1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kaya tuzu hakkında önemli bir soru ?

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde (moliro) tarafından 2 Haziran 2010 başlatılmıştır.

 1. (moliro)

  (moliro)

  Mesajlar:
  28
  İsim:
  ibrahim karabay
  Geçen akvaryumcuya kaya tuzu almaya gittim akvaryumcu samimi oldugum birisi merhaba felan çay felan derken bana üstat kaya tuzu kullanma kaya tuzu balıgı kısırlaştırır dedi.
   
 2. LostRua

  LostRua

  Mesajlar:
  3.604
  Yer:
  Konya
  İsim:
  Doğuş ARISOY
  Şimdiye kadar kaya tuzunu akvaryumum ilk temizliğinde tüm camları kaya tuzu ile sürter sonrasında tekrar yıkar bu şekilde defenzeksyonu sağlardım. Ama hastalık durumu hiç yaşamadığımdan dolayı bilemiyorum. Hastalık anındada balıklarımı halsiz gördüğümde yemin içine biraz vitamin damlatıyorum sonrasında hepsi çok daha sağlıklı oluyor. Siz kaya tuzunu hangi amaçla kullanıyorsunuz acaba ?
   
 3. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Kaya tuzu kısırlık yapmaz ama eğer oranı kaçırırsanız üremeye istekleri kalmaz ve akvaryumcu ve hobici kısırlaştılar sanabilir. Sanırım bizi de vucutta aşırı yanma hissi yaratacak ve rahatsız edecek ortama koysalar kısırlaşmasak da ona yakın bir hal alırız sanırım. Umarım örnek tuhaf olmamıştır. :smiley33:
   
 4. cirol

  cirol

  Mesajlar:
  4.090
  Yer:
  Avcılar-İSTANBUL
  İsim:
  İsmail ATEŞ
  Akvaryumcun neye göre demiş anlamadım,ben her su değişiminde dinlendirdiğim suya bir gün önceden kaya tuzu atıyorum.Hiç bir sorun olmuyor ve yavru'da alıyorum.
   
 5. ZeRo-x7

  ZeRo-x7

  Mesajlar:
  997
  Yer:
  İstanbul/ Beykoz
  İsim:
  Murat Sarıoğlu
  Her su değişiminde Kaya tuzu mutlaka eklerim akvaryuma, temel abi gerekli açıklamayı yapmış zaten:)
   
 6. Erman Pehlivan

  Erman Pehlivan

  Mesajlar:
  2.843
  Yer:
  İzmir / Torbalı
  İsim:
  Erman PEHLİVAN
  Bende kaya tuzunu akvaryumumda kullanıyorum. Hem canlı doğuranlarda hem malawi tankımda. Canlı doğuran akvaryumumda 2 - 3 aydır balık besliyorum ve ne kayıp yaşadım nede kısırlaştılar çünkü lepistesim, moly'mden yavru aldım. Kılıç kuyruğum da hamile hatta. Bugün yarın yavruları salar suya ;)
   
 7. (moliro)

  (moliro)

  Mesajlar:
  28
  İsim:
  ibrahim karabay
  Peki ben 250lt akvaryuma ne kadar kaya tuzu atayım ?
   
 8. LostRua

  LostRua

  Mesajlar:
  3.604
  Yer:
  Konya
  İsim:
  Doğuş ARISOY
  10 litre suya 1 tatlı kaşığı oranı var benim bildiğim ama balığın cinsine görede bu konu değişebilir diye düşünüyorum. Tuzun pH değişiminde rolü oynadığını ve bazı etkilerininde olduğunu düşünmekteyim.
   
 9. Erman Pehlivan

  Erman Pehlivan

  Mesajlar:
  2.843
  Yer:
  İzmir / Torbalı
  İsim:
  Erman PEHLİVAN
  çöpçüleriniz ve varsa vatosunuz ölebilir o ölçüde. Sonuçta eritilmiş ölçü mü saf tuz ölçüsü mü sorduğunu bilmiyoruz arkadaşımızın. Tecrübe ile sabittir ki vatos ve çöpçüler tuz'a en hassas hayvanlardır. Bunu da dikkate alarak tuz ilavesi yapınız. Ölçüm konusunda ben bir su bardağına iki tatlı kaşığı eritilmemiş kaya tuzu atıyorum 250 litre için. Daha deneylimli arkadaşlarımız abilerimiz görüş bildirirler size zaten. Sağlıklı balıklar dilerim.
   
 10. (moliro)

  (moliro)

  Mesajlar:
  28
  İsim:
  ibrahim karabay
  Eritilmemiş tanesi şu simge büyüklügünde ()
   
 11. ZeRo-x7

  ZeRo-x7

  Mesajlar:
  997
  Yer:
  İstanbul/ Beykoz
  İsim:
  Murat Sarıoğlu
  Vatozlarınız varsa eritil'memiş tuz atmayın kesinlikle. Ben 2 vatozumu böyle kaybettim, bilmediğim zamanlarda. 250 litrelik tanka şimdi vatozlarda varda akvaryumdan aldığım suyu az ılıştırıyorum sonra 2 yada 3 çay kaşığı tuzu eritiyorum ve öyle döküyorum vatozlarıma bişey olmuyo bu şekilde.
   
