1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

'Karides Evi'm

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde turqer tarafından 11 Ocak 2009 başlatılmıştır.

1. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Fotoğraflara devam...

Akvaryumun sol yandan görünüşü..

Yumurta taşıyan dişiler..

Yavrulardan..

Saygılar.

2. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Turker,bir ara konuşmuştuk hani,rizom mu yosun mu diye.Şu anda yaptığım araştırmalara göre onların rizom olduğuna karar vermiş bulunmaktayım.Korkulacak birşey yok,bizim javalar yapışacak yer arıyor :D
    Yakında senden biraz karides almaya gelebilirim aklında olsun.

3. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    O zaman aradığı yeri buldu demektir :) Bende jawa arıyorum her yerde.. Karideslerin artık otomatiğe bağlamış anlaşılan Türkercim :) Gözün aydın diyim.. Resimler gene çok güzel eline sağlık :)

4. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Cem Hocam, nerede java moss görsem karman çorman dağınık bir şekilde büyüyor. Ama bendekiler öyle değil fotoğraflardan da anlaşılabildiği üzere :bilmem:
    Yavrular büyüdü biraz hocam. Biraz daha büyüsünler, belki problem olur onlar için su değiştirmek. Sonra seve seve veririm elbette :)

Volkan Abi, jawayı budamak istiyorum ancak akvaryum bu aralar sıkıntılı o yüzden olmuyor. Zaten nasıl budayacağım bunu hayal edemiyorum hala. Budanan moss ne kadar kalıcı olacak bilemiyorum. İşe yarayacak bir şey çıkarsa aramazsın artık abi :) Yorumun için teşekkürler.

5. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Türker sana kötü bir haberim var.Üzülerek söylüyorum ki senin yosun Java Moss değil.Yakın bir akrabası.Adını öğrenince yazacağım hemen :(

6. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Kütüğe tutturulanlardan değil mi Cem ? Acelesi yok zaten Türker'cim ama aklında olsun ;) Şimdi işteyim eve gidince jawa moss budamasına ait bir resim olacak bende onu eklerim..

7. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Cevabı buldum:string moss ya da giant moss...

Giant moss:

String moss:

Volkan hocam,mossların genelde hepsi kütüğe veya kayaya tutunur zaten...

Budamada önemli olan dalları çıkış yerlerinden koparmaktır.Aksi halde geride kalan ve ucu kopmuş bölüm sapına kadar çürür.

8. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Bence java moss Cem hocam. Neden diyecek olursan, aldığımda böyle değildi. Bir kısmını hafif bitkili 70 lt lik akvaryumumda ki mangrow köküne bağlamıştım. Orada fazla ışık almıyor, günde 2-3 saat civarı açık kalıyor aydınlatma. Sadece belli bir süre gün ışığı görüyor.

Bu da o akvaryumda ki hali...

Fotoğraftakiler, sende ki jawaya benzemiyor mu hocam?

9. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Java Moss:
    Dikkat edersen sendekiler ışık almasa bile uzun dallar vermişler.Halbuki Java moss'un dalları daha kısa ve sürgün sayısı daha fazla.
    Yakından göremediğim için yanılma payım var tabiki ama şöyle sorayım;senin akvaryum kaç derecede sabit?
    Bir de java'nın o şekilde ışığa yönelmesi normal bir durum değil,bu da farklı bir tür olduğunu gösteriyor.Java genelde ışıktan kaçma eğilimi gösteriyor çünkü.Yani yukarı doğru değil,aşağı doğru uzaması ve daha sık sürgün vermesi gerekiyordu...

Bu arada neden üzülerek söylüyorum ki,sendeki daha güzel bence.

10. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Evet hocam, java moss çok sayıda yan dal, sürgün veriyormuş..Giant Moss mu demeliyim bundan sonra :cicek:
    Akvaryumlarım 26 derecede sabit hocam.

Karides akvaryumumda ki mosslar ile yukarıda fotoğrafını verdiğim 70 lt lik akvaryumda ki mossların aynı olduğunu söyleyeyim bir kez daha. Bir kısmını oraya bir kısmını buraya böldüm.
    Karides akvaryumumdakiler 10-12 saat ışık alıyorlar, litre başına 1-1,2 watt olacak şekilde. 70 lt lik akvaryumdakiler ise 0,5-0,6 watt/lt oranında ışık görüyor ve süreside kısa..

11. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Sana önerim,sakın ama sakın akvaryum sıcaklığın 28'in üstüne çıkmasın.30 derecenin üstüne çıkabilen sadece java moss(ben 35'e kadar çıkardım).Diğerleri ne yazık ki o sıcaklıklarda ölüyor.Işığa bu şekilde yöneldiklerine göre ihtiaçları da çok olacaktır.Sıvı gübre kullanmanı tavsiye ederim,taban gübresinin hiçbir faydası dokunmayacaktır.CO2 kaynağın da az.Arada CO2 verme şansın olursa kaçırma,sürekli vermen gerekmiyor.Olayı tatlıya bağladık değil mi pala:

12. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Öneriler için çok teşekkürler hocam. Kurulumun ilk zamanlarında sadece sıvı gübre kullanıyordum azar azar ancak son zamanlarda onu kestim. Böyle daha mı iyi oldu diye düşünüyorum bazen..
    Mayalı sistem CO2 im var hocam. Arada bir onuda bağlıyorum iç filtreye.

13. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Selamlar.Gerçektende kırmızı ile koyu yeşilin bu kadar güzel görüntü verebileceği nadir akvaryumlardan birtanesi .Tebrikler em34:

14. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Teoman Hocam, bu güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim :cicek:

Karideslerin karınlarında ki yumurtalar yavaş yavaş azalmaya başladı. Artık bir kaç ay sonra nüfus patlaması yüzünden 70 lt lik akvaryumda karides imparatorluğunu kurarız :D

15. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Uzuun bir aradan sonra herkese merhabalar :cicek:

70 litrelik karides imparatorluğu yalan oldu, çünkü 70 litre 'Melekler Diyarı' oldu :) Karides Evi'mizle yola devam ediyoruz...

Gelelim fotoğraflara...Belki çok fotoğraf oldu ama akvaryumumun her köşesini sizlere tanıtmak istiyorum...Ve herkesi akvaryumunu fotoğraflamaya, fotoğraflarını paylaşmaya davet ediyorum :cicek: Tabi ki işten güçten zaman buldukça :hasta:

Genel, son hali Oldukça bakımsız görünüyor olsa gerek :hasta:

Dişi Kiraz Karides

Yumurtalar, karidesin yumurtalığında,

Yumurtalıkta ki yumurtalar karidesmizin karnına iniyor. Ve dişi karides yumurtaları özenle taşımaya başlıyor...

Yavrular

Sol yandan

Israrla karede yer almak isteyen yavru lepistes ve yavru kiraz...

Saygılar.

16. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Türker yine bomba resimler yine çok hoş kareler ne diyeyim daha :)

17. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Türker'cim resimler harika :helalolsun: :helalolsun: Şanslı karidesler valla bu kadar güzel fotoğraflanıyorlar ve gösteriliyorlar.. Karideslerin hali vakti yerinde maşallah renkler cıvıl cıvıl naz: naz: moss'lara diyecek bişey bulamıyorum.. Tüm resimler birbirinden güzel ama şuna bayıldım :D

Tekrar ellerine sağlık , gelişmelerden gene böyle ara ara haberdar edersen sevinirim.. Gözümüz gönlümüz açılıyor ;)

18. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Oooo çok güzel. Maşallah diyorum başka bişey demiyorum Türker tebrik ederim.

Sevgilerimle Dostum...

19. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Emrah Abi, Volkan Abi ve Hüseyin...Çok teşekkür ederim değerli yorumlarınız için.
    Böyle tuhaf fotoğraflar sık sık giriyor arşive :heyo: Bu arada mosslar neredeyse tekrar budanacak hal aldı Volkan abi :D

20. taygun

taygun Guest

Türker,

Merhaba. Gerçekten çok özendirici bir nano olmuş.

Sen biliyorsun ama arkadaşlar da bilgilensin diye buradan da yazayım. Senin tankına özendiğim ve bu karides böcüklerini çok sevidğim için ben de bir karides tankı kuruyorum

Ölçüler 60*35*35 bakalım seninki kadar güzel olacak mı? İsak'dan bir arkadaştan da moss aldım. Yukarıda volkan ile yazışmalarına göre java moss mu yoksa giant moss mu bilemiyorum. Henüz incelemedim ve kütüğe bağlamadım. Elimde yeterince yani az miktarda da pelia moss var.

Sana sormak istediğim bir husus var. Bu sevimli böcükler bitki olarak hep mossların üzerinde. Pelia moss'a gitmiyorlar mı? Soryu aslında şu şekilde de sorabilridm. Java Moss üzerinde yem mi var da karidesler hep onun üzerindeler, ya da korunma içgüdüsü mü etken oluyor.

Tşk.

Sayfayı Paylaş