1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kayıp 1 lira

Başlığı 'Hayata Dair Her şey' kategorisinde reis tarafından 14 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

1. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Merhabalar,nette gezerken bulduğum bir soruyu sizlerle paylaşmak istedim. Hadi bakalım biraz beyin jimlastiği yapalım.super:gif

Üç arkadaş bir gün lokantaya gitmişler. Güzelce bir yemek yedikten sonra garsondan hesabı istemişler. 30 lira hesap gelmiş. Her arkadaş onar lira çıkarıp toplam 30 lira vermişler garsona. Garson parayı patrona götürmüş. Patron " Oğlum hangi masanın hesabı bu diye sormuş. Garson parayı hangi masadan getirdiğini göstermiş. Patronda buna " Oğlum, bu müşteriler tanıdık, sen şu 5 lirayı götür geri ver onlara " demiş. Garson 5 lirayı götürürken nasıl paylaştıracağını düşünmüş ve aklına bir fikir gelmiş. Adamlara birer lira vermiş kalan iki lirayı da kendi cebine atmış. Şimdi adamlara tekrar birer lira verildiğinden her biri dokuzar lira ödemiş olur. Soru şu; üç dokuz eder 27. İki lira da garsonda eder 29. Nerde bir lira ?:smiley33:

2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Hocam adamlar 9x3 verdi, buda 27 TL. eder, aslında hesap 30 TL değil, 25 TL, 2 TL garsonda, (Bahşiş) :F

Kayıp yok yani.

3. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    :D toptan yapılan hesabı kişisele dökersen 1 lirayı çok ararsın ararsında bulamazsın hocam masa hesabı 30 tlydi 2 lirada garson yürüttü 28 kaldı 28/3 =9.333 eder. Kişi başı düşen para bu paradır aslında 0.333*3 de yaklaşık 1 eder hesaba ortak kasa başlayıp para üstünü ayrı ayrı verdiğin için oluyor bu iş bu soruyu gerçek para ile yapıp 1 lira kara geçilseydi bu işten çok ekmek yenirdi hocam.

4. ft25

ft25

İsim:
    Furkan TEMEL
    Bu bir paradoks yani anlatımında şaşırtma var yani sonuçta 1 lira falan gitmiyor.

5. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Ben bu soruyu daha önce çözmüştüm ama burda anlatamayacağım için internette tekrar aradım daha iyi anlayın diye. Böyle bir yazı buldum.

adamlar başlangıçta 30 lira verdiler sonra 3 lira geri geldi. adamlar 27 lira vermiş oldu. bu 27 liranın 2 lirası çırağa 25 lirası dükkana gitti.
    şimdi hesaplarsak
    25 ytl radyo 2 ytl çırağa 3lira adamlara
    gitti bu durumda 25+2+3=30 lira
    az önceki 27+2=29 (burada çırağın aldığı para 2 defa sayılmış olundu.) 9*3+3 şeklinde olmalıydı.

Anlatacağım bu idi. :D

6. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Hazır konu sorulardan gidiyor du bende sorayım bi tane :D

100 lira paranız var. 100 şişe içki almanız gerekli.

1 Bira: 0.5 Lira
    1 Şarap 3 Lira
    Bir Rakı 10 Lira

100 lirayı tamamen hiç arttırmadan harcayıp 100 şişe içkiye ulaşmalısınız. Tek şart aldığınız içkilerde bira şarap ve rakıdan birer tane olmalı. Yani 100 liraya 200 şişe bira alamıyorsunuz. 100 liranız bitecek ve toplamda 100 şişe içki almış olacaksınız.

Kaç şişe bira, kaş şişe şarap kaç şişe rakı alacaksınız?

7. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Bu paralara bu içkileri vermezler Erman, çakmadır bunlar çakma.:F

8. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    hahah yok mu çözen? :D :F

9. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    O kadar ickiyi icersek gerisini siz dusunun gelin bu parayla et met kola alip mangal yapalim.:D

Sayfayı Paylaş