1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Karidesler Kabuk Değiştirememe ve Ölüm

Başlığı 'Mantis-Pod Karidesler Genel Forumu' kategorisinde muradtekin tarafından 13 Mayıs 2016 başlatılmıştır.

1. muradtekin

muradtekin

Yer:
    Gaziantep
    İsim:
    Murat Tekin
    Su değerlerim normal fakat iki tane karides vardı üzerleri alg kaplandı kabuk değiştiremedikleri için öldüler tankta hiç balık yok sorun nedir? Ne olabilir? zaten hiç karides kalmadı sorunu aramaya gerek yok sanırım :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

2. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    İyot olabilir.

3. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    pH durumu nedir?

4. muradtekin

muradtekin

Yer:
    Gaziantep
    İsim:
    Murat Tekin
    Mahir abi 3 yıldır hobici olduk bu iyot nedir bulamadım ben
    ph ölçecek alet yok abi ama kötü olduğunu düşünmüyorum.

5. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Iyota cok takilma sadece biryerlerde kabuklularin gelisimine katkisi oldugunu okumustum. Karides yosunlanmasi ise ilginc bir vaka, bir arkadasimda da olmustu.

Tapatalking...

6. muradtekin

muradtekin

Yer:
    Gaziantep
    İsim:
    Murat Tekin
    Mahir abi, bu tankta iki kere kabuk değiştirdi bu karides daha önce de yosun kaplıyordu ama değiştiriyordu, fire karides vardı o da bir kere değiştirebildi. Su da bir şey var ama, ca mg kh tamam başka neye ihtiyaç duyarlar ki dediğin gibi yosun kaplamaları da ayrı bir konu :( ölen öldü tankta şuan karides kalmadı ama yine de böyle bilgiler birilerine lazım olur.

Ontheway bunu beğendi.
  7. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    En son ne zaman % kaç su değiştirmiştin Murat?

8. muradtekin

muradtekin

Yer:
    Gaziantep
    İsim:
    Murat Tekin
    Alper abi, galiba sorun burada su değişimini ayda bir %17 yapmaya başlamıştım. (en son 23 gün önce) Şunu düşünüyorum oturtmaya çalıştığımız suyun (bakteri, fosfat vb.) geri bozulduğunu düşünüyorum su değişimi yapınca fakat eksilen eser elementlere de çare yoktu kabuk değiştirememe ve ölümler eser element eksikliği yüzünden olabilir hele ki devamlı çalıştırdığım fosfat reaktörü ki yanlış düşünmüyorsam demir i bitirdi. (yeşil sps renklerinde ki açılmalara bakarak böyle düşünüyorum.)

9. Burcu

Burcu

Yer:
    İstanbul Anadolu
    Su değerlerinde başka bir terslik var ise bilemiyorum fakat, besinsizlikten olabilir mi? Bendeki karidesler, yere düşen yemler harici haftada bir karides yiyor. (Yam yam karidesler :) ) ayda bir belki biraz daha uzun sürede kabuk değiştiriyorlar. Bir de o kabuğun değişebilmesi için kalsiyum tabi ki önemli.

muradtekin bunu beğendi.
  10. muradtekin

muradtekin

Yer:
    Gaziantep
    İsim:
    Murat Tekin
    Kalsiyum tamam Burcu hanım yem de nls macro feeder atıyordum kendisi için yiyordu. iş sadece kalsiyumla bitmiyor bence

11. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Benim araştırmalarımda bu cinslerin ömrünün kısa olduğu yönünde, resimden gördüğüm kadarı ile yaşlı olduğu belli o yüzden bu türlerden alırken yavru almayı tercih etmeli...

Ontheway bunu beğendi.
  12. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    20 gün önce yüzde 20 lik su değişimi bir terslik yaratmaz bence. Faydalı bile olacaktır. Bendeki karidesler su değişimlerinden sonra kabuk değiştiriyorlardı. Sonuncusu geçenlerde öldü, kabuk değiştirme sürecinin ortasındaydı. Ben de yakın zamanda Rowaphos başlamıştım bir torba da sump içinde. Acaba onunla ilgili midir diye düşünmeye başladım şimdi.

13. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Evet diğer faktör de ecel. Bu son ölen deniz akvaryumu na ilk başladığımda aldigim canlı, 3 yaşında veya fazlaydı.

Murat tuz ne marka? Yüksek mg de bu omurgasızları etkiliyor biliyorsun.

mekatronik bunu beğendi.
  14. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Ömürlerinin ne kadar olduğunu bilmiyorum fakat bilgi olması açısından söyleyeyim, hala bakmakta olduğum 2 Cleaner Shrimp ve 1 Fire Shrimp, 2 sene 5 aydır benimle birlikteler. Yine aynı şekilde karides türlerinin geneli amonyak zehirlenmelerine karşı çok dayanıklılar. Konyla ilgili değil fakat aklınızın bir köşesinde bulunsun.

15. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Özellikle Mg testleri kısa sürede bozulabiliyor, buna dikkat etmek ve ara ara bir arkadaştan alınacak ödünç test ile sağlama yapmak iyi olacaktır. İki defa benim başıma geldi, yine çevremde de bozuk test olayına çok şahit oldum.

16. muradtekin

muradtekin

Yer:
    Gaziantep
    İsim:
    Murat Tekin
    Tuz reef crystal abi

MG salifert test kullanıyorum Erdoğan abi, son ölçtüğüm de 1265 civarı idi.
    Alparslan resimde büyük çıkmış fakat bu daha küçüktü bundan önce fire karides baya bir olgun yaşlıydı.

17. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Evet abi bunların ne yazık ki ömürleri 2-3 sene üç seneyi bitirip dörde girenini şimdiye kadar göremedim...

Ontheway bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş