1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kavga Etmek İstemiyorum

Başlığı 'Hayata Dair Her şey' kategorisinde yasemin elif tarafından 6 Şubat 2012 başlatılmıştır.

1. yasemin elif

yasemin elif

İsim:
    yasemin elif
    Kavgacı biri değilimdir, kavgadan kaçarım ama bazen sınıfındaki bazı adam sayılamayacak insan bile olmayan yaratıkların ağır sözleri, sürekli vurup "ne yapabilirsin ki sen bana" imasıyla bakış ve sözleri insanı çileden çıkartıyor. :motz:
    Sizin de olmuştur, kendimi nasıl savunabilirim bu ahmaklardan?? Ya da savunma yetersiz kaldığında ve olay büyüdüğünde, ne yapayım ki bir süre etkisiz kalsın ve ben de oradan uzaklaşayım?
    Haddini bildirmeyi çok isterim :smile19: ama gereği yok, sadece onlardan kendimi korumak ve bazen mecburi olarak etkili bir etkisiz hale getirici teknik üretmek istiyorum.
    :bilmem: Beni umarım anlıyosunuzdur. Bu kişiden ben çok çektim, 4 sene önce okulumuza geldi ve 3 senedir benimle uğraşıyor... :motz:
    Sınıfın kızları arasında orta derecede kendimi koruyabiliyorum. Ama erkeklere göre en güçsüz benim ve bu çok can sıkıcı... (Sınıfımı da sevmiyorum pek, bu yaşta hâlâ çocuk gibi erkekler, sevgili arayışında olgun gibi davranan kızlar... neredeyse hiçbiri kendisi gibi davranmıyor :( )
    Özetlersem: Bana sıkıştığım anda kendimi savunabilmem için ve başa çıkamadığımda kısa süreli etkisiz hale getiren teknikler, belki günlük yapmam gereken, kendimi güçlendirebileceğim egzersizler tavsiye edebilir misiniz?? :por::por::por:

2. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer
    Cevap: Kavga Etmek İstemiyorum

Şaşırdım...
    Üzüldüm...

Aşağıda muhtemelen sıkıcı bulacağınız tavsiyeleri sıralıyorum;
    Ailenizle paylaşın ve aileniz ne öneriyorsa onu yapın,
    Tek tavsiyem kavgadan uzak durmanız...
    Ergenlik problemli ve zor bir dönemdir...siz ve arkadaşlarınız tam ortasındasınız...
    Ben sizin yaşınızdayken (bu cümleyi bir gün sen de kuracaksın sakın kızma) beni arkadaşlarım dolaba kilitlemişlerdi, elbise askısına asmışlardı...
    Kavgadan ve beladan uzak durun... (eşekden büyük at, attan büyük deve var)
    Zorbalara nazik davranmayı deneyin (şaşıracaklardır), Zorbalara zorbaca davranırsanız zorba'dan farkınız kalmaz...
    Yakanızı zorbalardan kurtaramıyorsanız öğretmeninize ve velinize söyleyin...
    Spor yapın, Tiyatroya gidin, kitap okuyun (Fakir baykurt), Ümit yaşar oğuzcan şiirleri okuyun (tam döneminiz), Sonra tekrar spor yapın, Halk eğitim kurslarını araştırın (folklör, latin dansları)...
    Sigarayı denemeyin bile...

Hayat Deneysel, söylediklerimin bir faydası olmayacak muhtemelen... Yine de ailenizle çoğu şeyi paylaşmanızda fayda görüyorum... Sizi bu dönem anlamalarsa da sizin anlamadığınız bazı şeylerde yardımcı olabilirler...

3. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Öncelikle merhaba,
    İnsan maalesef kavga istemese de gelip buluveriyor bizleri....Ne kadar kaçmak istesekte olmuyor....Eğer devamlı yapmak istediğiniz bir spor olacaksa hem güç kullanmadan karşınızdakini bertaraf etmeyi hemde bir dinginlik ağlasın isterseniz aikido yu kesinlikle tavsiye ederim....Yaşınızda çok genç bu yaşta yapacağınız aikido yaşama bakışınızı değiştirecektir....esasında bir spor değil bir yaşam felsefesidir aikido....eğer isterim derseniz size gerekli hocalarımızlanda görüştürüp detaylı bilgi almanızı sağlarım....Biraz araştırmanızı da tavsiye ederim...saygılar

4. yasemin elif

yasemin elif

İsim:
    yasemin elif

Annemin haberi var olaydan, bir kaç kez konuştu öğretmenlerimle, müdürle.. Bir kaç gün Yasemincim arkadaşım deyip kısa sürede eski haline dönüyo. Aikidoyu hep öğrenmek istesem de anneme söylesem kesinlikle beni tekvando, aikido, karate vs. gibi yerlere yollamayacaktır, şansımı denemiştim, onun yerine yüzmeyi teklif etti, kayıt oldum, hocalar kas gelişimi kas gelişimi diye kolluklarımı çıkaramadan bitti, ama ben yüzebileceğime inanıyorum, teknik olarak. Zor durumda kalsam yüzerim, çok güzel konu dağıttım :(

Aslında kibar davranıp şaşırtmayı deneyecektim, evde kendi kendime onlarca kez söyleyerek uyuduğum olmuştu. Fakat sabah okulda o kadar kötü sözler işittim ki dayanamadım kafasına tahta silgisini attım, epey bi süre kendine gelemedi, yaptığım iyi değildi fakat biraz rahatladım. Bazen iyi oluyo böyle sinir boşalmaları...

Yarın çooookk aşırı derecede kibar davranıp gözlemliycem, buraya da yazıcam, önceden tedbir almam gerekecek, hiçç şaşırmayıp direk dalabilir bana, kendimi korumam gerek, Gürel abi seninki de çok kötüymüş ya :(

Ayrıca haklı olduğum halde alttan alıp kavgadan kaçmak, dediği laflara karşılık verememek de çok acı bir şey, bi gün şaka bıçağıyla üstüne ciddi ciddi yürüyüp kokutucam :D Çok eğlenceli olur, hatta tam saplayacakken biri gelip durdurursa şaka olduğu ortaya çıkmaz arkadaş bi daha yanıma yaklaşmaz tırsar benden, iyi olur...

Bu arada, sigarayı asla düşünmedim ama alkolden sonra insan aklına geleni değil önceden üzerinde çok durduğu şeyleri söylermiş, ben de alkol alıp kendimi çekmeyi isterdim, ama asla böyle bir şey yapmam. inş. büyük konuşmayayım da..

(En yakın zamanda bi şaka bıçağı alıp cebime koyar, bana zorbalık yapınca nazik davranır, baktım olmuyo bıçağı çıkarırım, (çok güzel rol yaparım :D ) üstüne ciddi ciddi yürür, arkadaşlarımın seslerinden etkilenmiş gibi yapıp bıçağı dışarı/çöpe atarım, sorun kökten çözülür!! bu fikri sevdim :D )

5. yasemin elif

yasemin elif

İsim:
    yasemin elif

bu beni epey etkiledi....

6. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Aikido,diğer söylediğiniz sporlar gibi bir vuruş sporu değildir...darbe yoktur...temel felsefesi karşınızdakinin size uyguladığı kuvveti ona karşı kullanmayı öğretir....ayrıca dediğim gibi bir yaşam felsefesidir....araştırma yapın dememin sebebi ailenizden izin isterken bu bilgileri kullanmanızı sağlamak istememdir....Saygılarımla

7. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer

BU FİKRİ SEVMEDİM

Bu kişi senin canını bayağı bir sıkıyor anlaşılan. Yatmadan önce düşündüğüne göre bayağı bir canını sıkıyor hatta gururunu incitmiş. Başka şeylere odaklanman gerekiyor bence. İnsanları değiştiremeyiz bunu ben hala anlayabilmiş değilim. Değiştirebileceğimiz tek insan kendimizdir. Bence sen hala o kişiyle çatışma içerisindesin ve üstünlük sağlamaya belkide haddini bildirmeye çalışıyorsun. Belki de arkadaşlarının içinde küçük düştüğünü düşünüyor ve aynı şeyi ona yapmak istiyorsun.

İnsanlar kavga görüntülerini çok severler. Fakat kavgaya karışan hiçbir kişi kavgaya karışmadan önceki haline geri dönemez. Bir biçimde kirlenir, üstü kirlenir, yüzü kirlenir, kalbi kirlenir... örneği çoğalt...
    Özetle dövüp bitirdiğim kavgalarımdan sonra yaşadığım pişmanlık daha fazladır...

Tahta silgisi olayını da okuduktan sonra acaba bu arkadaşının da senin gibi başkalarına "ya okulda bir kız var 3 senedir bana kafayı taktı sürekli kavga ediyoruz hatta bana tahta silgisini bile attı". Deyip demediğinden şüphe etmeye başladım.

ikinizin kavgası sınıfta bir şova dönüşmüşse eğer çok kötü.

Şaka bıçağı fikrini unut. Silah ve silaha benzer aletler ortamı daha da gerer kesinlikle satın bile alma. Düşün ya onda gerçek bir bıçak varsa? Gerçek bir bıçak ile senin ona saldırdığını düşünürse? (allahım gençlik ne hale gelmiş :D - Bir kız ve bir erkek babası olarak zor günler bizi bekliyor?). Aortu kesilen birisinin en geç 30 dk içerisinde tam teşekküllü bir hastaneye yetiştirlmesi gerekiyor (aldığım iş güvenlik eğitimlerinden hatırlıyorum)...

30 lu yaşlarda bile dayak yemiş biri olarak (trafik magandalarından) kavgadan ve gergin ortamlardan kaçınmanın en faydalı tercih olacağında israr ediyorum.

Ölü ama haklı olmak bir şey ifade etmez. Bu cümleyi istediğin gibi çoğalt Kolu kırık ama haklı, gözü şiş ama haklı, adam dövmüş ama haklı, adamı sakat bırakmış ama haklı...

Özetle silah yada yalancı silah fikrini unut... her dakka dayak yesen dahi unut...
    Yarın o arkadaşın sana ne derse desin kesinlikle tek kelime bile konuşma...
    Sadece şunu söyle "seninle konuşmuyorum ve seninle kavga etmek istemiyorum..."
    Dayak yedin diye seni küçük gören başka bir arkadaşın da varsa o arkadaşında gerçek anlamda bir dost değildir...
    Şiddete başvuranı küçük gören arkadaşları dost edin...

Eski filimlerdir ama cd sini belki bulabilirsin. Micheal J fox'un oynadığı Stephan Spielberg'in yönettiği "Back To The Future" serileri vardır mutlaka seyret.

Yada Bırak amerikan filmlerini Konyadasın Hz. Mevlananın Şehrindesin. Erenlerin şehrindesin. Elbet bulursun barışın yolunu... Anadoluda barıştan başka çaremiz yok...

Şiddet Sönümlenmez giderek artar tıpkı sevgi gibi. Bir hikaye vardır özetlersem baba büyük oğlunu döver büyük oğlu kız kardeşini kızkardeşi de oyuncak bebeğini tam o anda babadı kızın bebeğini kendisinin büyük oğlunu dövdüğü gibi dövdüğünü gözlemler... Eminimki o arkadışın o kadar şiddet uyguluyorsa evinde de şiddet görüyordur... bence bu konuyu araştırmalısın belkide dost olursunuz belkide onun bu satışmaları üstü örtülü yardım çığılıklarıdır...

Aşağıdaki yaşanmışlıkla başla... sonrasını devam ettir... Bence bir kız çocuğundan beklemediğim derecede şiddet eğilimlisin...

HAZRETİ ŞEMS'İN KAYBOLUŞU

"Yalanına kıyafetimi verdim gerçeğine canımı verirdim"

