1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Katil bettam...

Başlığı 'Labirentli Balık Türleri Forum' kategorisinde ozcan13 tarafından 21 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Sa arkadaşlar
    Yine bir olay yine ben yine benim bettam...
    Bir yakın arkadaşımda lepistes vardı.Sana getiriyim bir tane erkek dedi bende tamam dedim.Bugün getirdi.Bi kaba koydum akvaryumun içine soktum betta ilgilencekmi diye.Biraz baktı felan uğraşmadı.Bende bişey yapmaz diye akvaryuma salıverdim.Betta düştü bunun peşine ikiside bir anda durdula betta durdu durdu birden bi hamle yaptı lepistesin tam kuyruğundan.Tabi ben hemen kolumu soktum bettaya dokundum ama nafile bırakmıyor.Balığı yedi yiyecek.Sonra lepistes kaçtı ama kuyruk tabi koptu betta yedi.Tam çıkarırken yeniden tutu bu sefer lepistesin ağzından.Sonra zor bela çıkardık.Ama lepistes mefta. em32.gif Benim betta ise akvaryumun heryerine bakıyor lepistesi arıyor. dön:gif
    Öğrendiğime göre elma salyangozlarının en büyük düşmanlarından biri bettaymış.Elma salyangozunuda çıkardım.Kare küçük camdan bişey buldum onun içine koydum.Yakın zamanda bettayı ya akvaryumcuya yada arkadaşa vercem. toka:gif saygılar:gif

2. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Katil bettam...

Huyu suyu belli olan ve içlerinde nadiren uslu olan bettaları katil betta diye adlandırmak bence çok yanlış.. Burda katil betta değil Özcan bey.. Lepistesi ölüme yollayan siz olmuşsunuz. Betta o akvaryuma konduğundan beri orda yanlızdı ve artık orası ondan sorulur.Doğası gerektirdiği gibi davranıyor en nihayetinde.Ondan sonra gelecek her canlıya saldıracaktır ona şüpheniz olmasın.. Lakinde öyle oluyor.. Umarım artık balık almadan önce balık hakkında bilgi alma yolunu seçersiniz.

Saygılar

3. taygun

taygun Guest

Katil bettam...

Ah Özcan hocam ah,

Ben sana kibarca gönder o balığı demedim mi? O varken başka balığı aynı akvaryuma sokamayacağın anlaşıldı. Aslında bettaların ben böyle huysuz olduklarını ilk defa gördüm. Ya da gözümden kaçtı.

Betta meydanı boş buldğu için böyle davranıyor oalbilir mi? Yani kendisinden dişli bir balıkla aynı ortamı payalaşsa uysallaşmaz mı?

Aslında akvaryumunda öyle çok çok küçük bir şey değildi değil mi? Hani balıklarca paylaşılacak alan çok.

4. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Katil bettam...

Tamer abi ben çocukken bu balıktan beslerdim , yumurta bile aldım ama çok müdahale ettiğim için yuvalarını dağıtmıştım.. Abicim bunların dişileride saldırgan erkekleride uslanma gibi bir durumları kesinlikle yok.. He nasıl olur atarsın bir gurami'yi içlerine erkeği cımcızlak bırakırlar.. Benim betta bile koca velifera'ya göz açtırmıyordu.. Dişim erkeğinden daha vahşiydi.. Vatozların gözünü patlatıyordu.. O zamanlar haliyle internette yok tüm bilgiyi ansiklopedilerden araştırmıştımda bulmuştum..Karma akvaryumlardada besleyen var ama işte nadiren uslu olanlar çıkıyor ama istisnalar kaideyi bozmaz abi.. Yemini alan balığı bile kovalıyorlardı.. Bu hayvanın karakteristik özelliği bu abicim.. O balığı o tankta başka balığa ezdireceksen hiç alma daha iyi Tamer abi burda:gif Betta isminide oldum olası uyuzumdur yani.. Siyam balığı diye öğrendik bildik , filmini izledik ama gelin görün ki video kaseti çeşidi gibi ismi var. mız mız:gif

5. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Katil bettam...