 12. Erman Pehlivan

  Erman Pehlivan

  Mesajlar:
  2.843
  Yer:
  İzmir / Torbalı
  İsim:
  Erman PEHLİVAN
  Murat kardeşim de benim gibi yapıyormuş. Bende aynı şekilde ayarlama yapıyorum. İdeal ölçü bu demek değil tabi ki ama, yine de üstadlardan yorumlar gelecektir ;)
   
 13. cirol

  cirol

  Mesajlar:
  4.090
  Yer:
  Avcılar-İSTANBUL
  İsim:
  İsmail ATEŞ
  İbrahim kardeşim dinlendirdiğin suya bir gün önceden 2 tatlı kaşığı tuz at bu miktar yeterli olacaktır.
   
 14. reis

  reis

  Mesajlar:
  6.008
  İsim:
  Olcay Aksu

  Kaya tuzu kısırlaştırır tabi. Ama piyasada ciddi paralara satılan ilaçlar kısırlaştırmaz.:hasta:
   
 15. Warden

  Warden

  Mesajlar:
  597
  İsim:
  Güven Gökdere
  Bende kaya tuzu kullanıyordum.En son 1 ay önce akvaryumumda kullandım.Bu haftasonu dip çekimi ve ardında taze su eklenmesi ile birlikte kaya tuzu takviyesi yapacaktım.

  Kısırlaşma konusunda bilgisi olan arkadaşlar daha detaylı bir biçimde konuyu açıklığa kavuştururlarsa çok mutlu olurum.
   
 16. emmi_06

  emmi_06

  Mesajlar:
  1.114
  İsim:
  Özgür ABAY
  15 Yıllık akvaristtim,kednimi bildim bileli kaya tuzu kullanırım.Beslediğim canlıların tümünden yavru aldım.Yavru almaktan bıktığım zamanlarda oldu.Zaten aşırı kaya tuzu atarsanız,balıklarınız hepsi ölür.Forumlarda vatoz türü olan akvaryumlara kaya tuzu kullanılmaz denir.Şimdiye kadar tüm tanklarımda vatozda oldu.Bitkide oldu.
   
 17. LostRua

  LostRua

  Mesajlar:
  3.604
  Yer:
  Konya
  İsim:
  Doğuş ARISOY
  Sizin verdiğiniz bilgiler doğru olabilir ama ne kadar kullandığınızı açıklamadığınız sürece bu malesef kapalı bir kutu olarak kalacaktır. O yüzden genel olarak kaya tuzuna ne ihtiyaç duyulur hiç anlamadım. Şu ana kadar sadece akvaryum temizliğinde kullanıyorum kaya tuzunu ilk kurulumda başkada hiç kullanmam. Daha ne işe yaradığını bile bilmiyorum. Ama oran olmadığı sürece kapalı bir kutu olduğunu unutmamak gerekir.
   
 18. emmi_06

  emmi_06

  Mesajlar:
  1.114
  İsim:
  Özgür ABAY
  Tüm tanklarımda genelde 2 haftada bir 50 litre su değişimi yaparım.50 litre suyun içine dolu dolu 1 yemek kaşığı kaya tuzu atarım.
  Siz tankarınız temizliğinde neden kaya tuzu kullanıyorsanız bende su değişiminde bu sebepten dolayı kaya tuzu kullanıyorum.Sebebini bilmeden bir iş yapılmaz.Siz yukarıda yazmıssınız akvaryum temizliğinde kullanıyorum diye.Faydalı birşeyki kullanıyorsunuz.

  Akvaryumda kimyasal kullanmıyorum.İlk tank kurulumundada hayatımda kimyasal(su hazırlayıcılar) kullanmadım.İlk tank kurulumunda akvaryuma en az bir avuş kaya tuzu atıyorum.Nasıl temizlikde tankı dezenfekte ediyorsa,çeşme suyunu dezenfekte etmiş oluyor.Aşırı olmamak kaydı ile bitkili tanktada kaya tuzu kullanılır.
   
 19. yunuscu

  yunuscu

  Mesajlar:
  2
  İsim:
  ersan yğit
  Ben hep fazla atıyomuşum bu tuzu ya neyse öğrenmiş olduk balıklarım daha küçük zaten.
   
 20. Warden

  Warden

  Mesajlar:
  597
  İsim:
  Güven Gökdere
  Bildiğim kadarı ile kaya tuzu benek ve mantar hastalığını önlemede kullanılır.10 litre suya 1 çay kaşığı önerilir.Abartıldığı takdirde vatoz gibi tuzdan etkilenen balıkları olumsuz etkiler.Sadece vatozları değil aşırı abartıldığında bütün balıkları olumsuz etkiler.

  Ancak kısırlaşma olayını ilk defa duydum.
   

Sayfayı Paylaş