1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Karantina Tankı Nasıl Olmalıdır?

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde inifnity tarafından 17 Haziran 2012 başlatılmıştır.

1. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi
    Karantina tankı nasıl olmalıdır? Olmalı mıdır?

Pek bilmediğim bir konu olduğu için tecrübeleri paylaşma adına bu konuyu açmış bulunmaktayım...

Benim gibi hobiye yeni başlayanların ilk başta dikkatini pek çekmese de bu konu, bir gün yüzleşmesi gerektiği bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor.

Neden mi?

Hevesle tankınızı kuruyorsunuz, artık döngü tamam deyip, su değerlerini ölçüp ya da ölçmeden ilk canlılarınızı almaya karar verip akvaryumcunun yolunu tutuyorsunuz... Anlamadığınız için gözünüze kestirdiğiniz ilk canlınızı seçiyorsunuz yada satıcının insaflı kollarına bırakıyorsunuz kendinizi. Balıkları alıp eve geliyorsunuz alıştırma falan... Balıkları akvaryuma ekliyorsunuz bi bakıyorsunuz : beyaz benek, mantar vs...

Ya da yeni kurulum olmasın, tankımız oturmuş olsun, canlılarımızın keyfi yerinde olsun, biz de az çok tecrübeli olalım... Balık almaya gittik, beğendik balığı, takip ettik bir zaman ve aldık evimize geldik...
    Tanka koyduk balığı , demek ki tam tespit edememişiz ki baktık balık hasta çıktı. Hadi aldığın canlıyı geçtin, diğer balıklara da bulaşma ihtimali var... Sıkıntı vesselam...

Ya da tankta balığınız hasta oldu müdahale edemezsiniz, sıcaklığı arttırıp, tuz oranını düşürüp, ışıkları kapatamazsınız, çoğu ilaç ta reefsafe değil malesef...

Peki ne yapacağız?

Karantina tankına ihtiyacımız var tamam ama:

1.Ne boyutta olmalı?
    2.Gerekli ekipmanlar nelerdir? (ısıtıcı, ışık, sirkülasyon, hava, ps )
    3.Işık tamamen engellenmeli mi?
    4.Karantina uygulaması ne kadar süre devam etmeli?

Benim kurduğum karantina tankım aşağıda resimdeki, acil ihtiyaçtan kuruldu pek yukarıda ki soruların cevaplarına bakılmadan, uygunluğu tartışılır... 15 litre civarında, aydınlatma yok, ısıtıcı ve iç filtre var... [​IMG]

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Karantina Tankı Nasıl Olmalıdır?

Karantina tankı aslında basit ifadeyle geçici tedavi veya muhtemel çıkabilecek hastalıklara karşı yeni canlıların kontrol altında tutulacağı haznedir. Örnekteki akvaryum gayet güzel bir örnektir ve ilave olarak sadece balıklar açısından stres alacak olan bir gizlenme alanıdır. Bu önemlidir, Kum olmamasının aslında hacimden dolayı daha rahat sık su değişimi yapılması ve bunu yaparken tabandaki artıkların alınmasını ve yine ilaç kullanımları sonrası akvaryumun tamamen dezenfekte edilmesi açısından kolaylık sağlaması gibi artıları vardır.

3. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Ee sonuç olarak aydınlatması olmalı mı olmamalı mı? Başka neler olmalı? Biraz eksik kalmış bu konu

4. Yağız

Yağız

İsim:
    yağız

Şahsi fikrim karantina akvaryumunda ışığı pekte sağlıklı bulmuyorum.İçine giren baık zaten hasta oldugundan ve içinde kaya veya bitki olmadığından balık kendini açıkta hissedip zaten strese girecektir ilaçların ve akvaryumun daarlığıysa ayrı bir stres kaynağı gece ışık yanmasının kacıp saklanıcak bi yeri olmadıgından ek stres yapmasına hc gerek yok

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Karantina akvaryumlarında ışık çok gerekli değil ama üzerinde yine de bir aydınlatma olması iyi olur. Ara sıra balık üzerindeki barazitleri kontrol veya renk durumunu kontrol etmek için işe yarar.

6. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Evet karantina tankı çok amaçlı kullanıla bilinir.
    Mesela : Hasta balıklar,kavga eden balıklar,yeni aldığın balıklar vb.
    Ben geçende Şileden getirdiğim canlıları bendeki 65x35x40 boyutlarındaki akvaryumuma kullanmadığım küçük Ps yi,küçük akıntı motoru,birde şelale filtreyi ekleyerek çalıştırdım ve canlılar şu an içinde gözlemliyorum.
    Her amaçlı kullanıyor ve yararı görülüyor,bu açılardan evde ufak akvaryum bulundurmak çok iyi...:)

inifnity bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş