1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Karantina Akvaryumu suyu sıfır su olabilir mi ?

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde emarch tarafından 1 Eylül 2014 başlatılmıştır.

1. emarch

emarch

İsim:
    emrah aydogdu
    Karantina akvaryumu 25 lt ve yeni ro su ile doldurduğumuzu düşünelim. Tuzunu ekleyip iyice eritiyoruz sonra 1 adette ps var. 1 adet sirkülasyon motoru ısıtıcı vs. Sorum Şu Bu hali ile canlı kaya yok kumu yok yeni sudan yapılmış karantinaya aldığımız bir balığı palyaço yellow tang angelfish blue tang gibi kaç gün eziyet etmeden yaşatabiliriz? Görüşleriniz ve önerileriz nelerdir?

2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Karantina tankları genelde aktif olarak çalışan bir sistem olmalı, illaki hasta balık tedavi amaçlı düşünülmemeli. Örnek olarak yeni aldığınız bir balığı burada bir kaç gün gözlemleyebilirsiniz. Çalışan bir sistem olduğundan hır gür çıkaran veya satmak istediğiniz canlılara da ev sahipliği yapabilir.

Sizin sorunuza gelecek olursak karantina tanklarında genelde ilaç tedavisi uygulandığı için zaten ilacın dozuna göre yeni su değişimleri yapılıyor.

Yani iki yönden ele almak gerekirse bu şekilde.

sinsitilki, TencoMelih ve emarch bunu beğendi.
  3. emarch

emarch

İsim:
    emrah aydogdu

Veysel bey, aktif olarak çalışan sistemden kastınız Kayasız kumsuz ana akvaryumdan alınmış su ile canlı olmadan bile sürekli ps ve sirkülasyon çalışır vaziyette dursun mu diyorsunuz ? Bu haliyle bomboş 1 ay çalışsa bile 1 ay sonra aldığımız balığı güvenerek bu suya ekleyebilir miyiz..

4. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Evet yeriniz varsa müsaitse güzel olur, arada bir ufak su değişimi. Ama ben sadece hastalık esnasında müdahale için istiyorum diyorsanız yukarıda da dediğim gibi kullanabilirsiniz.

YIKIKTEMO ve emarch bunu beğendi.
  5. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Artı olarak bakteri için ufak bir şelale filtre daha iş görür, ps yerine havalandırma için hava taşı bile byeterli gelir.

emarch bunu beğendi.
  6. Erdal

Erdal

Tabi ekleyebilirsiniz yeter ki suyunuz dönsün ısısı da uygun olsun ;)

7. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Amonyak ve nitrit için önlemler almalısınız. Su ilaçlı olacağından gerektiğinde değiştirilmesi önemli bir konudur. Oturmuş bir tanktan bakteri aşılama da yapılabilir.

8. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Karantinada tuzluluğu ve sıcaklığı ayarlanmış sıfır su bence en güzeli.
    Bol oksijen için hava taşı, mümkünse ufak bir skimmer, yüzeyi dalgalandıracak ama balığı rahatsız etmeyecek dalga motoru, yemleme sonrası yapılacak dip çekimleri ile balığın stresini azaltacak saklanması için boru benzeri materyal karantina tankında olmazsa olmazlardır bana göre.

TencoMelih, YIKIKTEMO, emarch ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  9. emarch

emarch

İsim:
    emrah aydogdu
    Protein skimmer ile ilgili baya bir talihsizlik yaşıyorum 2 kere bir siteden 1 kere başka bir siteden verdim siparişi elimizde var dediler. ödeme yaptım 2 gün sonra aa yokmuş deyip zaman kaybettim çok.. 2 hafta oldu hala almış değilim. . Yerim çok dar ve akvaryumum küçük olduğundan resun sk300 veya aqua macro ns-11 e odaklandım.. daha derli toplu olduklarından bunların üzerinde duruyorum. fiyatları da 100 120 tl civarında..

veysel bunu beğendi.
  10. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Bu tip skimmer düşünüyorsanız bazen tunzenin ikinci elleride oluyor bunlara da bir göz atın,

emarch bunu beğendi.
  11. emarch

emarch

İsim:
    emrah aydogdu
    Teşekkürler Veysel bey.. Sıfırları 300 -350 arası 2. el güzel olurdu..

veysel bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş