1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Karides Üretim Akvaryumu için Filtre

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde Görkem ÇAKIR tarafından 14 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Merhaba değerli abilerim ve kardeşlerim;
    Evde boş duran bir akvaryumum var. Onun içerisinde kiraz karides üretimi yapacağım. Epeydir aklımda olan bir düşünceydi. Sorum elimde deniz akvaryumundan kalan şelale filtre var. Şelale filtrenin su çekiş borusuna kadın çorabı geçirerek yavruları ve karidesleri çekmesini engelleyebilir miyim? Yoksa en sağlıklısı pipo filtre mi alayım?

Saygılar...

2. taygun

taygun Guest

Engelleyebilirsin. Aynı yöntemi ben de kullanıyorum. Burada dikkat etmen gereken bir husus filtrenin su çekişini çıkış borusundan takip etmen gerekir. Diğer bir deyişler, iki üç hafta gibi kısa bir zamanda çorap üzerindeki kir bir çamur tabakasına dönüşüyor ve filtreye su akışını engelliyor. Dolayısyıla da su debisinin düşüp düşmediğini filtrenin çıkış borusundan gelen suyu takip ederek anlayabilirsin. Su debisi düşünce çorap muhakkak yıkanmalıdır.

3. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR

Yani bu söylediğim yöntemi kullanabilirim değil mi? Yani pipo filtre kullanma zorunluluğum yok öyle mi? Ayrıca çok önemli bir soru sormak istiyorum. Ben akvaryuma ıstıcı almak istemiyorum. Çünkü öğrenciyim ve 15-20 TL benim için az olsa masraf. Odamın sıcaklığı 26.5 derece. Eğer akvaryuma ısıtıcı koymazsam akvaryumdaki su sıcaklığı ortalama ne olur ve ısıtıcısız götürebilir miyim?

4. taygun

taygun Guest

Evet pipo filtr olmadan da kullanabilirsiniz. Örneğini yukarıda verdim size. Ben de dış filtrenin emiş borusuna naylon çorap sardım.

Bildiğim kadarıyla pipo filtreler üzerinde süngerden karidesler beslendikleri için pipo filtreyi öenrmektedirler. Bunun yerine siz bir ya da iki parça kütük üzerine saracağınız Java Moss ile aynı işlevi daha güzel bir şekilde yapabilirsiniz. Kiraz karidesler Moss türü bitkiler üzerinde yaşamak isterler. Bu tür bitkiler üzerinde devamlı beslenirler. Eğer bu bitkiniz yoksa temin etmenizde fayda var.

5. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR

Evet bende temin edeceğim zaten. Yukarıdaki mesajımda bir sorum vardı. Tekrar sorayım. Belki gözünden kaçmıştır Tamer abi. Oda sıcaklığım 26.3 derece. Isıtıcı malum öğrenci için fiyatı az değil. 15-20 TL civarında. Oda sıcaklığım akvaryum için yeter mi? Yani ısıtıcı kullanmasam olur mu? Ayrıca senin karides akvaryum kurulum yazını gördüm Tamer abi. O kumların 1 torbası ne kadar? Hem gram olarak hem fiyat olarak. Nereden aldın acaba?

Saygılar...

6. taygun

taygun Guest

Pardon o kısma cevap vermeyi unutmuşum.

Senin verdiğin oda sıcaklığı gün içindeki oda sıcaklığıdır. Halbuki geceleri sıcaklık düşer. Buna bağlı olarak da akvaryum suyunun öncelikle üst tarafı ve daha sonrada cam kenarları öncelikli olarak soğur. Bu nedenle akvaryum suyunun her tarafını aynı ısıda tutmak için ısıtıcı bence iyi olur.

Hatırladığım kadarıyla torbasını 1,5 liradan Eminönünden aldım. Her bir torba bir kg.

7. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR

Yok abi bizim evler 24 saat ısıtılıyor. Ayıptır söylemesi aylık 500 TL yakıt parası veriyoruz. Fuel-Oil mi neymiş. Kömür falan değil yani. :) Sabah akşam sıcaklık aynı sorun olmaz. Yani değil mi eğer oda sıcaklığı sabit ise?

8. taygun

taygun Guest

Enteresan!

O zaman alma ısıtıcı. Zaten doğada ısııtıcı mı varmış. Gündüz 25 derece, akşam 10 derece. em32.gif

9. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR

Burada senin düşünceni almak istedim. Çok teşekkür ederim Tamer abi. Hindistan cevizi kabuğunu nereden bulabilirim?

Saygılar...

10. taygun

taygun Guest

Carrefour'da var hindistan cevizi. Bir de Migroslarda bulursun. Kızıltoprak'dakine bak. Hindistancevizi kabuğu bir testereye ihtiyacın olacak.

11. HeRo_57

HeRo_57

Görkem bimde bile var hindistan cevizi al içini boşalt sonra git bi marangoza orda keserler makinayla hem ozaman tam istediğin gibi olur ben kendim kesmeye çalıştım kesemedim sinirlendim yere attım ikiye ayrıldı :D ama istediğim şekili veremedim.

Sayfayı Paylaş