Şelale filtrelerin motorları kendi üstünde ve bence tam bu amaca hizmet edecek filtre modeli. Kum konusunda benim fikrim eğer ince olmayacaksa kalın olması da sakıncalı çünkü bu sefer aralarında çok kir ve pislik tutacak. Bir paludaryumu temizlemek demek tamamen suyu ve taşları boşaltıp yıkamak olmadığından bu sorun yaratır.

Kaya dekoru hazır da var ama benim demek istediğim tamamen el beceriyle (Kendin Yap) farklı dekor yaratmak.

DIY bölümlerinde birçok model var. Örnek yeni yapılan bir dekor;

5. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Temel abi gösterdiğin örnek güzel bir örnek ama hakan abi görmesin deniz akvaryumunu paladaryum yaptığını. :D:sopa:

6. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Gördüm gördüm, çokta hoşuma gitti :)

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Güzel bir örnek bence çünkü şelale filtrenin su akışını kullanmak için özel ve farklı bir dekor kolayca yapılabilir bu şekilde.

Sayfayı Paylaş