Şems'in Konya'ya gelişine herkez sevindi.Mevlânâ'da hasretin sıkıntılarından kurtuldu.Artık Şemsin şerefine ziyafetler verildi,sema meclisleri tertip edildi.Fakat huzurla,muhabbetle,dostluk içinde süren günler pek fazla sürmedi,dedikodular ve can sıkısı durumlar yeniden başladı.Şems, o dedikoducu topluluğun yine kinle dolduğunu,gönüllerinden sevginin uçup gittiğini,akıllarının nefislerine esir olduğunu anladı ve kendisini ortadan kaldırmaya çaşıltıklarını bildi,Sultan Veled'e dediki:Gördün ya azgınlıkta yine birleştiler.Doğru yolu göstermekte,bilginlikte eşi olmayan Mevlânâ'nın huzurundan beni ayırmak,uzaklaştırmak,sonra da sevinmek istiyorlar.Bu sefer öylesine gideceğim ki hiç kimse benim nerede olduğumu bilmeyecek.Aramaktan herkez acze düşecek,kimse benden bir nişan bile bulamayacak.Böylece bir çok yıllar geçecek de kimse benim izimi tozumu göremeyecek.''İşte Sultan Veled'e böyle yakınan Şems,1247-1248 tarihinde Konya'dan aniden gidip kayboldu.Şems'in kaybolmasından sonra Mevlânâ herkezden onun haberini soruyordu.kim onun hakkında aslı esası olamayan bir haber bile verse ve Şems'i falan yerde gördüm dese bir müjde için sarığını ve hırkasını vererek şükranelerde bulunuyordu.Bir gün bir adam,Şems'i Şam'da gördüm diye bir haber verdi.Mevlânâ buna tarif edilemeyecek şekilde sevindi ve o adama üstünde nesi varsa bağışladı.Dostlarından birisi,bu haber yalandır,o Şems'i görmemiştir dediğinde Mevlânâ şu cevabı vermiştir.''Evet onun verdiği bu yalan haber üzerine üzerimde ne varsa verdim.Eğer,doğru haber verseydi,canımı bile verirdim.''

8. yasemin elif

yasemin elif

İsim:
    yasemin elif

Bu kişi benimle ve en yakın dostumla uğraşıyo, insanın bir elinin parmaklarını geçmeyecek kadar dostu olur ya, benim de 3-4 dostum var, bizim sınıf tam nefretlik, dostlarımın biriyle Kuran kursunda biriyle facebookta tanıştım, facebook arkadaşım hakiki dostum oldu, aynı okulda farklı sınıftaydık. başka bir eski dostum yeni düşmanımla 7 senedir aynı sınıftayız, ergenliğin etkisiyle benimle sürekli uğraşan o kişiyle sevgili olmuşlar, daha sonra o dostumu benden soğuttu, eski dostum arkamdan o kadar çok konuşmuş ki şimdi düşmanım...
    Bu yaratık, canavar, zorba benim rüyalarıma giriyo, ondan öylesine nefret ediyorum ki rüyamda onu ninja ustası gibi dövüyorum, geceleri uyanıp bu gün artık öl gelme okula bile diyorum bazen. Yanında bıçak taşımıyodur, yumruklarına aşırı güveniyor, ben ondan pek dayak yemiş sayılmam ama bana küfür etti, dalga geçti, eski dostum ona söylediğim hakkımdaki bir şeyi o kişiye söylemiş, bütün gün benimle dalga geçti, onunla konuşmadıkça daha beter oluyo, saçlarımı çekiştiriyo, tepki vermeyince vuruyo, eğer kalkıp bişeyler söyleyip oturmazsam ya da bi tane patlatmazsam, kafasına bir şey fırlatmazsam devam ediyo. Bazen söylediği lafa uygun bir cevap bulup sakince söylüyorum, susuyo. Geçen sefer sınıf "oooww bak sana lafı yapıştırdı" gibisinden o arkadaşla dalga geçince olay büyüdü, çıkışa gel dedi,ciddiydi, arkadaşları tarafından sakinleştirildi ve gitti.
    Ondan intikam almayı, sınıfta rezil etmeyi, dalga geçmeyi elbet isterim, canıma tak etti..
    "ya okulda bir kız var 3 senedir bana kafayı taktı sürekli kavga ediyoruz hatta bana tahta silgisini bile attı" sanmıyorum, hep o başlatıyo, 1.. 2.. 3.. gittikçe daha sert davranmaya başlayınca kendime hakim olamıyorum...
    ondan hıncımı alma hevesimi yendim, sadece kendimi korumak istiyorum, mesela tam vuracakken elini yakalayıp başka bir yere yönlendirmek, benimle dalga geçtiğinde onu susturacak tek kelime, onun zayıf noktasını herkese söylemek istemiyorum, sadece o söylediğinde ben de onun duyabileceği şekilde söylerim, baktım devam ediyo ben de devam ederim.
    Bazen polis olan yengemin kardeşi bize geldiğinde silahını çaktırmadan alıp evlerine gidip onu vurasım geliyo, ya da belki biliyosunuzdur ASTRAL seyahat yapıp onun rüyasına giriip korkutmak istiyorum.
    Tamamen moralimi bozdu psikolojimi bozdu hayatımı bozdu, resmen psikopat oldum. Kendime kum torbası yapıp üstüne onun resmini çizerek dövesim geliyo, bıçağı saklayarak gidip arkasını dönünce saplayasım geliyo, derisini yüzüp tuzlu suya batırasım geliyo, kazığa oturtasım geliyo, süt içirip yılanı ağzına sokasım geliyo... Buna kendim çözüm bulmam gerek, annemin yapacağı bir şey kalmadı, aikidoya da gidemem, çünkü söylediğim anda ilk aklına gelecek olan o kişiyi dövmek için gitmek istediğim olacak. Ne öğretmenlerimden ne onun ailesinden ne ailemden ne de arkadaşlarımdan umudum yok, ondan kurtulmam için yardım alacağım sizler, internetim, ve benimle birlikte bulaştığı dostum. O az çok icabına bakıyo ona pek bulaşmıyo aynı sınıfta olmadığı için...

