1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Karides Akvaryumu Kurmak İstiyorum.

Başlığı 'Karides ve Salyangoz Forumu' kategorisinde LostRua tarafından 23 Haziran 2010 başlatılmıştır.

 1. LostRua

  LostRua

  Mesajlar:
  3.604
  Yer:
  Konya
  İsim:
  Doğuş ARISOY
  Arkadaşlar elimde 120 litrelik akvaryum var bitkili onların içerisine birde karides düşündüm. Ama sonrasında kararımı değiştirdim ve elimde bulunan 20 litrelik bir akvaryumum var. Onun içerisine biraz karides düşünüyorum. Büyük akvaryumumdaki bitkileri budamaya başlayınca yemyeşil olur o. İçerisinede bir tasarruflu florasan takarım. Güzel birde iç filtre. Isıtıcıyıda küçük birşey arıyorum. Ne dersiniz. Hiç karideslerle ilgili bilgim yok foruma bakındım. Ama bu başlık altındanda güzel bilgiler paylaşılacağına inanıyorum. Düşünecek olursan akvaryum bitkili olsun diyorum 4-5 cm kum kalınlığı yapsam su düşer 15 litreye. Bu değerde karides yaşayabilir mi ? Hem güzel bir bitkilendirme düşünüyorum. Hemde karideslerle güzel bir seyir olacağına inanıyorum. Şimdiden teşekkür ederim.
   
 2. ogiler

  ogiler

  Mesajlar:
  545
  İsim:
  OĞUZ URALER
  Ben 2 litrede 50 kadar karides besliyorum şelale filtre bolcada bitki var.Çok dayanıklılar.
   
 3. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Karides konusunda Tamer abiden çokşey öğrendik. Bu güçlü bölümün de mimarıdır. Karideslerin suyu kirlettiğinin her zaman altını çizer. 15 litrede ne kadar sağlıklı olur şüphelerim var. Olmaz değil güzel bir miktar bitki ve hacimle orantılı karides neden olmasın ama sanırım bakım isteyecektir.
   
 4. ogiler

  ogiler

  Mesajlar:
  545
  İsim:
  OĞUZ URALER
  Ben her gün su değiştirip filtreyi temizliyorum hergün bakım olmadan zor oluyor ayrıca bende 3 midye var yani nitrat mitrat bırakmıyorlar.
   
 5. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Bundan emin misin ?
   
 6. ogiler

  ogiler

  Mesajlar:
  545
  İsim:
  OĞUZ URALER
  Evet midyeler nitratla beslenir ama tamamen onlara bel bağlanmamalı.
   
 7. murer

  murer Kıdemli Üye

  Mesajlar:
  4.174
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Murat ERCAN
  20 litre tanktı, moss türleri ağırlıklı yaparsan olur Doğuş, yanlız mevcut tankındaki bitkiler ile, 20 litrelik tankta su değerlerini stabil tutmak zor olacaktır......
   
 8. LostRua

  LostRua

  Mesajlar:
  3.604
  Yer:
  Konya
  İsim:
  Doğuş ARISOY
  Şimdi karidesler nitrit nitrattan etkileniyorsa onu yok etmek için taban bitkisi dikeriz. Hemde güzel olur. Saklanmaları ve bazı ihtiyaçları içinde moss türlerinden arka ve yan tarafları kapatırız. Ortalardada taban bitkimiz nitrit ve nitratı sıfırlar. Moss türleride diğer türlü bir temizlik yapar mineral bakımdan. Eğer ışığı engellemez derseniz su mercimeği alınır. Üzerine konulur oda köksü bitki olduğundan dolayı nitratı tüketir ama taban bitkisi olduğundan gerek kalmayadabilir. Ama o kadar küçük değerde döngünün başlayıp bitkiliye hazır olması gerekir çünkü taban bitkisi koyacağız. Olmadı derseniz ki "Melek balıkları karideslere zarar vermez.Sen koy melek balıklarının yanına." Bu sözünüze malesef katılamayacağım. Lepisteslerimi, ve çöpçülerimi sürekli sabit durduklarında saldırıyorlar. Boyutları küçük olanları yani erkek lepisteside havada kapıyorlar. Ama meleklerim damızlık altı oldu. 9 tane meleğim. 1 tanesi biraz daha küçük. Geri kalanlardan bir çift çıkarttığımda onları sadece o akvaryumda tutacağım. 2 melek balığı cüce vatoz ve albino çöpçüler olacak. Birşey olmaz derseniz o zaman alıp o akvaryumuma koyarım. En fazla 4 adet küçük melek yavrusuda olur. Doğal ortamı oluşturabilmesi için.Zaten o melekleri yavruları ile hiç ayırmayacağım sürekli devam edecekler orada düzenli üremeye ve yavru bakımına. Herşey doğal olacak.Sizde derseniz ki karideste bu doğallığı bozmaz o zaman bende ilave ederim.
   
 9. ogiler

  ogiler

  Mesajlar:
  545
  İsim:
  OĞUZ URALER
  Karidesleri meleklerin yanına koyarsanız melekler karidesleri hüpür hüpür yer.
   

Sayfayı Paylaş