1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Karbondioksit ile Mücadele

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde Onurs tarafından 17 Aralık 2015 başlatılmıştır.

1. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    uzun süredir kafayı co2 ye takmış durumdayım. Resiflerde bu konuda yapılmış onlarca bilimsel araştırma yapılmış sonuç belli fosil yakıtlardan kaynaklanan atmosferik karbon di oksit mercan renklenmesi ve büyümesine çok ciddi zararlar veriyor hatta ölümlerin en önemli nedeni olan stress in de baş nedeni olarak tespit edilmiş sadece ph değil yani konumuz birçok olumsuz etkisi var malesef.
    Hal böyle olunca malum istanbulda şehir içinde yaşıyoruz özellikle ben otobana yakın yerdeyim ve çevremizde ayrıca katı yakıt ile ısınmada çok yaygın bu durumda ps hava girişine co2 yi filtrelemek için bir düzenek yapmak şart bu konuda cdx diye bir ürün var ayrıca kalkwasserde tanka giren co2 yi halledebiliyor ama bunlardan cdx çok pahalı kalk ise tehlikeli bir çözüm bu noktada sizlerinde fikirlerini almak istiyorum tanka girmeden co2 yi masıl filtreleriz?

2. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Onurs bunu beğendi.
  3. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Evet güzel site ama bir çözüm değil:)

4. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Çözüm olsun diye değil zaten bir araç sadece :) hangi parametreler akvaryumda neyi etkiliyor merak ediyorum doğrusu.

5. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Cdx

BARREEF

6. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    KOH

7. gogol

gogol

Yer:
    Kartal-İSTANBUL
    İsim:
    gökhan göl
    Benim önerim şu (tabi tamamen teorik): Kapalı sistem büyük bir reaktör içini makro algler ve bir miktar su ile doldurup aydınlatmasını sağlayalım.Reaktörün bir çıkışını atmosferik havaya hortumla bağlayalım,diğer çıkışını PS hava emişe bağlayalım. Bu şekilde reaktör içine çekilen havadaki CO2 makro algler algler tarafından kullanılır(ışık devamlı yanık vaziyette). 02 den zengin hava PS tarfından emilir. Nasıl, olur mu?

Burcu ve Onurs bunu beğendi.
  8. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Acaba karbon monoksit de suya karışıyor mu?

9. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Belki sadece mercan olan bir tank olsa olurmuydu acaba merak ettim kapalı sistem alg ve karidesden oluşan bişeyler satılıyordu bir dönem ama balık ciddi bir co2 üreticisi sanırım onun ürettiğini karşılamak için baya bir yosun kazım olabilir bir dönemde az balıkla yosun duvarı kurup ps kaldıranlar vardı ama sonuçları ne oldu bilmiyorum neyse bağlayalım ben mercan tanklarında refigiuma karşıyı. Ölçülemeyen elementleri emiyor yosunlar buda renklenmede sıkıntı yaratabiliyor.

10. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Fatih sen kullandın cdx biraz pahalı malzeme .1 ayda ne kadarı çöp oluyor ve tekrar kullanım için bir yöntem varmı

11. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Geri dönüşümü var

Konumda yazmıştım

BARREEF

Sayfayı Paylaş