Bir keresinde dostumu dövmeye kalkmış, oralarda öğretmen varmış ki olay büyümemiş, büyüseydi neler olurdu bilmiyorum ama o yaratık ya adam toplar ya da yanında kesici delici alet getirirdi...

Dostlarıma zarar gelseydi eminim normalden 100 kat güçlü olurdum... çünkü "insan sadece sevdiklerini korurken gerçek gücünü ve daha fazlasını kullanır" demişler, kim demiş Naruto çizgifilminde bi karakter demiş...

Ben uzatmayayım, bana yardım edin nolur, yoksa gerçekten psikopatlaşarak yapabilirim, yaparım, manyağa dönebilirim, tahtalıköye ya da bakırköye giderim...

9. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer

Yasemincim Güzel evladım,

Bu konuda artık sana cevap vermeyeceğim. Saçmalamaya başladın o kadar ki asıl sorunun sende olduğunu düşünmeye başladım.
    Sana bir kaç tavsiyem olacak umarım anlarsın. Anlayıp anlayamayacağından bile şüphe etmeye başladım çünkü saçma sapan yazılar yazıyorsun...

İnternetin sana bu konuda faydası olmaz.

Ailenle, büyüklerinle ve hocalarınla konuş. Bu sorununa tek çözüm bulabilecek kişiler bu saydığım kişiler olup internetten fayda bulamayacağını belirtmek isterim.

Güzel evladım tekrar ediyorum ailen, büyüklerin ve hocalarınla bu konuyu konuş.

Yasemin yazdıkların akıllı mantıklı şeyler değil manyağa dönmek falan. Ailenle, büyüklerinle ve hocalarınla konuş...

Daha önceden yazdım mı bilmiyorum ama Ailenle, büyüklerinle ve hocalarınla konuşman gerekiyor. Ha bir de şey demeyi unuttum Ailenle, büyüklerinle ve hocalarınla konuş. Hatta Ailenle, büyüklerinle ve hocalarınla konuşmanın daha yararlı olacağını düşünüyorum. Bir de şeyi mutlaka denemelisin Ailenle, büyüklerinle ve hocalarınla konuşmayı.

Son olarak Ailenle, büyüklerinle ve hocalarınla konuşmanı tavsiye ediyor gözlerinden öpüyorum. Sevgiyle kalınız, dostça kalınız...

10. yasemin elif

yasemin elif

İsim:
    yasemin elif

Anladım...

