1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kaya Tuzu

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde Seher tarafından 24 Nisan 2011 başlatılmıştır.

1. Seher

Seher

İsim:
    Seher Karayel
    Arkadaşlar önemli bir sorum var.Bugün petshop a gittim ve satıcı bana mutlaka kaya tuzu kullanmamı söyledi. 80 lt akvaryumum 5 tane chiclidim var kullanmalı mıyım sizlere danışmak istedim.

2. penqun

penqun

İsim:
    Haktan KAYACAN
    Cevap: Kaya Tuzu

80litre cıchlıdler için küçük daha büyük akvaryumunuz varmı?

3. Seher

Seher

İsim:
    Seher Karayel

Yok malesef..kaya tuzu ile ilgili bilginiz var mı peki

4. penqun

penqun

İsim:
    Haktan KAYACAN

Akvaryumun suyuna 10 litreye 1 çay kaşığı kaya tuzu koymak,hastalıklara karşı mücadele bir ön tedbirdir.

5. Seher

Seher

İsim:
    Seher Karayel

Teşekkür ederim : )

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Balıkların hangi tür Seher ve akvaryumunda sorun mu var ?

7. Seher

Seher

İsim:
    Seher Karayel

Chiclid besliyorum Temel bey akvaryumumda sorun yok fakat kullanırsam daha iyi olacağı söylendi ne yapmalıyım?

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bence bu söylemin altı boş biraz. Evet kaya tuzu dezenfekte için veya bazı hastalıklarda kullanılabilir ama sağlıklı bir akvaryuma kaya tuzu ilavesi gereksizdir. Gereksiz derken kısaca kullanırsan dahi bilinçli olarak kullanman gerektiğini yazayım; Bu kullanım önerisi nasıl ve ne süreyle söylendi ? Diyelim ki sen şimdi 2 tatlı kaşığı ekledin ve her hafta su değişiminde eklemeye devam ettin ne de olsa iyi gelecek diye düşündün ve yine sahiden sorun yok akvaryumda diyelim. Ancak her hafta düzenli eklenen kaya tuzunu su değişimi yapacağında akvaryumdan alamazsın çünkü tuz suyun ana içeriğine katılır. Kısaca senin akvaryumunun tuz yoğunluğu örnek olarak eklediğinde 1003 olur, önümüzdeki hafta akvaryumundan bir damacana su çektiğinde eğer tuz eklemez normal suyunu girersen 1002 değerine düşer. Fakat eğer nasıl olsa iyi gelecek dersen ve tuzu tekrar eklersen bu sefer tuz yoğunluğun 1005 olur. İlerleyen haftalarda yoğunluğun sürekli artarak balıkların mukozasını yakmaya başlar. Yani su tatlı sudan çıkmaya başlar olur bizim turşu suyu gibi. Hani okursun bazen balıklarım sürtünüyor benek mi oldular vb ama sorun bu da olabilir.;) Kısaca kullanırsan bile bilinçli...

Başarılar...

9. Seher

Seher

İsim:
    Seher Karayel

Böyle olduğunu bilmiyordum kullanmasam daha iyi teşekkür ederim Temel bey..hazır benek demişken mavi prensesimin alt yüzgecinin ucunda 2 küçük beyaz benek var daha önce dikkatimi çekmemişti yoktu sanırım fakat gövdesinde benek yok hasta olmasından çok korkuyorum ne yapmamı önerirsiniz..

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
  11. Seher

Seher

İsim:
    Seher Karayel

Aaa bunu hiç düşünmemiştim. Hemen fotoğraf yüklüyorum Temel bey. En iyi bunu çekebildim ama belli oluyor. 2 benek alt yüzgecinde.

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yumurta kesesi onlar, kısaca doğal dünyada var olma başarı sırlarından sadece biri.:)

13. Seher

Seher

İsim:
    Seher Karayel

Çok teşekkür ederim.Tecrübeli birinden duymak içimi rahatlattı :)

14. Bjkolik

Bjkolik

İsim:
    Tolgahan

Bence kaya tuzu eklemeyeyim demeyin.Yinede ara sıra kullanabilirsiniz ,fakat çok az kullanmalısınız Temel abinin dediği gibi ben de balıklarım sürtünmeye başladıklarında bunu yapıyordum.Akvaryuma balıklarımı ilk koyduğum zaman ve su değişimlerinde sürtünme yaşıyordum, su değişimlerinden sonra kaya tuzu ekliyordum.Çünkü genelde sürtünüyorlardı fakat bir gün su değişimi yaptıktan sonra balıklarımın yine sürtündüğünü gördüm fakat 1 saat sonra tekrar yanlarına gittiğimde sürtünmeleri geçmişti gayet normallerdi.Bu yaşadığım tecrübeden sonra çok uzun sürtünmelerde kaya tuzu kullanmaya başladım.:)

15. Seher

Seher

İsim:
    Seher Karayel

Bilgi için teşekkür ederim tam olarak ne zaman kullanmam gerektiğini kestirememiştim yazınız çok yardımcı oldu :)

Sayfayı Paylaş