1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Karides Anatomisi (çeviri)

Başlığı 'Karides ve Salyangoz Forumu' kategorisinde Batuaydin tarafından 5 Eylül 2011 başlatılmıştır.

 1. Batuaydin

  Batuaydin

  Mesajlar:
  3
  İsim:
  Batuhan Aydınoğlu
  Kaynak:http://www.ukshrimp.co.uk
  Çeviren: Batuhan AYDINOĞLU

  Karidesler, memeliler, kuşlar ve balıklar gibi vücutlarına destek olan sert bir deri, veya dış iskelet adı verilen bir ormurgaya sahip değillerdir. 10 bacağı vardır. (6 yürüyüş ve 4 pençe) Ayrıca Decapods olarak bilinmektedirler.

  Dış Anatomi

  [​IMG]

  Karın: karides arka yarısında bulunur. Bu bölüm, oldukça esnektir. Karın altında yüzme bacakları bulunur (Paraeopods).
  Baş: Bu bölüm en önemli organları içerir ve her şeyi bu arada bağlanır! Bu bölüm, esnek değildir.
  Gözler: Karidesler görmek için kullanır! 30.000 münferit düğümü içeren gözleri vardır ve çok karmaşık bir göz sapları vardır. Karides, öncelikle çevreyi algılamak için antenlerini kullansada gözleri çok iyi görür. Gözleri 360 derece görür.
  Anten - Karides, yiyecek ararken ve tehlike altındayken antenlerini kullanır, böceklerde benzer bir şekilde anten kullanır.Karides, aynı zamanda tatmak için anten kullanırlar. Bunlar, 2 adet küçük çift ve 1 büyük çift anten olurlar.
  Rostrum - Bu, karides burun parçasıdır. Bazı karides türlerinin örneğin kırmızı burun karidesin çok büyük burnu vardır.
  Ağız (Maxilliped) - Bir karidesin ağzı, çene ve birkaç küçük gibi pençe uzantılarından oluşur.
  Claws (Cheliped) - Bu, bunlar karidesin küçük pençeleri yani ön ayaklarıdır. Karidesler, yiyecek toplayıp ağızına götürmek için kullanırlar.
  Ayakları (Paraeopods) - Bunlar, karides tırmanma / yürüyüş için kullandığı bacaklardır. Karidesler genellikle 4 çift bacağı vardır. (toplam 8 bacağı).
  Yüzme Ayakları (pleopods) - Bu karın altında küçük bacaklar.Karides, yüzme ve dişi karides yumurta taşımak için bu kullanır.
  Anüs - Ben başka bir açıklamaya gerek olduğunu sanmıyorum!
  Dış iskelet (Diyagram etiketli) - Bu karidesin kabuğu vücudu bir arada tutar. Bu, çoğunlukla kitin, ancak aynı zamanda bazı kalsiyum karbonat içeren kabukdan oluşur.

  İç Anatomi

  [​IMG]

  Eyer"saddle" - bu kısım dişi karidesin ilk önce döllenmiş yumurtaları tuttuğu yerdir. Erkek karideslerde aynı bölgede testis vardır, ama bu kadar görünür değildir.
  Yumurta - Karidesler yumurtlayarak çoğalırlar, bazı karidesler için acı veya tuzlu su gerekir.
  Mide - Gıdayı sindirmek için kullanırlar. Mideye giden gıda ağızda enzim eklenerek mideye gider. Taşlık denen bölgeden geçtikten sonra bağırsaklarla anüse giderç.
  Bağırsak - Karidesin vücut kısmında uzun koyu renkli bir çizgi gibi görünür. Memelilerdeki gibi izlevsel bir bağırsak değildir.
  Kalp - Görüntü net olmasa da, kalp ve diğer iç organların bu alanda bulunur. Karides kalp memelilerin çok farklıdır. 4 açık kapakçık iki arter bulunur. Damar şeklinde pompalanır.
   

Sayfayı Paylaş