11. aSalet

aSalet

İsim:
    Gözde Koç

Merhaba Yasemin
    Bu İletini Görünce Açıkcası Çok Üzüldüm..Bazı İnsanların Davranışları Hareketleri Kültürleri Saygı Sevgi vs. Şeyleri Ailede Bir Baskı Altında Olup Dışarda Özgürcesine Davranan Kişilerdir.Bir Aile Kızına Veya Oğluna Sahip Çıksa Emin Ol Bunlar Ne Kızların Başına Gelir Nede Erkeklerin.. Bir Abla Olarak Sana Yardım Etmek İsterim.Bu Yaşta Böyle Okulu Sevmiyorum Nefret Ediyorum Demekle Bir Çözüm Bulamazsın..Zaten Annene Bunu Paylaşman Çok Güzel.Hı Şunu Diycen Sen Hiçmi Böyle Şeyler Yaşamadın Evet Çok Yaşadım.İnsanı Okuldan Soğutur mu Dedim Evet Soğutur Dedim Demedim Değil Okulu Artık Sevmiyorum Gitmek İstemiyorum Bile Dedim Ama Şöyle Arkaya Dönüp Baktığımda O Kişilerin Benim Derse Daha Çok Bağlanmamı Sağladıkları İçinde Mutluyum.Sakın Yanlış Anlama Sana Öyle Asla Davranamazlar Öyle Bi Hakları Bile Yok.Sen Derslerine Daha Çok Sarıl. GKARE Ardaşamın Söyledikleri Çok Güzel..Sen Herzaman Mutlu Ol Yüzündeki O Gülücükleri Eksik Etme.Bu Hayata Bir Kere Geldik Şöyle Arkaya Dönüp Baktığımızda Geri Dönemeyiz.Hayatın Tadını Çıkar.Tabiki Ders Çalışıp Eline O Bileziği Takana Kadar Sabret :)

12. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT

Bu tür insanlar hep vardır. Okullarda da vardır, işleri güçleri sağa sola dalaşmaktır. Genelde aşağılık kompleksi yaşayan acınası insanlardır. Ama davranışları can sıkıcı olabilir.

Yani sadece öğrencilikte yaşanmaz, hayatın her aşamasında o tip kişilere rastlanabiliyor.

Benim de başımda böyle baş belaları vardı. Liseye giderken... Bir arkadaş vardı (lafın gelişi arkadaş diyorum, aynı sınıftaydık). Adamın işi gücü bana sataşmak, bana isim takmak, beni kızdırmaktı. Bir ara dayanamayacak hale gelmiştim. Kavgadan kaçınırdım genelde ("kaçardım" demiyorum, "kaçınırdım" diyorum). Ama bir defasında işin suyunu iyice çıkarmıştı. Tartıştık. İyice diklendi. Ben tartışmayı bırakıp gider gibi yaptım (o halen konuşuyordu) ve birden geri dönüp sağ yumruğumla öyle bir aparkat çakmıştım ki bir saat kadar kendine gelememişti. Kelimenin tam anlamıyla "knock out" olmuştu. Ama ben yine de kavga önermiyorum.

Savunma ve saldırı sporları bu gibi konularda genelde ilk akla gelen şeylerden biridir. Ama bunları kullanmanı önermem. Ben seneler önce epey uzunca bir zaman birebir kick boks ve kung fu dersi almıştım (spor olması için değil, adam pataklamak için). Ama bu tip sporlar adı üstünde "spor"dur, ne olursa olsun insanlara zarar vermek için kullanılmamalıdır. Bu tür sporlarda yetenekli olup da bu yeteneğini kavgada kullanan kişiler buna pişman olurlar genelde. Vicdan meselesi... :)

Okulunuzda Rehber Öğretmen varsa onunla görüşmende fayda var.

Bu tip insanların bu tür davranışlarının altında yatan sebepler mutlaka vardır (bu arada mesleğim Psikolojik Danışmanlıktır). Aile baskısı yaşıyor olabilirler, herhangi bir durumdan dolayı kendilerinde bir eksiklik hissediyor olabilirler. Belki sorun yaşadığın o arkadaşının da problemleri vardır. Problemleriyle başa çıkamıyor olabilir. Kendisiyle barışık olmayabilir. Bu gerilimden sağa sola dalaşarak kurtulmaya çalışıyor olabilir.

Başta da dediğim gibi, bu tip insanlar her zaman ve her yaş grubunda karşımıza çıkabilir. Forumlarda bile var. Bilenler bilir. :D İşi gücü sağa sola dalaşmak olan, kavga çıkarmaya çalışmaktan anlaşılmaz bir zevk duyan, bilgi eksikliğini polemik yaratarak gidermeye çalışan pek çok insan var.

Okulunuzda Rehber Öğretmen varsa mutlaka onunla görüşmelisin. Eğer yoksa, yaşadığın yerdeki Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı Rehberlik ve Araştırma Merkezi'nde konunun uzmanlarıyla görüşebilirsin (hatta görüşmelisin). Daha da olmazsa sana burada bizler yardımcı olmaya çalışırız.

