1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Katil salyangoz ve meksika karidesi

Başlığı 'Karides ve Salyangoz Forumu' kategorisinde bycan tarafından 30 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. bycan

bycan

İsim:
    özcan özkan
    Eylül ayında Kocaeli'nden sn Barış ORAL kardeşimle takas ettiğim meksika karideslerini ,yersizlikten katil salyangoz üretimi yaptığım tanklarımın birine kattım.Bir hafta önce şbu tankta aşırı meksika karides yavrusu gördüm ayırmak için harekete geçtiğimde,son derece garip olayla karşılaştım butankın su sıcaklığı 18 derece 100 litre üstü ama içinbe hiç canlı anentome helenaya rastlamadım.maalesef bizim meksika karidesler anaç ve yavru katillerin canına okumuşlar.O tankın altındaki aynı ölçü ve içinde ısıtıcı olmayan tankımda ise 12-15 derece arasında su ısısı olantankımda katillerin dolaştıklarına şahit oldum.bizim katiller ava giderken avlanmışlar.iki tane üretim tankımda katil salyangozlar kiraz karidesimle yaşıyorlar vede dışkı yem döngüsünü gerçekleştiriyorlar.Aşağıda katil karideslerim(meksika karideslerim).İkinci resmim ise av olan katil salyangoz(anentome helena)lar

[​IMG][​IMG]

2. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin

Özcan Hocam çok değerli bir tecrübe edinmişsiniz. Ve şahsıma meksika karidesinide tanıtmış oldunuz.

Anladığım kadarıyla su sıcaklığı 12-15 derece olan akvaryumda meksika karidesi yoktu hocam? Bu durumda su sıcaklığından kaynaklanan bir ölüm değil, meksika karideslerinin salyangoz avcılığı özelliklerinin keşfedilmesi oluyor durum...Acaba adi salyangozlar içinde aynı hislere sahip midir meksika karidesleri..

Bilgiler ve fotoğraflar için teşekkürler hocam.

3. bycan

bycan

İsim:
    özcan özkan
    Türker kardeşim bu hafta Mersin'e gideceğim orada arkadaşlara bir bakayım,kullanılmamış 10 litre kadar aquaclay kumu varmı? bendekilerde salyangoz kabuğu var o yüzden takip edemem.Olmazsa 15 litre kadar sipariş vereceğim.Bu işin takipcisi olacağım.Hagen bitki kumunda rahat kumun içine giremedi meksika karidesleri ille aquaclay olması gerekiyor .Anentome helena dada durum aynı onada illaki aquaclay olması gerekiyor.anentome helenalar yakaladıkları istenmeyen salyangozları özellikle kumun içine çekip öyle emiyor.

4. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan

Bunlardan benim akvaryumcu getirtmiş o küçük salyangozlar için hepsini boşaltıyor burda:gif

5. bycan

bycan

İsim:
    özcan özkan
    Hangisini adaş salyangoz mu?getirmiş, yoksa /hyalella_azteca-meksika karidesinimi? eğer meksika karidesi dersen türkiyede sayılı kişilerde var daha akvaryumculara düşmedi.Adaş anentome helena-katil salyangoz var akvaryumcularda.Ama benim yaşadığım olay katil salyangozların,meksika karideslerine yem olması. .8.

6. Portnoy

Portnoy

Karidesleriniz hayırlı olsun :)

7. cetin35

cetin35

İsim:
    Omur Cetin

Teşekkur ederim Oguzhan bey insalla bakıp büyütcez bakaklım diskuslardan vakit kalırsa ..

bu arada ayrıca tropeusta bakmak " chimba red" istiyorum bakalım hayırlısı...

8. frkn94

frkn94

İsim:
    Furkan kaya

Hocam Aquaclay in Türkiye distribütörü Denizli de Benim kentimde Amazon.Levent abi yardımcı olur sana

9. bycan

bycan

İsim:
    özcan özkan
    Meksika karideslerim şimdide mavi-kırmızı ve kahverengi salyangozları hallettiler adamlar nerede pahalı salyangoz varsa icabıma bakıyor.Vallahi resim konusunda adım H.......elimden gelen budur. :F :D :basardim:

10. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Abi bence senin bu meksika karideslerinin ismi terminatör olarak değiştirilmeli.. Salyangoz mezarına çevirmişler tankı :D

11. T3kniker

T3kniker

İsim:
    Murat Demirel

Volkan Hocam aynen katılıyorum.Resmen katliam yapmışlar. :F Ama salyangozla mücadelede elimize bir koz daha geçti.

Sayfayı Paylaş