1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kaya türü tanımlama

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Toygar NİRON tarafından 7 Eylül 2011 başlatılmıştır.

1. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Merhabalar,

Fotoğraftaki kayalar acaba canlı kayamıdır(En azından bir zamanlar) yoksa lav yada falez diye tabir edilen kayalar mıdır?

2. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    Cevap: Kaya türü tanımlama

Gözenekli yapıya sahip, bu sebeble cüssesine göre nispeten hafif ve salınım yapmayan her kaya canlı kaya görevi üstlenebilir.Canlı kaya tabiri, içinde maksimum yaşam barındıran kayalara verilen addır.

Fotoğraftaki kayalar görünümü itibarı ile canlı kaya olmaya adaydır.

YIKIKTEMO ve ozgun_cyprus bunu beğendi.
  3. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Beni en çok endişelendiren soru bu şu anda. Diğer herşeyin üzerinde kocaman punt alı kalın harflerle ne olduğu yazıyor ama kaya seçimi bir acemi için gerçekten sorunlu,kafa karıştıran ve huzursuz eden bir dönem.İçime sinmesi benim için çok önemli.

Aynı şehirde yaşıyormuşuz sizinle. Canlı kaya için alternatiflerimin nereleri olacağını siz de aşağı yukarı biliyorsunuz.Her hangi birinden isteyeceğim ölü kayalar da aynen bu şekilde mi olacaklar? Aradığım kürelenmiş canlı ve ölü kaya diyebilirim. Zamanım bol olduğu için %10 canlı %90 ölü kaya kullanmayı düşünüyorum.Belki hiç riske girmemek için sadece kürelenmiş ölü kaya da kullanabilirim.Ama aralarında yapısal bir fark olmasını istemiyorum.Her ne kadar ilerleyen dönemlerde ayırt edilemeyecek olsalar bile.

4. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Canlı kayayı özel yapan şey kütlesini oluşturan maddeden çok yüzeyinde ve içerisinde barındırdığı canlı yoğunluğudur. Bu bağlamda deniz içerisinde canlı yoğunluğu içeren bölgelerde yeterli süreyi geçiren her cisim canlı kaya olarak tabir edilebilir. Resimlerini yüklediğiniz kayalar bir zamanlar canlı kayaymış sanırım. Ancak hayat o kayaların üzerinde sona ermiş. Yani anlayacağınız bahçedeki kayalardan bir farkları kalmamış malesef. balıkcım: Ancak kürleme sonrası tekrar hayat başlayacaktır üzerlerinde ve eğer bir kez ev sahipliği yapmışlarsa hayata, tekrar yapmakta zorlanmayacaklardır.

5. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

İşte soru aslında bunun gibi bir şey ama canlı cansız tabiri akılları kurcalıyor. Söylediğiniz gibi kaldırım taşı bile bir süre sonra canlı kaya haline geliyormuş. Ben özellikle bu hobi için getirtilen yada çıkarılan kayalara sahip olabilmek istiyorum.Ölü yada diri. Zamanla sizin de belirttiğiniz gibi gerekli koşullar altında eski görsellikleri ne kavuşacaklardır.Kısaca lav,falez,Antalya yada dıy bir kaya kullanmak istemiyorum bilgisizliğimden.

6. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Ozaman dostum paraya kıyacaksın ve fiji alacaksın ;)

7. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Özel getirtilen kayaların farkı güzel şekilleridir. Girintili çıkıntılı yapılarıyla akvaryumda hoş dururlar ve gözeneklerin de canlılara ev sahipliği yaparlar. Bahsettiğiniz diğer kayalarda aynı görevi şekil hariç görebilirler. Canlı cansız tabiri ise sizin sabrınızla orantılıdır. Ölü kaya kullanacaksanız bekleme süreniz artar.

8. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Kaya konusunda maddi bir sınırlama koymadım kendime. Hem görsel olarak hemde akvaryum sağlığı acısından önemi büyük.Ama ölü ve canlı arasında bir fiyat farkı söz konusu.Fiji de olsa ya tamamen ölü yada %10 oranında canlı olanını tercih etmek istiyorum.Hal böyleyken bu kayalar bir tercih olmamalımı?.Ankara ili içersin de fiji kayası temin edebileceğim yerler mevcut mu? Bir kaç adres aldım ama henüz gitmedim.

9. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Canlı kaya almanıza gerek yok, vaktiniz varsa ******* akvaryuma gidin, ister seramik, ister ölü kaya alın.Suyunuzu yarıya kadar siz doldurun, yarısını ben su değişimi yaptıkça size vereyim, 2 ay bekleyin, ve tamamen canlanmış kayalarınız olsun.Size yardımcı olurum isterseniz hafta sonu uygun olabilirsek buluşur kaya bakabiliriz.

Courageous ve ozgun_cyprus bunu beğendi.
  10. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Çok teşekkür ederim ilginiz için Gökhan Bey. Henüz kurulum aşamasına ne yazık ki geçemedim.Eksik ekipmanlarım var.Bu kayalar için bir ilan gördüm.Ucuz ve ölü oldukları için liste başına aldım.Diğer eksik ekipmanlar tamamlana na kadar bekleyebilecekleri için.

Bu nazik teklifinizi ekipmanlarımı tamamlayıp kurulumu yapabilirsem ve sizde hala arzu ederseniz değerlendirmek isterim.

11. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Ben her zaman yardıma hazırım, lafı bile olmaz.Tekrar yazıyorum cüssesine göre ne kadar hafif ve gözenekli ise, salınım yapmıyorsa, her kaya canlı kaya olabilir.Ama verimli bir canlı kaya olması için hafif ve bol gözenek şart, aksi halde akvaryuma ağırlıktan başka bir işe yaramaz.

12. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Teşekkür ederim ilginiz ve beni bilgilendirdiğiniz için her birinize. Gökhan Bey in de nazik teklifi ile kaya seçimimi yine en sona atıyorum.

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Çok güzel mesajlar okuduktan sonra bana fikir kalmamış. Fakat Fiji kayası için sadece görsel tabirini kullanmak isterim. İthal olarak Singapur kayası çok daha işlevsel ve dekor oluşturmaya uygundur.

14. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Zaten amaç işlevselliği idi.Örneğin kafa motoru seçiminde işlevselliğinin tam olması için en uygun debi ve güçte motor seçiliyor ama daha düşük bir modelde işi kurtarıyor.Kaya seçimim de de olması gereken işlevselliği yakalamayı amaçlıyorum. Her ne kadar bu ilk deneyimim olacak ve kendimi geliştirecek olsam da.Ekipman seçimlerinde (bu aşamada kayaya filtre malzemesi gözüyle bakıyorum) kuruluma işlevselliği en uygun ekipmanı tercih etmek istiyorum.Aklımdaki bir çok soru yine netleşti.Üstelik tahmini rakamların bir hayli altına da düştü kaya seçimi.Tabi rakam düştükçe harcanacak zaman ve emek de arttı.

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

canlı kaya önce filtrasyon, sonra sığınma alanı ve sonra da bizim göz zevkimizdir. Kafa motoru debisi seçimi tamamen oluşturulan sumpa göre değişir. Sump filtrasyon dizilimi eğer biyolojik çalışmaya uygun yapılırsa debi gücü olması gerekenin 1/3 kadar azalmak zorundadır.

16. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Canlı kaya seçiminde biz acemiler ''gereken'' i ne yazık ki idrak edemiyor yada anlayamıyoruz elle tutulur yada gözle görülür bir kriteri olmadığından.Eksik kalıp yönlendirilme ihtiyacı hissediyoruz.Ama tabi böyle bir ortam bu sorun sorun olmaktan çıkıyor. Teşekkür ederim yönlendirmeniz için.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kriterleri elbette vardır canlı kaya alımının. Fakat eğer hobici veya esnaf için müşteri diyelim ne aradığını bilerek esnaf raflarını gezen türden değilse ortada kriter yoktur. Fakat ne istediğini bilen hobici için her ekipman ve malzemenin kriteri vardır.

Esnaf kayalarına havada kuş tutturabilir, bal dök yala diyebilir ve hatta ve hatta özellikle bu kayalar 5 yıldır kurulu akvaryumdalar diyebilir. Bu ifadeler doğru olabilir ama ununutmamamız gereken her doğrunun da bir yandan alınmışı vardır.

5 yıllık akvaryumda onlarca kez bakır içerikli ilaç kullanılmış olabilir ve o kayalar benim için çöptür veya sadece balık akvaryumlarına dekor olabilir. Fazla akıntı yüzünden temiz görünebilir ama iç dünyası dışını yansıtmayabilir.

ozgun_cyprus bunu beğendi.
  18. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Bahsi geçen gözenekli yapı sağlandıktan sonra geriye kalan kişisel zevkiniz, delikli kayalar mercan eklenirken büyük kolaylık sağlayacaktır. Seramik kayaların bu kadar tutulmasının sebeplerinden biri de budur. Bir akvaryumcuyla konuşmuştum mesela; ithalat geldiğinde en büyük yerli kayasına 10 adet mercan yerleştirebilirken aynı boy seramik kayanın üzerine 60-70 adet mercan yerleştirebiliyormuş; bu nedenle satmadı bana:) Sizinde oturmuş akvaryumlardan kaya almanızı tavsiye ederim, süreç hızlanacaktır.
    Temel abi'yle aynı anda yazmışız mesajı, oturmuş kaya derken akvaryumcuları kastetmedim, güvenilir bilindik bir yerden temin etmenizde fayda var.

19. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Ben bu konuda biraz sabırlı davranıp kurulumu mu kürelenmiş cansız kayalar ile yapmak istiyorum.Gerekli miktarı da tek seferde eklemek niyetindeyim.Bu benim gibi bir acemiyi kurulum aşamasında oluşabilecek zararlılardan da uzak tutacaktır diye düşünüyorum.

Büyük akvaryum kurulum sürecini takip ettiğim bir çok profesyonelin aldıkları kayaları önce öldürdüklerini gözlemledim.Bunu işi en başından sağlama almak istediklerinden yapıyorlarmış.Şahsen istemediğim canlıların izinsiz girişleri ve ardından bana çıkaracakları maliyet, zaman kaybı ve sorunları ürkütücü.Beş altı aylık bir dönem ardından zaten herşey oturacaktır umudundayım akvaryumda.

20. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Selamlar canlı kaya canlı paradır bence, canlı kaya alırken en önemli konu ister yerli yada fili,tonga singapur olsun hiç farketmez üzerinde hiç bir zararlı canlının olmamasıdır özellikle apista buna dikkat etmelisiniz .:heyo:

Sayfayı Paylaş