Şunlar faydalı olabilir:

Psikolojide savunma mekanizmaları (kendi hazırladığım bir şey): Psikolojide savunma mekanizmaları

Ergenlik dönemi hakkında bilgiler (bunu da bir seminer için hazırlayıp genç akvarist kardeşlerimin de faydalanması için kendi sitemde sunmuştum): Ergenlik Dönemi

Şu kitabı mutlaka okumalısın, belki de okumuşsundur:

Sanırım yaşlanmışım. :) Emin ol, seneler sonra anlayacaksın, bugün kavga ettiklerini yarın çok arayacaksın. :)

Lisedeyken kavga ettiğim bir arkadaşımla dün Facebook'ta yazıştık. O da çok sevindi, ben de çok sevindim. Lisedeki kavgamız da öyle böyle bir kavga değildi (benim burnum kırılmıştı, onun da kaşı açılmıştı ve ön dişleri kırılmıştı). Ama insan seneler geçince kavga ettiği arkadaşlarını bile özlüyor. :)

Bunları nasihat olarak algılama. Ben nasihatten nefret ederim. Kimseye nasihat vermem, nasihat de dinlemem.

İnadına kibar ol, efendiliğini koru, olgun tavırlar takın. Sana sataşan o arkadaşın sana hayran kalsın, o zaman birbirinizle empati kurabilirsiniz. Empati bütün sorunların çözümüdür.

13. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer

Hay Ağzına sağlık Onur Hocam. Ne güzel söylemişsiniz. Herşeye rağmen etrafını aydınlatan Hocalarımıza selam olsun Allah Onlardan Razı olsun...

Verdiğiniz iki linki de okudum. Üstün Dökmen'in kitabını da listeme aldım (çok tembelim kitap konusunda :( )...

14. yasemin elif

yasemin elif

İsim:
    yasemin elif

Sıkıntıları olduğunu tahmin ediyorum ama o tadını çıkararak, her şeye zarar vererek yaşamayı seviyor galiba, erkekler arası saçma sapan şakalaşmalar öldüresiye kavga gibi görünen oyunları var. O bunları abartıyor, sınıfımızda ona kafa tutan kimse olmadığı için fiziksel acının, aşağılanmanın, dalga geçilmenin ne olduğunu pek bilmiyor ve sürekli herkese aynı şeyleri yapıyor. Sürekli gülüyor, her yaptığından zevk alan biraz şımarık, birilerine acı verse de mutlu olmayı hep başaran birisi. Evet sinir bozucu, Onur abinin, saygılar:gif her zaman hayranıyımdır, forumdaki cevapları beni hep etkiler :) Yine etkilendim Yeni üye olan Gözde arkadaşa, Ozan ve Gürel abilere de teşekkürler.. Dönüp de öyle bir yumruk çakmayı ben de isterdim açıkçası :D :D Şiddet yanlısı olmaktan ve kavgadan kaçınırım ben de, ama söylediklerini kabullenmiş, öyle olduğumu, öyle olduğunu kabul etmiş gibi davranıp umursamamayı da kendime yediremiyorum.
    Bir tarafım "çak ağzına, senden tırssın, intikam almış ol, o da pişman olur, bir daha bulaşmaz, konu kapanır" diyor.
    Bir tarafım "sus, o lafları sindir, hiç bir şey söyleme, kaç, o uğraşır uğraşır bir süre sonra bıkar, konu kapanır" diyor.
    Her türlü konu kapanacak gibi görünse de sonu belli olmadığı için hiç bir şey yapamıyorum, öğretmenler de baş edemiyor, rehber hocam aşırı ciddidir ben ise arada espri yapmayı severim, tanışma gününde herkes kendisini tanıttı ben sonuna 2 kelimelik bir şaka ekledim, öyle saçma da değildi pek gülenler oldu, hatta bazı hocalar bize de bu şakayı yapmıştı, bu sefer de ben yapayım demiştim, hoca epey kızmıştı bana, o yüzden yanına gitmek istemiyorum, bize sizin psikolojiniz bozulunca yanıma geleceksiniz ben de size gülcem demişti...
    Hepinizin tavsiyelerine uymaya çalışıcağım, bu gün hayvan taklitleri yapıyordu, geldi benim yanımda yaptı ben de yüksek sesli hayvan taklitlerini pek sevmem bilir, bağırarak maymun gibi cırtlak sesler çıkardı, arkamı dönüp baktım, tam vuracaktı kollarını yakalayıp 5 dakika adam ol! dedim, durakladı, sonra bıraktım, biraz sınıftaki kızlara çatıp geri geldi aynı sesleri çıkardı, ben de kapının önünde kollarımı bağlamış koridora bakıyordum, içerdekiler de onun o sesinden rahatsız olmuşlardı belli ki durduramıyolardı, içeri girip "....'ya 5 dakika insan taklidi yap deseniz onu da sayar, hiç boşuna uğraşmayın" dedim.
    Normalde sözlerimi anlamaz ya da umursamaz bi şekilde hııı der geçer, sınıftan yine tepki geldi, o da üstüme gelince 5 dk adam ol lütfen dedim, tamam dedi ve gitti... Şaşırdım :D saat:gif
    Sataştığı zaman artık geç olduğunu, yaşına uygun davranmasını ve birazcık adam olmasını (kibarlıktan söz edince daha çok kabalaşıyor) izah ettim, pek sataşmadı ama hâlâ düzelmedi, sürekli aynı şeyi tekrar edip durursam etkisinin söneceğini biliyorum, bu şekilde, hiç göz göze gelmediğim ve yakınlarında bulunmadığım sürece normalden az sataşacak gibi, fakat sırf sataşmak için yanıma gelirse ben de bi tane patlatabilirim, herkese karşı sabırlıyımdır fakat ona sabredemiyorum, bir kez bulaşınca tüm yaptıkları aklıma geliyor.

