1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kaya tuzu ne kadar atmalıyım ?

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde fth-94 tarafından 18 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Merhabalar,
    Akvaryumum 54 LT bugün su doldurdum çok şükür sızma göremedim. Kaya tuzu ne kadar atmalıyım ? Bir arkadaş bol bol at zararı olmaz dedi ne kadar atayım ? Almayı unutmuşum bugun dışarı çıktığımda evde limon tuzu var o tuz olurmu ? :)

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

54 litre olan akvaryumunuzda hangi türleri beslemeyi düşünüyorsunuz ? Tuz atmanız illaki şart değil. Bugün suyu doldurduğunuzu belirtmişsiniz sızma olmaması güzel, tuzu akvaryumu dezenfekte edip ve mevcut suyu boşaltıp yeniden mi dolduracaksınız yoksa içindeki mevcut suya balıklar eklenecek mi tuz ekledikten sonra ?

3. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Silikonun zehirinin gitmesi için 1 gün tuzlu su ile bekleteceğim sonra durulayıp. Normal su koyarak 2-3 günde öyle filtre ve ısıtıcıyla çalıtırdıktan sonra balıklarımı salıcağım.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Amaç dezenfekte madem limon tuzu olur, sofra tuzu olur. Ben genellikle sofra tuzunu ıslak beze döker ve suyla birlikte akvaryumu içten iyice silerim. Amaç temizlik olunca miktar size kalmış sorun değil.

5. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Kaya tuzuna gerek yokmu ? Akvaryumu yeni yaptım. İçini suyla doldurup tuz atmam gerekmiyormu ?

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kaya tuzu dezenfekte etmek için şart değil, sora tuzuda olur. Beze dökerek silin ve akvaryum suyunada dilediğiniz kadar döküp bekletin. Dışarı çıkmayın kaya tuzu için boşuna. burda:gif

7. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Balıklarım için çıkarım :heyo: kaya tuzu daha etkiliyse çıkarım silin diyorsunuz tuzlu suda bekletmeye gerek yokmu ? Eğer daha sağlıklı olacaksa beklerim. Hiç sorun değil ama yeterki silikon balıklarımı zehirlemesin. . .
    İlla gerek yok diyorsanız kaya tuzuna ; sofra tuzumu , Limon tuzumu etkili olur ?

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Fatih Bey, Islak beze sofra tuzunu döküp silebilirsiniz ve mevcut suya dilediğiniz kadar tuz atarak bekletebilirsiniz diyorum. Kaya tuzu almak dışarı çıkarsanız biz sizi tutamayız elbette. :F Ben olsam limon tuzuda koyarım, sofra tuzuda koyarım, hava almaya ihtiyacım varsa gelirken kaya tuzu alır onuda koyarım ve akvaryumu bu şekilde bekletirim.

9. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Tamam anladım yanlış okumuşum mesajınızı kusura bakmayınız. :basardim: Bugun sofra tuzu ve liman tuzu ile silerim ve su doldurup limon tuzu ve sofra tuzu atarım yarında kaya tuzu alıp atarım böylece 2 gün bekler. Dahada sağlıklı olur. 300gr- 500 gr arasında sofra tuzu ve 1 avuç kadar limon tuzu attım akvaryuma ( limon tuzu o kadar vardı ) :( yarında kaya tuzu alıcam atıcam şuan 1 karış kadar su koydum silonların üzerini ıslatıp tuz döktüm tuzlar orda kaldı onları yarına kadar öyle beklesem bir zararı olurmu ? silikona zarar verirmi ? Çok fazla tuz koydum.

Teşekkürler.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Silikon kuruduysa zarar vermez ama 1-2 saat sonra akvaryuma biraz daha su koy hatta doldur öyle beklesin.

11. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Tamam doldururum teşekkürler . . . Akvaryumumun zehiri tamamen gitmiş olur dimi ? Akvaryum silikonu kullandım fakat halen için çok kötü. Çok korkuyorum balıklarım zehirlenir diye.

12. Tolga55

Tolga55

İsim:
    Tolga EROL

Bende şöyle düşünmüştüm.Akvaryumu Cumartesi günü saat 1de yapıldı o günden şu dakkaya kadar hiç ellemedim kurusn diye bıraktım.Şimdi hiç bir işlem yapmadım ben.İlk önce sızıntı varmı diye su doldurup sonra suyu yarıya indirip kaya tuzu koyucaktım ve 1 gün öyle bekleticektim ama şimdi Temel abi normal tuz yani sofra tuzuda olur demiş :).Ben şimdi ne yapim normal tuzlamı yapim yoksa kaya tuzumu alim.He birde kaya tuzu nedir tam olarak mesela markete gitsem markette varmıdır.Kaya tuzu galiba turşulara konulan tuzdan.Omudur acaba? Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

13. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Evet turşu tuzu diye geçiyor. Kaya tuzu = Turşu tuzu ( halk arasında böyle biliniyor ). Ben Kaya tuzu , limon tuzu ve sofra tuzu hepsinden attım :)

14. Tolga55

Tolga55

İsim:
    Tolga EROL

Tamam bende aldım tuzu 3 buçukta attım tuz yarına kadar bekliyorum :)

15. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Mevlana şekerine benziyorlar dimi :D

16. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Fatih ne yaptın akvaruyumu son gelişmeler neler ? Anladığım kadarıyla tuz olayını da hallettin dimi ?

17. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
  18. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

Hadi hayırlısı :) Bir de yanlarında sende yüz diye havuz yaptın mı tamamdır :D :D

19. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
  20. ft25

ft25

İsim:
    Furkan TEMEL

Fatih bunu yapmana hiç gerek yok.Ben akvaryumu ilk önce kaynar suyla yıkadım ondan sonra suyu döker dökmez buz gibi bir suyu akvaryumun ağzına kadar doldurdum ve 1 tatlı kaşığı kaya tuzu attım ve hiç bir şey olmadı.Bide kullandığın silikonun markası ney?

Sayfayı Paylaş