1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kaya tuzu acil

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde kaan07 tarafından 27 Ocak 2010 başlatılmıştır.

 1. kaan07

  kaan07

  Mesajlar:
  640
  İsim:
  Kaan ÖNCÜ
  Merhaba portal üyeleri;

  Bende tablet şeklinde kaya tuzu var.Fakat bunu atamıyorum akvaryumun içinde vatoz var :bilmem: Ama balıklarımda dış parazit var sürtünüyorlar napmalıyım sizce vatozu çıkarsam atsam erise nasolsa sinicek akvaryuma bu yüzden atamıyorum.Vatozu çıkarım atım erisin koyiyim olur ise yapayım hemen cevaplarını beliyorum sağolun... saygılar:gif

  aha:
   
 2. Görkem ÇAKIR

  Görkem ÇAKIR

  Mesajlar:
  1.208
  İsim:
  Görkem ÇAKIR
  Kaya tuzu acil

  Kaç balığınızda parazit var?
   
 3. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Isiklari kapatirsan, isiyi 30 derce yaparsan ve 100 litreye bir tablet flagyl eklersen akvaryuma sorun kalmaz insallah. yuzde 30 su degisimi ile surece destek olursan col iyi olur. Su degisiminde isiya dikkat.

  Su degisimini yaptiktan sonra flagyl eklersen daha iyi olur.

  Gecmis olsun...
   
 4. kaan07

  kaan07

  Mesajlar:
  640
  İsim:
  Kaan ÖNCÜ
  Kaya tuzu acil

  flagyl biliyorum abi ama kullanmak istemiyorum o konuda bilgili değilim bir kaç kez daha sölendi iç parazitte filan başka geçirmemin bir yolu yokmu.
  Nerdeyse 10 balıkda var...
   
 5. atlantisprensi

  atlantisprensi

  Mesajlar:
  332
  İsim:
  Volkan ERİKÇİ
  Kaya tuzu acil

  Flagyle dış parazite değil de iç parazite etkilidir. Onu da suya karıştırarak etki etmesi sağlanmaz. Hayvanın midesine inmesi gerekir. Bir tablet fincanda akvaryum suyuyla eritilir ve yemler 10 15 dakika bunun içinde tutulur. Sonra verilir. Ancak dış parazit için vatozunuzu çıkarın (vatozlar tuza dayanıksızdırlar.) akvaryuma kaya tuzunuzu ekleyin. Geçmezse tuzu biraz yoğun olan bir suya balıklarınızı atın balıklarınız onun içinde biraz dursun. 5 dakika sorunu çözer. Eğer ki balıkların yüzüşünde bir sorun görürseniz hemen tatlı suya alın. Sera Mycopur da kullanabilirsiniz.
   
 6. Görkem ÇAKIR

  Görkem ÇAKIR

  Mesajlar:
  1.208
  İsim:
  Görkem ÇAKIR
  Kaya tuzu acil

  Eğer karantina akvaryumunuz yoksa vatozu çıkarın. Akvaryumda ilaç tedavisi uygulayın. Sonra akvaryumu dezenfekte edersiniz. Yalnız sağlıklı balıkları da ayırın.
   
 7. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Kaya tuzu acil

  Malesef bunun büyük bir forumlar yanlışı olduğunu bilimsel olarak ortaya kaynakları ile çıkardık. İç parazit hastalıklarında ne hikmetse sadece ülkemizde kullanılıyor. :) Konu üzerine araştırmalar ve yorumları linkte bulabilirsiniz.

  http://www.akvaryumportali.com/forum/empty-t5503.0.html hehe.gif

  Acı gerçek

  Malesef yine bir ilaçtan tam faydalanamadığımızı hatırlatarak başlamak istiyorum. Aslına bakarsanız amacım ve araştırmam beyaz benek hastalığı ve cichlid türlerinin buna bağlı mukoza üzerinde yakalanmasa da sürtünmeyle belli ettiği yüzgeçlerinde görülen basit ama tedavisinde hala tam başarılı olunamamış beyaz benek hastalığı konusunda tam bir araştırma yapmaktı. Bu araştırmaları çeşitli yabancı ruhsatlı veteriner sitelerinden hobici sitelerindeki makalelere kadar bilgim ve becerim dahilinde ulaşmaya çalıştım. İtiraf etmek gerekir ki, ben gibi ilaçla arası iyi olmayan birinin bile şaşırmasına yetti de arttı bile. Flgyl beyaz benek hastalığında, balık göz sorunlarında kullanılan bir ilaç. İç organ hastalıklarında sadece ülkemizde kullanılmakta ve suya atılması sonucu destek beklenmekte. Bu kullanım şekli balıkların sudan alarak iç organlarının tedavisinde yardımcı olmasını neredeyse sıfıra indirmektedir.