Hepinize iyi forumlar, iyi geceler, tekrar teşekkürler... :ay:

15. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT

İnsanlara acı çektirmeyi seviyorsa muhtemelen acı çeken ve bundan nefret eden biridir. Böyle şeyler olabiliyor. Belki evinde şiddet görüyordur, belki kimseye anlatamadığı sorunları vardır. Belki evde (veya okul dışındaki çevresinde) ezilen biridir. Bu tür durumlar böyle şeylere neden olabiliyor.

Evde aşırı baskı ve şiddet gören gençleri okulda zaptetmek zor olabiliyor. Bir öğrencimiz vardı seneler önce. Her dakika mutlaka bir vukuat yapıyordu. Okul idaresini de takmıyordu. Bizim bile çekindiğimiz müdüre posta koyabiliyordu. Öğretmen arkadaşlarla toplanıp ev ziyareti yaptık. Babası öyle sert biriydi ki, çocuk tuvalete gitmek için bile babasından izin istiyordu. Evde böyle bir baskı varsa genç insan okulu daha serbest bir ortam bilip gerilimini okulda atabiliyor.

O arkadaşında da benzer bir durum olabilir.

Bence Rehber Öğretmeninle bir görüş. ;)

16. berkan

berkan

İsim:
    berkan yıldız

Böyleleri bizim okuldada var,karıştıklarında hiç takmıyorum,cevap bile vermiyorum.Zaten uğraşılmayacak biri olduğumu anlayıp gidiyolar.

17. yasemin elif

yasemin elif

İsim:
    yasemin elif

Benim elimden fazla bir şey gelmiyor, öğretmenler ailesiyle görüşmüştü galiba, müdüre, müdür yardımcısına sık sık giden, her dakikası vukuatlı birisi, seneler önceki öğrencinizle neredeyse aynı, ama o ailesini de pek takmıyor, annesi gayet sakin birisi, babası ise eve haftada 2-3 gün gelen birisi, şiddet ya da laf ona pek etki etmiyor, takmıyor, umursamıyor gibi, içini bilemem. Rehber öğretmen ile sınıf öğretmenimiz görüşmüş, onlar benim yapabileceğim ve fazlasını yaptılar bence. Benim yapmam gereken verdiğiniz önerileri uygulayıp sonuçlara göre tavır göstermek.

Berkan, cevap vermedikçe zayıf yönlerinden vuruyor, gururun inciniyor ya da canın yanıyor, takmadığımızda beni ciddiye alın dermişcesine saldırgan bir tip. Keşke sizin okuldakiler bizim okulda da olsa bunun gibiler hiç olmasa...

Sayfayı Paylaş