1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Katliam gibi balık avı Filipin'lerden

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde Erdal tarafından 1 Eylül 2014 başlatılmıştır.

1. Erdal

Erdal

Canlıların akvaryumda neden öldüklerini sorgulamayalım

2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Biz burada yaşatmak için elimizden geleni yaparız adamların balık avlama teknikleri de tam tersi

Erdal bunu beğendi.
  3. Erdal

Erdal

Biz bu kadar tüketici hobici olursak daha çok böyle videolara gebe olur bu hobi. Hobici olarak akvaryumda yaşatamayacağımız balıkları ne kadar güzel olursa olsun almamamız gerekiyor. Mandarileri zıpkınla avlıyorlar neden çünkü 1 - 2 aylık akvaryuma biz hobiciler koyuyoruz sonra açlıktan öldürüyoruz örnekler çoğaltılabilir.

veysel bunu beğendi.
  4. FRK34

FRK34

Yer:
    İSTANBUL-OKMEYDANI
    İsim:
    Faruk KURU
    Hayvanlar ne eziyetlerle geliyor.

5. Erdal

Erdal

Sorma araştırsak daha ne videolar var.

6. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Bunu herkes izlemeli ki canlılarının kıymetini bilsin. Mandarinlerin derisi/mukozası kalındır, dikkat ederseniz en kolay tamir olabilecek kuyruklarından zıpkınlıyorlar, siyanürle avlanmaktan daha iyi denebilir. Derinlerden çıkan balıkların hava keseleri iğne ile deliniyor. Bir çoğu zaten yolda ölüyor, siyanürle avlananlar zaten yarı ölü balık kabul ediliyor.

Son zamanlarda ihracat yapan ülkeler sürdürülebilir ve siyanürsüz avlanmaya destek veriyorlar, bu nispeten hobi adına gelecek için umut veriyor. Ancak bu sektörde de kaçak avcılık ile mücadele işi zorlaştırıyor.

Yakalanması en kolay balık kardinaller, anemon veya kestane üzerine kepçe geçirince hepsi koloni halinde yakalanabiliyor, bu nedenle ana vatanlarında nüfusları çok azalmış durumda. Ancak başka alanlarda yaşam mücadelesine devam ettikleri belirtiliyor. Bu seferde oralardaki endemik canlıların yaşamı istilacı kardinaller yüzünden zora giriyor.

Hobici olarak bize düşen görev belli...bilinçli olmak, araştırmak ve öncelikle canlılara saygı duymak, kültür üretimini desteklemek, siyanürlü avcılığa ve ithalatlara talep göstermemek, biraz daha fazla verip sertifikalı/sağlıklı yakalanmış balıklar talep etmek vs. vs...

Ak masa konusuna da yazıldı, hobici çıtayı/beklentiyi yükseltirse sektörün düzelme ihtimali de o kadar artacaktır.

Erdal, basma tulumba, FRK34 ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  7. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Paylaşım için teşekkürler. Daha kötülerini de izlemiştim :(
    Özellikle sadece siyanürle yakalanabilen balıkların listelerini oluşturuyordum ancak yarım kaldı, tam olmadı ve sonunda imha ettim.
    Hatırımda kalan canlılardan biri şuydu: http://www.liveaquaria.com/images/categories/product/p-75801-golden-angel.jpg
    Pek göremediğimiz bir canlı zira zor yakalanıyor ve yakalananların çoğu da bekleme tanklarında, yolda ya da yeni akvaryumlarındaki ilk günlerinde ölüyorlar.
    Ne var ki bir gün sağlıklı bir tanesini bulursam, tankıma eklerdim :/

Sayfayı Paylaş