  Akgün hocaya ait bir ileti:

  Akgün hocamın bu konudaki yorumu teşekkürlüktür. Çünkü artemia yardımıyla direk balığın alması hedeflenmiş ve ilacın desteğinin tam olarak sağlanması hedeflenmiştir. Bu yöntem bu açıdan güzel ve farklı bir yöntemdir. :helalolsun:

  Serdar kardeşimize ait bir ileti:

  Serdar kardeşimiz ise tam bilimsel olmadığını belirttiği balığa ağızdan ( tür ve boyut farrkı gözeterek ) enjekte yolunu bize açarken yine benzer bir şekilde balık odaklı tedaviye açılım katmış ve kabul edilebilir bir uygulama olduğunu ortaya koymuştur. :helalolsun:

  Onur Beye ait iletiden alıntı:

  Onur kardeşimiz ise benim ulaştığım bir gerçeği desteklemiştir.

  Araştırmadan Tek bir örnektir...

  Flgyl ilacının bakteriye zararı yok diye akvaryumlarda koruma amaçlı kullanıldığını hepimiz biliyoruz. Yani sağlıklı bir akvaryuma haftada bir tüp atanlar olduğu bir gerçek. Uzun vadede geri dönüşü istenmeyen algdir. :)

  FLAGYL
  metronidazole-ilaçlar Flagyl ismi altında ticari olarak eczanelerden kolayca temin edilebilir.

  Dropsy, bloat, Columnaris, fin, karın ödem, Exophthalmia gibi hastalıkların tedavisinde önerilmemektedir. Bu kaynaklar istendiğinde verilebilir. ;) malakit yeşili beyaz benek hastalık tedavisinde Flygl ilacının rakibi olarak görülüyor. Ancak bu ürün bitkilere zarar veriyor olup, akvaryum silkonlarında lekeler oluşturabiliyor aynı zamanda.Hastalığın ileri aşamalarında metronidazole daha etkilidir ve Metronidazole tam tersine bitki büyümesini etkilemez.

  Kullanım şekli ise, 25 -30 litre suya 250 mg flagly eklemektir. 48 saat sonra %40 su değişimi yapmak gerekir.

  Metronidazole bir antibiyotiktir ve anti-bazı bakteriler için seçicidir."Aerobic" bakterilerin yaşamak için oksijene ihtiyacı vardır ve bu nedenle metronidazole bu bakterileri etkilemez. Kısaca akvaryumlara faydalı bakterilere bir zararı olmadığı doğrudur. Ancak buradan çıkan sonuç derin kum yatağı gibi sistemlerle nitratı azot gazına çevirecek bakterilerin barındığı sistemlere zarar verecektir.

  Flagyl durumun önemine göre kullanabilirsiniz. ;)
   
 8. kaan07

  kaan07

  Mesajlar:
  640
  İsim:
  Kaan ÖNCÜ
  Kaya tuzu acil

  Temel abi yorumun için ayrıca tşekkür ederim.Ama ben bunu kullanamıcam galiba tuz atsam vatozu 2 3 gün sonra koysam bişey olurmu sizce saygılar:gif
   
 9. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Kaya tuzu acil

  Kaya tuzunun zarar verdiği belirtilen vatoz türü için akvaryumdaki kaya tuzunun iki gün önce koyulmasının ne derece önemli olduğunu bilemeyiz ve ben afaki sorun çıkmaz şeklinde yorum yapamam.

  Senin sorun çıkıp çıkmayacağı hakkındaki soruna ben de bir soru ile yanıt verebilirim.

  Kaya tuzu atılmış bir akvaryumdan iki gün sonra erimiş olan kaya tuzu yani tuz kaybolur mu ?

  Cevabın kaybolmaz ise Vatoz koyulmaz. Eğer cevabın evet ise Vatozu koymadan tekrar yazışalım. dön:gif
   
 10. Portnoy

  Portnoy

  Mesajlar:
  116
  Kaya tuzu acil

  Umarım balıklarınız bir an önce sağlığına kavuşur..
   

Sayfayı Paylaş