Ne biliyim internette yaşar diye okudum bişey yapmaz dediler.Bende bırakıverdim böyle oldu.Bettamı bırakmak istemiyom ama canlıdoğuran tankı istiyorum. :(

6. Aguila Negra

Aguila Negra

İsim:
    Serdar MUMCU
    Sadece Betta nın yaşayacağı küçük bir akvaryum yapın Özcan bey,
    Pirinç tarlasında kendinden başka hiçbir canlı görmüyor ki zavallı doğal ortamında,taa dünyanın öbür ucundan güzel renkli bir yabancı gelmiş tadına bakmasınmı yani? :)

7. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Katil bettam...

Salyangoza da eziyet çektiriyor.Bu böyle olmıcak. olma:gif Bettayı bu hafta birine vermem gerekiyor dön:gif

8. taygun

taygun Guest

Katil bettam...

Yok öyle şey Volkan'cığım. Ben sadece onu espri olsun diye söylemiştim. :F Öyle şey olur mu. Şimdiki durumda diğer balıklar mutsuz, betta mutlu. Al yanına bettadan daha dişli bir balık. Ee, bu sefer diğer balık mutlu, betta mutsuz. Çözüm mü bu? haha: Sözlerim yanlış anlaşılmış sevgili vatandaşlarım. :cicek:

9. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Katil bettam...

Dişisini alsın 2'side mutlu olsun abi , bence daha kestirme bir çözüm olur.. ;)

10. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Katil bettam...

Boluda dişi betta bulmak çölde dolu yağması gibi bişey hehe.gif

11. baysamin

baysamin

Yer:
    Kocaeli
    İsim:
    mert tankutay
    Katil bettam...

Benimde 50 litrelik akvaryumumda canlı doğuranlarım var(1e-3d b.moli 1e-3d lepistes).

20 litrelik bir tanktada betam vardı 20 litrelik akvaryumun dibinde ufak bir çatlak oldu altın cam kestirip yapıştıracaktım tamir edene kadar canlı doğuranların yanına koydum betayıda bişey fark ettim daha aktif bir hale geldi tek başınayken kendi halinde hareketsiz olarak dururdu ama şimdi çok daha harekeli bir hal aldı.

Canlı doğuranlarıma kurutulmuş kankurdu veririm onuda elimle yedirirdim artık betada alıştı elden yem yer oldu.

http://www.resimkoy.net/resim.php?resimid=gau085odev.JPG"][​IMG][/URL]

o bunu hep yapıyor.

12. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Katil bettam...

Valla Özcan abi, hep senin başına geliyor bu tip olaylar. Bencede ver o bettayı, gerçi benim betta'nın yanına neon lepistes filan koydum hiç birşey yapmadı. Senin betta'da sorun var galiba. :)

13. Kubilay*

Kubilay*

Yer:
    Bahçeşehir / İST
    İsim:
    Kubilay Atik
    Katil bettam...

Özcan abininki uzun zamandır tek olduğu için büyük ihtimalle öyledirr.Hırçınn,hırçınn öldürür valla :D

14. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Katil bettam...

Özcan abi nedense senin bu bettana ısınamamıştım zaten. Ki iyikide ısınamadım. Baksana.

Hayatım boyunca betta beslemedim ve beslemediğim için de pişman değilim. Sen onu yolla abi yolla.

15. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Katil bettam...

Ben akvaryumcuya gittiğimde en sona bu kalmış.Bende alıverdim.Almaz olaydım.Ama almasaydım şuan akvaryumum olmazdı ;) Ama bence bettalar diğer balıklara göre daha akıllı burda:gif

16. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Katil bettam...

Zannetmiyorum abicim. :) Sana öyle geliyor olabilir. Çok akıllı olduğu için mi acaba lepistesi gözlerinin önünde parçaladı ? Hayır. Doğasının gereğiydi bu. Ve o kendine göre doğal olanı yaptı...

17. yasemin elif

yasemin elif

İsim:
    yasemin elif
    Cevap: Katil bettam...

Bende katılıyorum. Bettalar gerçekten çok akıllı oluyorlar. Akıllı olanlarının %80'i de kavgacı.

Sayfayı Paylaş