1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kasakawale Yavrularından Bazıları Yem Yemiyor

Başlığı 'Tanganyika Balıkları Forum' kategorisinde yeşilpınar-caner tarafından 29 Ekim 2011 başlatılmıştır.

 1. yeşilpınar-caner

  yeşilpınar-caner

  Mesajlar:
  17
  İsim:
  caner
  Arkadaşlar merhabalar,

  Geçen hafta satın aldığım Kasakawale yavrularından 2 tanesinin hiç yem yemediğini gözlemliyorum. O ikisi diğerlerine göre biraz da ufak kalmış. Sebebi ne olabilir?
   
 2. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cevap: Kasakawale Yavrularından Bazıları Yem Yemiyor

  Selamlar,

  Kaç yavru var akvaryumda? Koloni içinde baskın olamayan bireyler gelişimde de geri kalır doğal karşılamak gerekir. Çünkü Tropheus hiyerarşi balığıdır ve zayıf bireyler koloniden dışlanır bir süre sonra. Henüz yavru boylardayken ya önlem alarak geliip diğerlerini yakalamaları için ayrı bir yerde beslenmeliler. Artık koloni genelinde geri kaldıklarından hep kalacaklardır ve sonrası dışlanma olacaktır.

  Hiç yem almamak farklı boyut bir boyut tabii aynı zamanda. Bu bir hastalık olabilir. Yem çeşidini artırmak ve yavrulara yemleri ıslatarak vermek iyi olur. Sağlıklı yavruların olduğu akvaryumda 2 yavruya müdehale adına ilaç vb kullanmak da doğru olmaz.
   
 3. yeşilpınar-caner

  yeşilpınar-caner

  Mesajlar:
  17
  İsim:
  caner
  Cevap: Kasakawale Yavrularından Bazıları Yem Yemiyor

  Temel abi 8 adet yavru var, bir tanesi bi köşede duruyo sürekli yem yemiyo.Ayrıca hava motoru ve dış filitre çalışırken bütün balıklar saklanıyor. Alışırlar mı sizce? kapattığım zaman bi kaç dakika sonra çıkıyolar taşların arasından.
   
 4. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cevap: Kasakawale Yavrularından Bazıları Yem Yemiyor

  Eğer sadece çıkan kabarcıklardan ürkme ise zamanla elbette düzelecektir. Yine de hatırlatma olarak suyu kontrol kalemiyle elektirik kaçağı var mı diye kontrol etsen iyi olur. Önlem olarak, bir ihtimal söz ettiğin ekipmanlar böyle bir kaçak yapıyor olabilir.

  Ayrıca dış filtreni ve hava motorunu kapatıp açmayı bırakırsan iyi olur. Dış filtre bir anda uzun süreli beklemelerde amonyak yükler, hava motru oksijen vermez bir yana Ph değerin sürekli sallanır. Bunlar Tropheus için büyük hatalar olur.

  Kenarda tek duran yavru balığı ayırmadan detavi denemesi yapman zor.
   
 5. The_ReligiouS

  The_ReligiouS

  Mesajlar:
  1.179
  İsim:
  Bekir YÜCEL
  Cevap: Kasakawale Yavrularından Bazıları Yem Yemiyor

  Öncelikle Temel abi genel olarak bahsetmiş. Tropheusta gözlem çok önemli yem yemeyen balıkları iyi gözlemlemeniz lazım (bu biraz uzun soluklu olabilir :). ) dışkılarına iyi bakın beyaz ve ince ise sıkıntı var demektir ve diğer balıkların da tehdit altında olduğunu gösterir. Ayrıca balıklarda hafif şişme olabilir bu da bir belirtidir.

  Bence çok geçmeden o 2 balığı karantina tankı gibi bir yere alın. Yavruların kabullenmeme gibi bir sıkıntısı olmaz aralarına geri alırlar. Ayrıca diğer balıklarında gözlemi devam etmeli zira bloat başlangıcı ise dağılma olasılığı var.

  Geçmiş olsun diyelim. Tavsiye olarakta benim balıklarıma her yolu denedikten sonra kullandığım ve kesin çözüm aldığım ilaç olan bactopur direct tableti öneriyorum.
   

Sayfayı Paylaş