1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Karides sendromu

Başlığı 'Karides ve Salyangoz Forumu' kategorisinde ogiler tarafından 4 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

1. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Arkadaşlar karideslerim akvaryumun köşesine toplanıp üst üste duruyorlar ışık açıkken ölmüyorlar ama ışıklar kapandığı zaman hepsini ölü buluyorum bende 2 gün ışıkları açık tuttum ve karidesler ölmüyor suda inanılmaz derecede dışkı var ama bu akvaryuma karidesleri 3 gün önce ekledim eski akvaryumumdada aynı davranışı yapıyorlardı su çok pis kokuyordu.Suyu değitiriyordum ama bu davranış devam ediyor.3 gündür su değiştirip filtremi on dakikada bir temizledim iyi durumları ama anlamadığım 1 sene hiç su değişimi yapmadığım bol bitkili tankımda binlercesi sorunsuz yaşadı şimdi ne oluyor anlamıyorum.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Karidesler suyu oldukça kirletir. Eğer akvaryumdan koku aldıysan pislik birikmesi ps değerini iyice düşürür ve bir de buna amonyak ve nitrit oluşumu eklenmiş olabilir. Bu maddeler zehirli maddelerdir az mikatarı bile canlıların türüne göre çok büyük hasar verebilir. Dip çekimiyle su değişimine devam et bence.

3. muratozturk

muratozturk

İsim:
    murat öztürk
    oğuz geçmiş olsun bende az önce bi arı karidesimi mevlevi dervişi gibi döne döne gezerken buldum seninkilerden bulaşıyomudur nedir

4. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Tamam Temel abi pislikleri epey gitti ama karideslerin yüzde 70 i yolcu oldu.:(

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Malesef ilgiyi kesersen bir süre sonra aşırı birikim hiç ummadığın anda üzücü oluyor işte. Sonuç olarak düşük hacimli akvaryumlar bunlar, dikkati ve temizliği daha fazla olmalı.

ogiler bunu beğendi.
  6. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Temel Abi haklısın en çok caridina serretalarıma üzüldüm pahalılarda tekrar alacak param yok:(Kiraz karides eklliyorum ama sorun çözüldü gibigünlük su değişimlerine devam ediyorum.Hiç erkek karides kalmamış kadınlar hamamına dönmüş.:D

7. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Hemen yüzde 40 civarı su değişimi yapmazsanız sabaha 10 civarı karidesi ölü bulursunuz.Bu arada bu videodaki karideslerdi beni üzen pahalılardı yumurta aldı ama yumurtalar gözümün önünde yere döküldü.:( [video=dailymotion;xduyqn]http://www.dailymotion.com/video/xduyqn_caridina-serreta_animals#from=embed?start=13[/video]

8. muratozturk

muratozturk

İsim:
    murat öztürk
    Kristal kiraz dediklerin mi bu oğuz çok güzelmiş ?

9. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Evet öldüler.:(

10. taygun

taygun Guest

Karidesler ne yazık ki suyu tahmin ettiğinizden çok fazla kirleten canlılardır. Gözlemlerime dayanarak bunun sebebinin devamlı yemelerine bağlıyorum. Mütemadiyen yedikleri için de suyu çok kirletmeler gayet doğal.

Bunun önüne geçmek için yemlemenizi ciddi şekilde azaltmanızı ve dip çekimlerinizi de düzenli olarak ve kesinlikle kumun içini süpürerek yapmanızı tavsiye ederim. Aksi halde kum içindeki tortular suyu kirletmeye devam edecektir.

Syg.

11. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Yem vermiyorum onlara yosunları mosunları yesinler su değişimine devam ediyorum 1 günde ön kısımdaki kumun üstü dışkı kaplanmıştı ne biçim hayvanlar.

12. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Arkadaşlar karideslerimde aynı belirtiler devam ediyor zombiye dönüp ölüyorlar.(Henüz ölüm yok ama zombi oldular.)Öyle otlarda oturup hiç birşey yapmıyor bazı karidesler yani çok az sayıda zombiler ama hergün yüzde 10 yüzde 30 gibi miktarlarda su değiştirmeme rağmen filtrenin elyafı 10 dakikada simsiyah oluyor.Günlük su değişimleriyle sorun çıkmıyor ama anlamadığım eski karideslerimde bu sorun olmazdı hiç.2 hafta yokum çok endişeliyim karideslerin hepsini kaybedebilirim bu sürede.2. bir filtre daha mı alsam acaba.

13. taygun

taygun Guest

Oğuz Bey,

Merhaba. Zombi demekle neyi kastediyorsunuz? Kıvrılıp bükülüyorlar mı? Yamuluyorlar mı?

Kumuzun renkli mi kum ya da başka bir aksesuardan suya kimyasallar karışıyor olabilir. Zira filtre elyafı sizin dediğiniz gibi 10 dakikada siyaha dönüyorsa aklıma suya salınan kimyasallar geliyor. Elyafın bu derece renk değiştirmesinin sebebi dışkı olacağını sanmıyorum.

Syg.

14. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Kum renkli değil siyah hagen dedikleri sanırım.Zombi derken bildiğimiz zombi gibi donuk hareketler yapıyorlar garip bir bakışları oluyor uzun süre sabit durup karideslerin yaptığı yemek toplama hareketini yapmıyorlar karideslerimin yüzde 99 normal ama 2-3 tanesi bu duruma giriyor ve ölüyor.

15. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Akvaryum yeni kurulduysa kum salınım yapıyor olabilir. Sen tümden temizle akvaryumu bence...

16. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Olacak çıldırdın mı?:D

17. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Ne olacak? :D Anlamadım?

18. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Nasıl olacak?

19. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Kısa bir temizlik yap diyorum. Canlıları koy bi yere (leğen vs) kumunu falan temizle tuzla falan. Sonra iyice durula. Suyunu koy, su düzenleyicileri vs. koy bitkileri yerleştir en az bir gün bekle biyolojik düzen oluşsun sal hayvanları.

20. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    :DO kadar kolay olsa.

Sayfayı Paylaş