1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kaya çeşitleri

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde vedat tarafından 29 Şubat 2016 başlatılmıştır.

1. vedat

vedat

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    vedat
    Deniz akvaryumunda canlı kaya olarak bu taşlar kullanılmaz mı? Deniz akvaryumlarında kullanılan kayanın bu kayalardan farkı ne? Kayanın gözenekli olması canlı kayaya dönüşmesi icin yeterli değil mi? Bazı akvaryumcular da bu kayaları kullanırken benim gibi bir cok kişi görmüştür sanırım ve satın aldığımız canlı kaya diye verilen bu kayaların aşağıdaki kaylar olmadığını nereden bileceğiz.

Bu konuda sizin fikirleriniz nedir?

Aydın felez:
    aydin_falezi_002(1).jpg
    Antalya felez:
    antain_falezi_005.jpg
    boru felez:
    boru_falezi_001.jpg
    Uşak felez:
    usak_falez014.jpg
    Lav kayası:
    lava_001.jpg
    Makarana taşı:
    spaghetti_001.jpg

ilkaycamlar bunu beğendi.
  2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Kaya konusu her zaman çıktı karşımıza, ağır olurlar ve gözeneklerinde çok tortu biriktirirler. Lav kayaları da suyu yumuşatır diye biliyorum. Ama bu kayaları altlık kayası diye kullananlar var, biyolojik filtrasyona katkısı tartışılır.

Sahsi kanaatim ne kadar iyi nitelikli kaya o kadar sağlam bir tank.

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  3. resifadam

resifadam

Makarana taşını fuji diye satan çok gördüm

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4. tristan

tristan

İsim:
    kutlu
    Fotoğraftakilerden uzak durunuz !!! :)

5. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Tek kullanılabilecek olan lav kayalarıdır, görüntülerinin çirkin olmasının dışında gayet güzel iş çıkarırlar.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tek tük bu tarz kayaların arada canlı Kaya olarak satıldığı doğrudur ama ne yazık ki bu tarz kaya satanlara aldanmamanın tek yolu esnafa bilinçli gitmektir. Yeni kurulum yapacaklar arkadaşlar bu yüzden iyi araştırma yapmalı ve forumlardan gerekli bilgileri almalıdır.

Lav kayası geçmişte kullandık olmaz değil olur ama Deniz akvaryumu ruhuna uygun değil yani görüntü ve az da olsa salınım noktası farklı, diğer taşlar için de bunlar geçerli.

Sayfayı Paylaş