1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kavgacı Ciklit ( Cichlasoma)

Başlığı 'Amerikan ve Piranha Balıkları' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 1 Mart 2009 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Selamlar,

  Kavgacı Ciklit:

  Amazon nehrinin Costa Rika bölgelerinin bir türüdür. Kavgacı yapıda olmalarından dolayı bu adı almışlardır. Bulunduğu akvaryumlardaki çakıl ve kumları oymayı, bitkileri söküp çıkarmayı çok severler. Kavgacı bir balık olduğundan ancak kendilerini koruyabilecek büyük balıklarla tutulmalıdırlar. Güzel görünüşlü ve dikkat çekici bir balıktır ve ülkemizde de tanınır.

  [​IMG] [​IMG]


  Bu güzelliği nedeniyledir ki kavgacı ve huysuz bir balık olmalarına ramen akvaryumlarda yetiştirilmektedirler. Diğer pek çok çiklit türlerinin aksine korkutulduğunda veya heyecanlandırıldığında çok parlak ve göz alıcı olan renklerinde her hangi bir değişme olmaz. Vucutları kahverengi ile siyah arasıdır. Dişiler yumurtlama döneminde 1000 kadar ortalama yumurta bırakırlar. İştahları oldukça iyidir. Üretimleri için akvaryumda yüzer bitkiler bulundurmak faydalıdır. 10 yıl kadar akvaryumlarda yaşayabilirler. Renklerini ve üremelerini teşvik etmek için canlı yemlerle ve kaliteli yemler ile beslenmeleri gerekir. Mükemmel ebeveyn olup, yumurtalarına ve yavrularına ihtimam gösterirler. Su şartları, 26 derece ısı, Ph 7 cıvarı yeterlidir.

  www.akvaryumportali.com naz: bak:

  Saygılar... ;)
   
 2. emmi_06

  emmi_06

  Mesajlar:
  1.090
  İsim:
  Özgür ABAY
  Temel abi,bilgiler için teşekkür ederim.Resimdeki balığı çok aradım ama bulamadım.
   
 3. MertBalim

  MertBalim

  Mesajlar:
  422
  İsim:
  Mert
  Temel abi, bilgiler için sağol. Balık çok güzel benim beslediğim cins ile uyuşsa hemen alırdım.

  Lütfen Türkçe yazım ve imla kurallarına uyalım.
   
 4. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Mert kardeşim, zaten bazı türleri çok beğendiğimiz halde uyumsuzluğu yüzünden ekliyemiyoruz akvaryumlara ? Hobinin aslında gizli güzel yanı burası. Zaman içerisinde tür değişikliliğini yaptıran ve hobiye bizim açımızdan yeni heyecan katan işte bu gizli güzel yan değil mi? ;)
   
 5. MertBalim

  MertBalim

  Mesajlar:
  422
  İsim:
  Mert
  Evet ben bu balıklarımı arkadaşlara verip

  japon malavi amerika tangaika tetra balıklarının hepsinin lavrasını alıp büyütüceğim başka çözüm yok bizim arkadaş malavi pirana japon besliyor öyle.

  Lütfen Türkçe yazım ve imla kurallarına uyalım.
   
 6. Emrah Ece

  Emrah Ece

  Mesajlar:
  2.320
  Yer:
  İSTANBUL
  İsim:
  emrah ece
  Mert söylediğin şey mümkün olamaz, balıklar büyüdükçe problem illaki çıkacaktır, örneğin yeni doğmuş lepistes yavruları ile beraber yeni doğmuş gambusyaları bir akvaryumda büyütürsün ama gambusyalar az büyüyüp gambusya olduklarını hatırlayınca :D katile dönüşürler,pirana piranadır japonda japondur farklı iklimlerin farklı suların balıklarını aynı akvaryumda besleyemezsin bu kurtla kuzuyu aynı yerde büyütmek gibi birşey sonuç hüsran olacaktır. bir laf vardır ''Kurt balası taa ezelden kurt olur'' derler
   
 7. Joker

  Joker

  Mesajlar:
  5
  Resimdeki balıkar texas cichlid.Kırmızı olan yani kırmızı texas doğa bulunmayan hibrit bir tür.Bu balıklar Herichthys familyasına aittirler.Aşırı agresif yapıda olmalarına karşın uygun ortam sağlandığında diğer orta amerika cichlidleri ile birlikte bakılabilir.
  Saygılar...
   
 8. Muzikopat

  Muzikopat

  Mesajlar:
  2.586
  İsim:
  Hüseyin ÇELİK
  Güzel balıklar. Paylaşım için teşekkürler.  Saygılar...
   

Sayfayı Paylaş