1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Katkı ve elementler

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde okan058 tarafından 21 Eylül 2009 başlatılmıştır.

 1. okan058

  okan058

  Mesajlar:
  853
  İsim:
  okan sakal
  Resif akvaryumlarının genel sıkıntısı element ve katkılardır bu ihtiyaçlarımızı genelde akvaryumculardan büyük meblalar ödeyerek karşılarız . Ben ph değerini haftalık ölçümler yaparak katkılar ekleyerek 8,3 değerlerinde sabitlemeye çalışırken sumpa mercan kırığı ekledik ve daha sonraki ölçimlerimde bu mercan kırığı ile 8.0 a sabitledik ve şu an katkı kullanmıyorum . Su değişimlerindeki kullandığımız tuz yine element olarak bir çok ihtiyacımızın büyük bölümünü karşılıyor . Mesela akvaryumda karbonat kullanımını duymuştum ama hiç denemedim eczanelerde satılan ve baya bir cüzzi miktarda olan bir malzeme . Sanırım bunun gibi bir çok muaddel vardıriyot eksikliğini tamamlayacak veya bir çok işe yarayacak bu başlık altında bunları paylaşmak isterim hobide tecrübesi olan arkadaşların eminim yardımları olacaktır ...
  Saygılarımla
   
 2. ogiler

  ogiler

  Mesajlar:
  535
  İsim:
  OĞUZ URALER
  Katkı ve elementler

  Bu katkıları eczanelerden vb haplar halinde bulabiliriz.Ama kullanım dozu ve yan yetkileri konusunu bilmiyoruz denemekte yarar var ama kimse akvaryumuna zarar vermekte istemez.
   
 3. okan058

  okan058

  Mesajlar:
  853
  İsim:
  okan sakal
  Oğuz tecrübe edilmiş muaddelleri sordum bende hem sadece ilaç değil bu bir yosun yada bir sebze yada doğadan herhangi bir element olabilir . Sarımsağın direnci arttırdığı gibi , Dere yosununun antibiyotik etkisi gösterdiği gibi , Mercan kırığının ph ve bir çok değerleri tamponladığı gibi anladınmı güzel kardeşim benim bahsettiğim konu budur .
   
 4. ogiler

  ogiler

  Mesajlar:
  535
  İsim:
  OĞUZ URALER
  Katkı ve elementler

  Anladım diğer katkılarda bulunabilir ben bunu demek istedim eczanelerden ama fiyatını bilemiyorum. çak:gif
   
 5. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Katkı ve elementler

  Okan güzel bir başlık açmışsın kutlarım. Konu üzerine yorum yapmadan önce ayırmak gerek. Eser elementlerin temini ve diğer faydalı olan gıda yolunun sağlık etkisi. Eğer bir deniz akvaryumu için eser element ihtiyacından söz edeceksek bu akvaryumun canlı yükü ortaya serilmelidir. Eğer akvaryumumuz yoğun şekilde soft ve sert mercan barındırmıyorsa eser element eklemeye kalkmak sorunlarla boğuşmak demektir. Her elementin önce test aletleriyle ölçülmesi ve ardından eklenmesi gerekir. Bu bir maliyet demektir ve yoğun canlı yükünde bu gündeme alınmalıdır. Bunun dışında yumuşak ve soft mercanlar kısıtlı element ihtiyacı ile bazı durumlarda ise sıfır element takviyesi ile çok sağlıklı bakılabilir. Bunca yılda eklediğim 3 element 1 denge tuzu olan reef buffer vardır. Bunları kullanma sebebim ise su değişimi yapmıyor olmamdır. Su değişimi yaptığım dönemlerde bunlarıda eklemiyordum. Seninde belirttiğin gibi su değişimlerinde ihtiyacı karşılıyoruz, redox değerini yükseltiyoruz ve ph değerini sabit tutabiliyoruz. Element takviyesi bu şartlarda gündeme alınmalıdır.

  Bunun dışındaki faydalı uygulamalar elbette var. Birçok yapılana ilk başlarda tepki ve karşı çıkışlar olsa da zaman içinde ak ve kara çıkıyor zaten ortaya.

  Gıda bunlardan biri. Bazı başlıklarda belirttiğimiz gıdaları zaten biliyorsunuz. Benim ısrarla üzerinde durduğum gıda tere otudur. Gerek içeriği gerekse renk üzerindeki etkisiyle altına imzamı attığım bir besindir.
   
 6. okan058

  okan058

  Mesajlar:
  853
  İsim:
  okan sakal
  Benim şu anda kullandığım besin olarak muz , ıspanak , nori , sarımsak ve bilmiyorum sizin oralarada ne derler ama biz burada narpuz diyoruz yeşil nane bunları veriyorum . Sarımsak gerçekten tarihi bir besin balıklar için sağlam bir gelişim ve direncini artırdığını biliyoruz . Tropeuslarıma can veren ve kurtaran ıspanağıda tuzlu suda kullanıyorum muz ise blue tangim deli oluyor muz için bana selam vermeyen kaçan balık muz rüşvetiyle aramızı sıkı tutuyor . Ve bu besinleri kullanırken kuru yem gibi nitrat oluşturmadığını düşünüyorum kimseye kuru yemi kesin demiyorum ama gelşimlerinde faydalı olacağını düşünüyorum . Ben günde bir kere kuru yem veriyorum ve akvaryumun ne zaman yanına gitsem ıspanak veriyorum ve öçimerimde nitratın 10 ppmi geçmediğini gördüm . Benim aklıma takılan şeker ve votkanın dışında doğal yollarla yapılabilecekler . Hani abi ben hep söylerim balıkların hastalanınca yada nitratın patlayınca kısıtlı zaman içinde derdine deva arama zamanında bilgilenki yumurta gelince nereye yumurtlayacağını bilesin ;)
   
 7. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Katkı ve elementler

  Asıl bir kahraman daha var. :) Bu kıyağımı unutmayın haşlanmış bezelye tanelerinin kabuğunu soyarak verin. Balıkların tüm boşaltım sistemi Calgon kullanmış gibi olsun. :) Portala özeldir ve noter tastiği alınmıştır. :)
   
 8. zipkinteam

  zipkinteam

  Mesajlar:
  465
  Yer:
  Bandırma
  İsim:
  hakkı önder
  Katkı ve elementler

  :F :F :F Hocam calgon lafina çok güldüm,ama bezelye harekatına en kısa zamanda başlıyacağım.
  Saygılar..
   

Sayfayı Paylaş